Prijateljstvo i nakon radnog veka: "Rashodovani psi" Vojske Srbije idu na prodaju, ali priča ima i lepu stranu
"Nemački ovčar AB (godina oštenuća 2014.) cena 500 dinara, Labrador Edi Kindom (godina oštenuća 2019.) 2.500 dinara, Šarplaninski ovčar Div (godina oštenuća 2019.) cena 3.000 dinara"... deo je oglasa koji je objavilo Ministarstvo odbrane, odnosno kasarna "Knjaz Mihailo" u Nišu. Kako su naveli, oglašavaju prodaju "suvišnih i rashodovanih službenih pasa". Među rasama dominiraju ovčari (nemački, belgijski, šarplaninski), ali ima i labradora.
U javnosti se, zbog naziva oglasa, podigla prašina, pa da bismo razjasnili šta tačno znači da su psi rashodovani i suvišni, kontaktirali smo resorno Ministarstvo odbrane. Kako su istakli, mnoge pse koji su izgubili radnu sposobnost udome upravo pripadnici Vojske Srbije koji su s njima radili čitavog radnog veka ili njima bliske osobe svesne kvaliteta i karaktera tih životinja.
- Vojska Srbije periodično oglašava prodaju službenih pasa kojima je rešenjima organa veterinarske službe utvrđen gubitak radne sposobnosti za službu u Vojsci Srbije, odnosno za čuvarsku, zaštitnu, tragačku službu i pronalaženje minsko-eksplozivnih sredstava i psihoaktivnih supstanci. U skladu sa Pravilnikom o materijalnom poslovanju u Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije, psi se pre prodaje, odnosno udomljavanja, stavljaju u pravni status koji to i omogućava - objasnili su za Telegraf iz ove institucije.
Važno je istaći, kažu, da gubitak radne sposobnosti za određenog psa ne znači da on ne može da bude izuzetan kućni ljubimac ili čuvar.
Što se tiče cena koje variraju od 400 pa do 3.000 dinara (upravo to se mnogim ljudiam učinilo najspornijim u ovoj priči) iz Ministarstva odbrane ukazuju da je u pitanju "dobronamerna simboličnost".
- Upravo zbog želje da se psi koji više nisu sposobni za vojnu službu što pre udome kao kućni ljubimci i ostatak života provedu okruženi pažnjom i ljubavlju, njihova prodajna cena je simbolična - poručuju iz ove državne institucije i dodaju da dosadašnja iskustva govore da je interesovanje građana za vojne pse veliko i da, uglavnom, svi oni brzo pronađu nove vlasnike.
Ono što je posebno lepo u ovoj priči jeste, što, kako su nam objasnili, mnoge pse koji su izgubili radnu sposobnost udome upravo pripadnici Vojske Srbije koji su s njima radili čitavog radnog veka ili njima bliske osobe svesne kvaliteta i karaktera tih životinja.
Do prelaska u nove domove, navedeni psi se čuvaju i neguju u Centru za obuku pasa u Nišu.
- O njima brinu profesionalni dreseri, vodiči pasa i vrhunski veterinari. O nivou odgoja, nege i dresure pasa u Vojsci Srbije svedoče mnogobrojna priznanja na kinološkim izložbama u zemlji i inostranstvu koja naši psi redovno osvajaju - istakli su iz Ministarstva.
Kad je reč o starosti pasa, najstariji su primerci iz 2014.godine a najmlađi ih 2021. godine.
Svi zainteresovani ljubitelji četvoronožnih prijatelja iste mogu pogledati i kupiti lično u Nišu, a detalji o tome kad i na koji način, dostupni su na ovom linku.
(Telegraf.rs)
Video: Popodnevni špic kao i pljusak napravili su kolaps na pojedinim deonicama u prestonici Srbije.
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dragan
Da su cene od 2 do 3 hiljade evra niko se ne bi bunio.
Podelite komentar
petar
ahahhaha
Podelite komentar