Majka iz Srbije nije dala telefon sinu do 9. godine i dogodilo se nešto zaista neverovatno

A. G.
A. G.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 5

Dok većina roditelja danas strepi pred izazovima digitalnog doba, jedna majka iz Srbije odlučila je da se tome otvoreno suprotstavi – i sada, godinama kasnije, ne krije svoj ponos. Jovana Reba, autorka koja na svom Instagram profilu deli iskrene uvide iz roditeljstva, objavila je poruku koja je izazvala veliki odjek među njenim pratiocima: odbila je da svom detetu da telefon, iako je to značilo dodatne izazove u svakodnevici.

- Da li sam bila jedini frik koji brani detetu telefon? Zapravo, jesam - napisala je Jovana u objavi koja je brzo postala viralna.

U vremenu kada su telefoni, tableti i računari postali neizostavni deo detinjstva – često već od najranijeg uzrasta – odluka da se detetu uskraćuje pristup ekranima deluje gotovo radikalno. Ipak, Jovana ne žali.

Ona je rešila da svom sinu ne da mobilni telefon do 9. godine, a ni slutila nije kako će to uticati na njega. Dok su je drugi roditelji osuđivali i govorili kako će njen sin da postane "čudak", ona se nije pokolebala već je radila ono što je mislila da je najbolje za njenog sina.

- Kada je moj sin bio jako mali, odlučila sam da probam ono što su mi sve rekli da ne može da uspe. Da mu jednostavno ne dam telefon bar do 9. godine. Svi su rekli da će postati čudak - započela je ispovest Jovana.

Ona je otkrila da on nije postao čudak, već da je postao "najnomalniji dečak na svetu", kao i da je pravio gluposti i voleo iste stvari kao i sva druga deca.

- Nas dvoje smo zajedno, do njegove desete godine, pročitali preko 40 romana. Sve od Roalda Dala, sve od Vladislave Vojnović, Jasminke Petrović. I to su bili neki predivni trenuci u kojima smo zajedno uživali - objasnila je.

Ipak, odluka da sa njim čita umesto da ga pusti da samostalno koristi telefon nije donela samo lepe uspomene, već se i višestruko isplatila kada je u pitanju izgradnja njegovog karaktera i pogleda na svet.

- Razvio je odličan fokus. Imao je strpljenja da me sasluša i to strpljenje se prelilo i na časove u školi i bez mnogo problema je mogao da zapamti mnogo informacija. Možda je najvažnije da u svemu traži priču. U svemu traži uzročno-posledične odnose, bilo da gleda neki film, sluša muziku ili meni prepričava neke doživljaje iz škole sa njegovim vršnjacima. Uvek je više zainteresovan da sazna šta se nalazi iza nečijih reči. Nije postao nenormalan, nije imao problem da nauči kako se koristi telefon. Danas može da ga ostavi kad želi i nikada se jednostavno nisam pokajala - zaključila je mama.

Ona je u opisu dodala da iako nije bilo lako da izdrži svaki put kada bi njenom sinu bilo potrebno više pažnje - u restoranu, prevozu, posle posla, preživeli su zajedno i ispatilo je. On je danas sedamnaestogodišnjak koji, kako navodi, ima izraženu koncentraciju, razvijenu maštu i sposobnost da se posveti stvarima u stvarnom svetu. A povrh svega i danas voli da čita.

Na kraju objave, Jovana postavlja pitanje svim roditeljima:

- Da li se i vi borite protiv telefona u rukama male dece?

(Telegraf.rs)

Video: Roditelji greše kada leče decu na svoju ruku, sa antibioticima i temperaturom su posebno neoprezni

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Свака

    26. maj 2025 | 05:56

    част за госпођу,са децом треба радити,а то је мукотрпан посао,данашње маме да би дете било мирно тутну му мобилни у руке,оне исто тако гледају на свом ИГ,ФБ,ТикТок,после наруче готов ручак преко Волта или Глова,или из неког фаст фуда и готово,а што ће децу васпитавати друштвене мреже,ријалитији,старлете,певаљке,ни по јада. И после кад се нешто деси,питамо се како је дошло до тога.

  • 🤦🏻‍♂️

    26. maj 2025 | 06:54

    Kako bar do devete godine ? Moj im 13 i dalje nema telefon, i niti je cudak niti ima nekih posledica . Objasnis na najbolji nacin i obrazlozis zasto je tako i nema problema

  • Стварност

    26. maj 2025 | 06:09

    Деца 1992 и 1994 год први компјутер купљен 1997 игрице биле много лепше и прихватљивије него данас супруг и ја смо радили и немамо појма колико су времена проводили играјући игрице па и мобилни су имали као и сви други али у то време био другачији садржај и у игрицама и на др мрежама и нису имали никаквих проблема али имам утисак да се сада намерно ствара зависност и отуђење од околине буквално нам мењају свест и одраслима који као можемо да разграничимо стварно од нестварног, али за децу је ризично да проводе много времена поред телефона, већина деце иде код логопеда и које куд да научи основне стари које су некад биле нормалне.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA