
Ova opština čuva i neguje srpsko pismo na najlepši način: Manifestacija Ćirilična baština u Bajinoj Bašti
Srspka opština koja na najlepši mogući način čuva i poštuje nacionalno pismo ćirilicu svakako je Bajina Bašta, koja joj je posvetila i čitavu jednu manifestaciju – Ćiriličnu baštinu. Ove godine održava se po sedmi put od 22. do 25. maja, a organizatori su spremili bogat i inspirativan program koji slavi srpsku kulturu, tradiciju i pismo.
- U fokusu ovogodišnjeg programa su Matica srpska, Miroslavljevo jevanđelje, značaj Svetih Ćirila i Metodija, kao i doprinos savremenih stvaralaca očuvanju srpske ćirilice. Od svečanog otvaranja i izložbe „Božansko nadahnuće – Miroslavljevo jevanđelje“, preko predstave „Autobiografija“, monodrame o Savi Mrkalju, pa sve do trke beba i koncerta Intermeco kvarteta – ovaj kulturni praznik biće praznik za sva čula, rekli su za RINU organizatori.

Ćirilična baština 7. realizuje se uz podršku Opštine Bajina Bašta, a u organizaciji Ustanove „Kultura“, Turističke organizacije „Tara-Drina“, Matice srpske, Kancelarije za mlade, Narodne biblioteke „Miloš Trebinjac“ i Nacionalnog parka Tara.
Ono što je poseban ponos ove opštine svakako je Muzej ćirilice koji se nalazi u blizini velike svetinje, manastira Rača. Kad su Turci po Srbiji uzimali danak, palili manastire i uništavali sve što je srpsko, u gustoj šumi, u skitu Svetog Đorđa i manastiru Rača, monasi su prepisivali crkvene knjige. Račanska prepisivačka škola formirana je u drugoj polovini 17. veka i 1642. godine pojavljuje se prvi rukopis Kirijaka Račanina.

Svaka prepisana knjiga tada je pomagala održavanje bogosluženja, a ono je zatim držalo srpski narod na okupu. Račani su prvi koji prepisuju narodnim jezikom, a Gavril Stefanović Venclović prvi je koji razlikuje slova č, đ i ć skoro sto godina pre Vuka Karadžića. Zato i ne treba da čudi što je upravo u Rači nikao jedinstven objekat u Srbiji, nazvan Muzej ćirilice.
- Za Muzej ćirilice smo izabrali zgradu stare škole koja se nalazi na putu ka čuvenom manastiru Rača. Ona je odavno bez đaka, a građevina je takva da je jako pogodna za pretvaranje u muzejske namene. Planiramo da tu bude stalna postavka o istorijatu ćirilice i značaju Račanske prepisivačke škole. Biće organizovane radionice i programi za posetioce koji bi podstakli dodatne aktivnosti u istraživanju srpskog jezika i pisma - rekao je za RINU Siniša Spasojević, osnivač i oranizator "Ćirlične baštine".
U slavu srpskog nacionalnog pisma, u Bajinoj Bašti je postavljen u samom centru i Park ćirilice, u kom je specifični mobilajar upravo u obliku ćiriličnih slova.
(Telegraf.rs)
Video: Obeležila 20 godina karijere: Koncert Jelene Tomašević u Sava Centru
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Срећан Дан словенске писмености и срећан почетак рада Музеја ћирилице.
Podelite komentar