
Na hiljade vernika okupilo se ispred manastira Tumane: Prisustvuju presvlačenju moštiju Svetog Zosima
Više od 1.000 vernika okupilo se još pre 7 časova jutros ispred manastira Tumane, kako bi prisustvovali liturgiji i presvlačenju moštiju Svetog Zosima, koje se tradicionalno obavlja jednom godišnje.
Kolona vozila na prilazu manastiru je bila nepregledna već posle 6 sati, pristiglo je na desetine autobusa, a vernici u dugom redu stoje pred manastirskom crkvom kako bi se poklonili moštima.
Oko 8 sati pred brojnim okupljenim svetom oglasio se iguman manastira Dimitrije.
"Radost nam je velika što će svetu arhijerejsku liturgiju služiti patrijarh Porfirije" - kazao je iguman, pozivajući na molitvu.
Svetinja, kaže, parira velikim svetilištima u svetu, ali tu je svetinju osvetio sam gospod.
"Mi se radujemo što dolazite ovde u ovu svetinju nalazeći leka svojim bolestima, utehu, radost", zahvaljujući se svima što su došli i pozvao je ljude da se Bogu obraćaju i u svim hramovima.
"Blagoslov božiji je takav da se mi ovde sabiramo i na svakom svetom mestu tvorimo zajednicu, jer zajednica je slika božija", dodao je.
Sledi liturgija, a potom pauza. Za svakoga je pripremljeno okrepljenje, kako bi se ljudima pričininila dobrodošlica.
Nakon liturgije, koja počinje u 8.30 sati, mošti će biti prenete u letnjikovac manastira, gde će biti obučene u novu odeždu, dok se delići stare odežde dele vernon narodu na blagoslov, biće obrazovana litija koja će se od manastira kretati sve do isposnice Svetog Zosima.
Da sve bude u redu stara se veći broj manastirskih redara i policija.
(Telegraf.rs)
Video: "Neponovljivo iskustvo": Anja Ćurčić o predstavi "Više od igre"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sone
Slava mu i milost
Podelite komentar
Sneki
Slava mu i milost AMIN
Podelite komentar
Goran
SLAVA MU I MILOST
Podelite komentar