
Kragujevački osmaci se sjajno pokazali na prijemnom ispitu: U srednjim školama oko 2.000 mesta, a OVDE najviše
Poslednji dani juna ali i prva dekada jula za učenike koji su do juče sedeli u klupama u osnovnim školama, veoma je važan pa i stresan period, jer im sledi nova životna i obrazovna etapa - srednja škola. Ko će šta upisati, koliko bodova "vuče" iz škole a koliko sa prijemnog, da li će biti upisana željena škola ili neka "rezervna" opcija...sve su to pitanja koja muče kako decu tako i roditelje ovih dana. No, ako je sudeći po vestima na ovu temu iz Kragujevca, u tom gradu, devojčice i dečaci koji su sedmi i osmi razred pohađali u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji, su na prijemnom ispitu u proseku bili najuspešniji na maloj maturi. Naime, oni su ubedljivo prvi po broju bodova na završnom ispitu, ali i kada se posmatra ukupan broj bodova sa kojim će konkurisati za upis u srednju školu.
Na drugom mestu po broju poena na završnom ispitu su đaci Osnovne škole "Sveti Sava", dok se na trećem mestu nalaze osmaci Osnovne škole "Dositej Obradović" iz Erdeča.
Ipak, zahvaljujući uspehu koji su ostvarili tokom školovanja u proseku najviše poena nakon gimnazijalca će na upis poneti đaci Osnovne škole "21. oktobar", dok se osmaci iz Osnovne škole "Radoje Domanović" nalaze na trećem mestu kada se saberu uspeh i broj bodova na završnom ispitu.
Po prosečnom ukupnom broju bodova na završnom ispitu najlošije je rangurana snovna škola "Julijana Ćatić2 iz Stragara, dok sa najmanje poena na upis dolaze đaci Osnovne škole "Đura Jakšić".
U gimnazije 620 učenika, u srednje stručne škole 1.320
Inače, kad je u pitanju raspoloživost mesta u srednjim školama u Kragujevcu, biće ih ukupno 1.970. Kragujevačke gimnazije imaju mogućnost da upišu 620 učenika, srednje stručne škole 1.320, a specijalizovane srednje škole za učenike sa invaliditetom i smetnjama u razvoju 30.
Prva kragujevačka gimnazija ima mogućnost da upiše 360 đaka, od čega je 108 mesta predviđeno za specijalizovana odeljenja za nadarene učenike za prirodne nauke, kao i jedno filološko odeljenje za francuski jezik.
U Drugoj kragujevačkoj gimnaziji mesta ima za 260 učenika. Od tog broja 64 mesta su predviđena za specijalizovana odeljenja za engleski jezik, sport i audio-vizuelnu umetnost.
Kad je reč o stručnim školama, u Medicinskoj školi "Sestre Ninković", u kojoj se uvek traži mesto više, ove godine moći će da upiše 196 učenika. Za četvorogodišnja zanimanja medicinske struke predviđeno je 168 mesta, a 28 ih ima na smeru zdravstveni negovatelj na kome školovanje traje tri godine.
U Ekonomskoj školi na raspolaganju je 140 mesta za upis prvaka, a u Muzičkoj školi "Dr Miloje Milojević" 40.
Što se tiče Prve tehničke škole, ona će upisati 252 učenika, od toga 28 će maturirati nakon tri godine školovanja.
U TUŠ "Toza Dragović" ima ukupno 224 mesta od čega je polovina za smerove u trogodišnjem trajanju.
Tu su i dve specijalizovane škole za učenike sa invaliditetom i smetnjama u razvoju obrazovni profili su isključivo u trogodišnjem trajanju. Škola za osnovno i srednje obrazovanje "Vukašin Marković" ima mogućnost da upiše 12, a Škola sa domom za učenike oštećenog sluha 18 učenika.
Najviše mesta ove godine ima u Srednjoj školi "Knez Aleksandar Karađorđević" – ukupno 468. Od tog broja 140 je za trogodišnja zanimanja, a 328 za četvorogodišnja. Inače, ovo je prva zanatlijska škola u Srbiji.
Izmene u školskom kalendaru
Podsetimo, Ministarstvo prosvete je početkom maja usvojilo Izmene i dopune pravilnika o kalendaru obrazovno-vaspitnog rada za školsku 2024/2025. godinu koje predviđaju da se školska godina može produžiti za osnovne škole najviše 5 nastavnih dana.
Tako je za osmake drugo polugodište završeno (najkasnije) 6. juna.
- Mogućnost produžetka školske godine odnosi se samo na one škole koje zbog obustave rada nisu realizovale nastavni proces u potpunosti i nemaju dovoljno vremena za nadoknadu časova i ocenjivanje učenike - rečeno je tada u saopštenju.
Škole koje su nastavu i nadoknadu nastave realizovale u skladu sa zakonom, školsku godinu su završile kao što je bilo planirano prethodnim kalendarom.
Tako su u nekim osnovnim školama osmaci sa nastavom završili već 30. maja.
Drugo polugodište u osnovnim i srednjim školama u Srbiji je, da podsetimo, zvanično počelo 20. januara, međutim, nastava se u mnogim školama sve do sredine aprila nije održavala ili su časovi bili skraćeni - bilo jer su nastavnici obustavili rad, bilo zbog blokada nastave koju organizuju maturanti.
Od kragujevačkih osnovnih škola kontinuirano su radile samo "Moma Stanojlović" i "Natalija Nana Nedeljković".
Zbog toga su, na posletku, školski kalendar, kao i kalendar upisa u srednje škole morali biti izmenjeni.
Želje danas i sutra, upis 7. i 8. jula
Završne ispite osmaci su polagali 23., 24. i 25. juna, što je bilo sedmicu kasnije u odnosu na prvobitni plan.
Danas i sutra mali maturanti popunjavaju i predaja liste opredeljenja (želja), a objavljivanje konačne liste učenika planirano je za petak, 4. jula.
U subotu, 5. juna biće objavljeni konačni rezultati raspodele po školama i obrazovnim profilima i objavljena preostala slobodna mesta za upis u drugom krugu.
Popunjavanje i predaja liste opredeljenja (želja) za drugi upisni krug elektronskim putem i neposredno u školi, planirana je takođe za subotu, a objavljivanje konačnog rasporeda učenika po školama u drugom upisnom krugu je u nedelju, 6. jula.
U ponedeljak i utorak, 7. i 8. jula budući srednjoškolci podnose prijave za upis učenika u srednje škole posle prvog i drugog upisnog kruga.
(Telegraf.rs/presek.rs)
Video: Ambasada obeležila Dan nezavisnosti, prisustvovala Ana Brnabić i članovi Vlade
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.