Kako da sastavite listu želja i ne pogrešite? Pitali smo, ovo svaki maturant MORA da zna!

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Sastavljanje liste opredeljenja (želja) za upis u srednju školu mnogima deluje kao najlakši deo upisa. I iako jeste lakši od polaganja male mature, to ne znači da treba da se shvati olako. Lista želja može biti presudna za to da dete upiše školu koju najviše želi i u kojoj će biti zadovoljno.

Ekipa portala Telegraf.rs razgovarala je sa Miloradom Antićem, predsednikom Foruma srednjih stručnih škola, o tome šta je najvažnije što maturant treba da zna prilikom pravljenja liste želja, a evo koji su njegovi saveti.

Najvažniji saveti 

- Prvo i najvažnije je da pogledate koliko je poena prethodnih godina bilo potrebno za školu koja vas zanima. Svaki informator sadrži te informacije za poslednje tri godine. Dobro ih proučite. Ako je za neku školu tri godine zaredom bilo potrebno 95 poena, a vi imate 87 - nemojte je stavljati na listu. Neće vas upisati - objasnio je Antić.

On ističe i da nije svaka škola za svakog đaka i to ne samo zbog bodova.

- Za upis u većinu srednjih stručnih škola potrebna je lekarska potvrda da dete može da se bavi izabranom strukom. Ako ste alergični na određene supstance ili imate zdravstvene probleme, preskočite te smerove. Takođe, ako ste išli na profesionalnu orijentaciju i radili testove kod školskog psihologa – poslušajte preporuke. Ti testovi zaista ukazuju na vaše talente i sklonosti, čak i ako ih niste odmah prepoznali - kaže on.

Iako većina osmaka ima jednu školu na umu i teško prihvata druge opcije, Antić savetuje da se na listi nađe najmanje 15 želja.

- Mnogi smerovi postoje u više škola. Navedite ih sve, čak i ako nisu prvi izbor. Tako smanjujete rizik da ne upadnete nigde, pa sa preko 80 poena završite u školi u koju niste ni želeli. Bolje je da imate više realnih opcija na listi - ističe on.

Sistem funkcioniše tako da raspoređuje đake po broju poena i redosledu želja. Kad se popune mesta u jednoj školi, sistem pokušava sledeću sa spiska.

- Ako stavite samo visoko rangirane škole, a nemate dovoljno bodova, lako može da se desi da završite u nekoj daleko niže na listi. Zato između preambicioznih opcija, stavite i one koje su realnije. To su želje koje možda nisu prve, ali su pametno postavljene - dodaje Antić.

Najvažniji savet za kraj - nemojte slušati isključivo roditelje

- Roditelji su tu da vas posavetuju, ali na kraju dana vi ćete učiti te predmete i raditi taj posao. Zato upišite ono što volite - poručuje Antić.

Za kraj, ohrabrujuća poruka svim maturantima koju i sadašnji, ali i neki budući treba da imaju u vidu.

- Svako zanimanje vredi. Ako ste najbolji u onome što radite, bićete cenjeni. Upisujte ono što volite i trudite se da budete najbolji u tome  - zaključuje Milorad Antić.

(Telegraf.rs)

Video: Od danas prijava izbornog predmeta za treći test u okviru završnog ispita

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA