Simpozijum na Institutu "Dedinje": Direktor Bojić o savremenim trendovima u kardiovaskularnoj medicini

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Simpozijum "Savremeni trendovi u kardiovaskularnoj medicini", prvi te vrste, održan je danas na Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje", a u fokusu su bili rezultati rada mladih lekara.

Direktor Instituta Milovan Bojić istakao je danas tokom uvodnog obraćanja da je ovo prvi ovakav simpozijum, ali da očekuje da će taj simpozijum postati tradicionalna aktivnost, te da je za narednu godinu u planu da bude međunarodnog karaktera.

- Ovo je prvi, početni, a već iduće godine idemo na znatno viši stepen. Za dve godine planiramo da on bude među top simpozijumima koji se organizuju u oblasti kardiovaskularne medicine u evropskim i svetskim razmerama. Svaki od ovih simpozijuma je izlaganje našeg rada i njegovih rezultata kritičkom sudu kolega iz zemlje i inostranstva - objasnio je direktor Instituta "Dedinje".

Bojić je rekao da Institut "Dedinje" ima s kim da se poredi jer ima šta da prikaže, ali i zato što se ne plaši rezultata svog rada i uspeha koje postiže.

- Vi se nalazite u kući u kojoj je u okvirima velike bivše Jugoslavije ugrađen prvi pejsmejker. Koliko smo uveli novih metoda i tehnoloških procedura, treba da ostane zapisano. To će naša posebna služba koja se bavi istorijatom medicine da učini autentičnim - da se zna. Mi smo neretko takvi da sve što uradimo kažemo da je to prvi, istorijski trenutak, ali to treba da bude učvršćeno, utemeljeno i zapisano. Treba da bude prava istorija, a "Dedinje" se njome može ponositi - rekao je on.

Istakao je tom prilikom i da će u saradnji sa Ministarstvom zdravlja obeležiti 30 godina od prvih uspešnih transplatacija u Jugoslaviji, a koje su urađene upravo na Institutu.

- Želim da tokom ovog simpozijuma mladi lekari koji su rasuti po različitim službama Instituta čuju šta se pod krovom njihove institucije radi i želim da kažem da rade u velikoj ustanovi čije se šanse tek otvaraju kada je u pitanju nauka. Ovo je jedina kuća koja je uspešno akreditovala nauku kao segment svoga života i rada i koja će u bliskoj budućnosti biti nosilac dohodovnog prihoda Instituta, ali i vezivanja svih ljudi za integrisanu nauku i struku na najbolji mogući način u okvirima bivše Jugoslavije - naglasio je Bojić.

Na simpozijumu je istaknut istorijski značaj Instituta "Dedinje", ali je prikazano i da se taj načaj nastavlja i u savremeno doba. Iz tog razloga je Bojić napomenuo da je simpozijum prilika da sve ono što je do sada urađeno bude prezentovano i objavljeno kroz udžbenik "Kardiovaskularna medicina".

- Verujem da će knjiga biti promovisana u septembru mesecu na Institutu 'Dedinje'. Autentično su je pisali naši stručnjaci i već sada znam da će biti udžbenik za makar dva medicinska fakulteta - naveo je Bojić.

Tokom simpozijuma održano je nekoliko predavanja i diskusija, tokom kojih su učesnici imali priliku da se upoznaju sa najaktuelnijim temama iz kardiohirurgije, vaskularne hirurgije, kardiologije, anesteziologije i intenzivnog lečenja, kao i radiologije, kao i najnovijim načinima rada na Insitutu za za kardiovaskularne bolesti "Dedinje".

(Telegraf.rs)

Video: Prof. dr Branislav Milovanović sa Instiituta "Dedinje" o hroničnom umoru i postkovid sindromu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA