
Odbor usvojio predlog zakona o informacionoj bezbednosti koji je podnela Vlada
Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo jednoglasno je usvojio danas na 11. sednici Predlog zakona o informacionoj bezbednosti u načelu koji je podnela Vlada.
Izvestilac odbora na sednici Narodne skupštine biće predsednik ovog odbora Marko Atlagić, koji je i sazvao današnju sednicu, koja je održana u Domu Narodne skupštine.
Sednici, na kojoj je jedina tačka dnevnog reda bila razmatranje pomenutog predloga zakona, prisustvovalo je 10 članova odbora, kao i gosti iz Ministarstva informisanja i telekomunikacija - državni sektretar u tom ministarstvu Slaviša Antić i poverenik Vlade za ovu sednicu i šef Odseka za regulativu u oblasti informacionog društva Milan Vojvodić.
Antić je na sednici ukazao na značaj Zakona o informacionoj bezbednosti, koji dve godine čeka na usvajanje.
Naveo je da je oblast informacione bezbednosti uređena zakonom iz 2016. godine i njegovim dopunama iz 2017. i 2019. godine, a sada zakonski okvir nastoje da usaglase sa direktivom NIS2, kao i sa okvirima koje propisuje Evropska unija budući da su se oni obavezali na usklađivanje zakonskih predloga sa direktivama koje je EU upotpunila i donela, a to su direktive od 2022. do 2055. godine Evropskog parlamenta i saveta.
Dodao je da se ovim zakonom uređuju oblasti informacione bezbednosti, kriptobezbednost i zaštita od kompromitujućeg elektromagnetnog zračenja, pravni položaj organa nadležnih za prevenciju i zaštitu od bezbednosnih rizika i ključnih sistema u Srbiji, kao i druge oblasti.
- U skladu sa sve češćom praksom drugih razvijenih zemalja koje imaju posebne organe za informacionu bezbednost, tako i naša zemlja planira ovim zakonom osnivanje kancelarije za informacionu bezbednost, koja bi imala status posebne organizacije u smislu zakona kojim se uređuje državna uprava i koja bi počela sa radom 1. januara 2027. godine - rekao je Antić.
Dodao je da bi ta kancelarija trebalo da udruži postojeće resurse u oblasti informacionih bezbednosti i time poboljša odgovor Srbije na izazove koji se tiču informacione bezbednosti.
Takođe, naveo je da bi ta kancelarija bila dužna da reaguje hitno i bez odlaganja u otklanjanju incidenta koji mogu da naruše IKT sistem.
Istakao je da je Zakonom predviđeno da do formiranja Kancelarije za informacionu bezbednost sve te poslove u periodu koji počinje 12 meseci od dana stupanja novog zakona obavlja Kancelarija za informacionu tehnologiju i elektronsku upravu.
Govoreći o finansijskim sredstvima, Antić je rekao da finansijska sredstva potrebna za sprovođenje ovog zakona u 2025, 2026. i 2027. godini nisu potrebna na razdelima koje ima to resorno ministarstvo.
- U 2026. godini su predviđena sredstva od 46 miliona i 700 hiljada dinara za potrebe Kancelarije za informacionu tehnologiju i elektronsku upravu, koja će u nekom prelaznom periodu obavljati ove nadležnosti, a od formiranja Kancelarije za informacionu bezbednost, odnosno od 1. januara 2027. godine, potrebna sredstva za nesmetano funkcionisanje te kancelarije su planirana u iznosu od 150 miliona dinara - naveo je Antić.
Predsednik ovog odbora, Atlagić, naveo je da je cilj ovog zakona da Srbija postane jedinstveno evropsko digitalno tržište, a da bi ona to postala, potrebno je obezbediti regulatorne institucionalne uslove za ubrzani razvoj digitalnog tržišta u Srbiji.
Podsetio je da je Srbija u procesu ispunjavanja uslova za punopravno članstvo u EU dužna da svoje zakonodavstvo uskladi sa pravnim tekovinama EU u oblasti informacione bezbednosti.
- Zato je potrebno doneti ovaj zakon o informacionoj bezbednosti kojim ćemo regulatorni okvir usaglasiti sa okvirom koji je na snazi u EU, kako bismo mogli na vreme ispratiti razvojne trendove informacionih bezbednosti. Efekti ovog zakona omogućiće adekvatan odgovor na rizike i pretnje u vezi sa upotrebom informacionih tehnologija i u odvijanju sveobuhvatnih aktivnosti, pružanju usluga i cirkulaciji podataka", rekao je Atlagić.
Narodni poslanik Edin Numanović rekao je da će se poslanici izborne liste "Usame Zukorlić - Ujedinjeni za pravdu - Stranka pravde i pomirenja - Bošnjaci Sandžaka - Tomislav Žigmanov - Demokratski savez Hrvata u Vojvodini" zalagati za usklađivanje zakona u tehnološkom smislu sa svim tokovima EU i podržaće ovaj zakon.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Peščana oluja u Beogradu: Vetar nosi sve pred sobom
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.