Osveženje na javnim česmama - ako ima vode, onda je i ispravna: Evo kako je u Subotici

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Jedna od dilema koje često imamo kad naletimo na neku javnu česmu, posebno leti kad nam je prekopotrebno hitno osveženje, je "da je voda odavde dobra za piće"? Kad je Subotica, konkretno, u pitanju, nadležni ukazuju da je voda iz tih izvora zdravstveno ispravna dokle god teče. U gradu na samom severu Bačke analizira biva rađena prosečno dva puta mesečno, češće leti.

Dve česme trenutno nisu u funkciji zbog mikrobiološke neispravnosti. Vodovod ne isporučuje vodu za piće cisternama, ali to obavlja eksterno angažovana firma. Po potrebi, mogu se postaviti česme na hidrante, ali ta voda nije garantovano ispravna za piće.

- Kada se uoči neka neispravnost vode, česma se odmah zatvara, a naša obaveza je da popravimo kvalitet vode. Kada dobijemo tri analize da je voda dobra, onda se ponovo pušta u rad. Nekada traje duže dok obezbedimo zadovoljavajući kvalitet vode, kad se pusti onda je ispravna - kaže Petar Pižurica, izvršni direktor za sektor kvaliteta JKP "Vodovod i kanalizacija".

Kvalitet vode, navodi on, se kontroliše, budući da su česme u vlasništvu lokalne samouprave, a "Vodovodu" su date na upravljanje, ZZJZ vrši kontrolu 2 puta mesečno.

- To je prosek, s tim da preko zime imamo mnogo manji broj, kada rade samo viktorija česme, i one se kontrolišu jednom mesečno, tako da se u letnjim, toplijim periodima analiza radi 3 puta mesečno, i onda na nivou godine imamo prosečno 2 analize mesečno - kaže Pižurica, te ističe da trenutno 2 česme nisu u funkciji - Jedna česma u Čantaviru i česma u Štrosmajerovoj nisu trenutno u funkciji, zbog mikrobiološke neispravnosti vode.

On ukazuje da "Vodovod" trenutno nema mogućnost da građanima isporučuje čistu i ispravnu vodu u cisternama, ali je za potrebe bazena ili drugih potreba, ipak moguće od njih kupiti vodu.

- Imamo dva rezervoara za vodu koja mogu da se stave na kamion, ali oni su od prohroma i nemaju temperaturnu izolaciju. Iako mi sipamo vodu koja odgovara kvalitetu za piće, to je sa naše linije, hlorisana, kada izađemo napolje, jako brzo dolazi do pregrevanja pa ne možemo garantovati kvalitet. Nemamo mogućnost da obezbedimo vodu za piće iz cisterne. Ipak, za potrebe građana, potpisali smo ugovor sa eksternom firmom, koja ima cisterne i mogućnost da isporuči čistu vodu. Oni preuzimaju prečišćenu vodu iz naše fabrike, mi njima naplaćujemo, a oni je distribuiraju korisnicima - objašnjava Pižurica.

Još jedan način za snabdevanje vodom je postavljanje česme na hidrante, o čemu odluku donosi krizni štab, ukoliko za tim ima potrebe.

- Na zahtev kriznog štaba postoji mogućnost postavljnja česme na hidrante, ukoliko je potrebno. Uvek napominjemo da je to tehnička voda, iako je to voda iz našeg vodovoda. Tu se dešava ono što se može desiti i na javnim česmama - sugrađani nekad podignu životinju, ima pasa lutalica, ne možemo uvek obezbediti mikrobiološku ispravnost vode, jer radi se o čistoj vodi, ali ona može biti kontaminirana. Ne možemo garantovati ispravnost i zato ne pišemo da je voda za piće. Prošle godine je prema GP "Kelebija" bila postavljena česma na hidrant, a očekujemo da će i ove godine to biti slučaj u narednih nedelju ili dve. Ako još negde bude potrebe, postavićemo, ali ih zimi skidamo jer može da dođe do pucanja - zaključuje sagovornik.

Inače, Subotica broji ukupno 29 točećih mesta, kako u gradskim tako u prigradskim naseljima, dok se u samom gradu nalazi 15 običnih, odnosno 8 česmi tipa "viktorija".

(Telegrraf.rs/Subotica.com)

Video: Velika drama sa srećnim krajem na Voždovcu: Pogledajte kako su vatrogasci spasili život radniku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA