
Oglasio se premijer Srbije o ekstremnom vremenu koje pogađa državu
Premijer Srbije prof. dr Đuro Macut obišao je danas Republički geodetski zavod (RGZ), gde je sa rukovodstvom te institucije razgovarao o trenutnoj situaciji izazvanoj ekstremnim vremenskim uslovima i sve učestalijim požarima i poručio da je prioritet države zaštita ljudskih života, domaćinstava i prirodnih resursa.
"Svedoci smo klimatskih izazova koji ne poznaju granice, ali stručnim, odgovornim upravljanjem i solidarnošću možemo smanjiti rizike i sačuvati ono najvrednije – živote naših građana i prirodna dobra Srbije", rekao je Macut.
Premijer je istakao da će Vlada Srbije nastaviti da ulaže u kapacitete službi za vanredne situacije i razvoj sistema ranog upozoravanja i prevencije.
U fokusu razgovora u RGZ-u bila je prevencija i pravovremena reakcija na rizike od požara, kao i unapređenje sistema za praćenje i analizu podataka koji mogu doprineti bržem odgovoru nadležnih službi, saopštili su iz Vlade Srbije.
Posebna pažnja posvećena je značaju prostornih i geoinformacionih podataka u planiranju mera zaštite, kao i neophodnosti koordinisanog delovanja svih institucija, od lokalnog do republičkog nivoa.
V.d direktora Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković upoznao je predsednika Vlade sa radom i nadležnostima Zavoda, koji u velikoj meri ima mogućnost da tehnološki i institucionalno podrži praćenje i analizu požara i to koristeći geoprostorne podatke, digitalne alate i saradnju sa drugim institucijama.
Premijer je obišao server salu, gde se upoznao sa tehničkom infrastrukturom i bezbednosnim sistemima koji čuvaju podatke od ključnog značaja za funkcionisanje države.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Vučić obilazi porodice koje su u požaru ostale bez kuća: Pomoć iz budžetske rezerve
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Neki Tamo
Ko je ovaj čovek?
Podelite komentar
Ivan
Daleko ste vi od odgovornog upravljanja, da ne pričam o isplati štete.
Podelite komentar
teorija zavere
Jel može neko da objasni zašto pre nekoliko godina (recimo za vreme Korone) nismo imali superćelijske oluje, a sada ih imamo, godinu za godinom? I baš slučajno 2023. izađe holivudski film "Supercell" o ovim olujama, koje su do tada bile izuzetno retke u Evropi. Neki ljudi su skretali pažnju da će, posle Korone, akcenat biti na klimatskim promenama. Izgleda da su bili u pravu.
Podelite komentar