
Mediji i identitet Roma: Važni zaključci sa evropskog samita u Crnoj Gori
U organizaciji nevladine organizacije Romska Inicijativa Perspektiva 21 iz Podgorice, u Crnoj Gori je od 2. do 7. jula održan Evropski Samit o medijima i identitetu Roma na Balkanu.
Ovaj značajan skup okupio je više od 120 učesnika iz deset zemalja Evrope, među kojima su bili predstavnici romskih i proromskih medija, novinari, aktivisti, istraživači, kao i donosioci odluka iz međunarodnih institucija.
Cilj samita bio je da otvori prostor za dijalog o ulozi medija u procesu društvene integracije Roma, sa posebnim fokusom na izazove sa kojima se suočavaju romski mediji u zemljama Balkana. Tokom sedam intenzivnih dana, kroz panele, radionice i tematske sesije, otvorene su važne teme: stereotipi i diskriminacija u medijskom sadržaju, profesionalizacija romskih medija, finansijska održivost, ali i bezbednost novinara na terenu.
Jedan od govornika drugog i četvrtog dana samita bio je i Aleksandar Nedeljković, urednik portala Romanenevimata iz Beograda, koji je u svojim izlaganjima ukazao na brojne izazove, ali i potencijale romskih medija u regionu.
„Naše redakcije svakodnevno balansiraju između profesionalnog novinarstva i aktivizma, jer znamo da, ako mi ne ispričamo priču iz romske zajednice – često je niko neće ni pomenuti. I zato moramo da budemo prisutni u svim segmentima društva, ali ne samo kao tema – već kao autori, urednici, analitičari. Potrebna je ozbiljna, dugoročna podrška romskim medijima, ali i priznanje da naši mediji nisu samo romski – oni su deo šireg društvenog pejzaža“, rekao je Nedeljković, dodavši da je važno „da se romski identitet ne svodi samo na folklor, već da bude predstavljen kroz celokupno bogatstvo iskustava – od nauke i umetnosti, do preduzetništva i svakodnevnog života“.
Predsednica organizacije Romska Inicijativa Perspektiva 21, Marijana Savić, istakla je da je samit osmišljen kao regionalna platforma za jačanje saradnje među medijskim profesionalcima koji se bave temama socijalne pravde.
„Romski mediji su često jedini glas zajednica koje ostaju nevidljive u glavnim tokovima informisanja. Naša je dužnost da ih ojačamo – profesionalno, tehnički i institucionalno“, poručila je Savić.
Učesnici su tokom samita imali priliku da čuju i predstavnike međunarodnih organizacija poput Misije OEBS-a, Saveta Evrope i Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, koji su ukazali na potrebu sistemske podrške medijima u borbi protiv govora mržnje i dezinformacija.
Na jednoj od najposećenijih sesija, nazvanoj „Identitet na naslovnim stranama“, govorili su novinari i urednici iz Srbije, Severne Makedonije, Albanije i Rumunije, među kojima i poznati medijski radnik Petar Kostić iz portala Otvoreni Balkanski Centar. On je istakao:
„Nije dovoljno da samo govorimo o Romima, već moramo da pustimo Rome da govore – jasno, profesionalno i ravnopravno.“
Poseban segment samita bio je posvećen mladima – romskim i proromskim studentima novinarstva, koji su učestvovali u praktičnim radionicama i kreirali sopstveni sadržaj koji je objavljivan na zvaničnom sajtu događaja i društvenim mrežama.
Organizatori su obezbedili smeštaj i ishranu za sve učesnike, dok su putne troškove učesnici snosili samostalno. Uprkos tome, interesovanje za samit prevazišlo je očekivanja, što pokazuje koliko je ova tema relevantna i potrebna.
Samit je zaključen zajedničkom izjavom učesnika, kojom se pozivaju mediji, donosioci odluka i donatori da intenziviraju podršku razvoju slobodnog, odgovornog i raznovrsnog medijskog prostora u kojem će svi identiteti biti ravnopravno predstavljeni.
(Telegraf.rs/A.N.)
Video: Apokaliptični snimci sa ulica Beograda: Jak vetar, oluja i nevreme prave ozbiljne probleme
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.