
Zdravstvene usluge u inostranstvu? Ovo su sličnosti i razlike između potvrde RFZO-a i privatnog osiguranja
Sezona godišnjih odmora je počela, pa će većina srpskih turista uplatiti polisu privatnog zdrastvenog osiguranja. Besplatnu uslugu za hitne zdravstvene situacije građani mogu dobiti i uz potvrdu RFZO-a u zemljama sa kojima Srbija ima bilateralni sporazum. Šta sve nude privatna polisa osiguranja i potvrda RFZO-a objasnili su Vesna Latinović iz Reubličkog fonda za zdravstveno osiguranje i Zoran Ćirić iz Udruženja osiguravača Srbije.
Vesna Latinović iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje kaže da građani Srbije sa svojom zdravstvenom karticom imaju pravo na hitnu medicinsku pomoć u državama sa kojima je potpisan međudržavni sporazum - nekadašnjim republikama SFRJ, Nemačkoj, Francuskoj, Italiji, Velikoj Britaniji, Austriji, Mađarskoj, Rumuniji, Bugarskoj, kao i Turskoj i Tunisu.
Latinovićeva je navela da građani pre odlaska u inostranstvot reba da izvade potvrdu, obrazac na osnovu kojeg mogu da koriste zdravstvenu zaštitu.
- Ukoliko to niste učinili, možete kasnije da podnesete zahtev za refundaciju, a da bi se to i dogodilo treba da se ispune dva uslova - da je usluga bila hitna i da nije bilo smetnji za izdavanje potvrde - dodaje Latinovićeva.
Naglašava da se troškovi pokrivaju u potpunosti, bez ograničenja, uz eventualno plaćanje participacije ako je propisana za određenu uslugu.
Prema njenim rečima, turističke potvrde izdaju se na 90 dana, studenti i đaci je dobijaju za period koji provedu na školovanju, a zaposleni za vreme na koje su upućeni na rad u inostranstvu.
Zoran Ćirić iz Udruženja osiguravača Srbije kaže da 75-80 odsto građana koji putuju na odmor u inostranstvo uplate privatnu polisu zdravstvenog osiguranja. Kako podseća, ta polisa pruža zaštitu i sigurnost u slučaju nezgoda, bolesti ili drugih neplaniranih situacija tokom putovanja.
Zašto se građani češće oslanjaju na privatno osiguranje
Ćirić napominje da je najveća prednost putnog zdrastvenog osiguranja u odnosu na potvrdu RFZO-a to što ne mora da bude reč o hitnom medicinskom slučaju i to što pokriva mnogo veći spektar usluga.
Dodaje da se to dobija za, kako kaže, izuzetno mali novac – za četvoročlanu porodicu za desetak dana, košta oko 40 evra.
- Sve to pokriva bolničko i vanbolničko lečenje u visini od trideset do četrdeset hiljada evra, u zavisnosti od toga koji nivo pokrića se odabere - kaže Ćirić.
Pored hospitalizacije, naglašava da polisa pokriva sve povrede koje se mogu desiti na letovanju, spomenuvši tipične poput gaženja morskog ježa, izvrtanja zgloba, stomačnih problema, zubobolje.
- Suštinska razlika između polise putnog zdravstvenog osiguranja i potvrde RFZO-a je mnogo veći broj zdravstvenih usluga koje će na osnovu polise putnog zdravstvenog osiguranja da vam pruži uslugu - navodi Ćirić.
Procedure aktiviranja osiguranja
Ćirić napminje da je potrebno samo da korisnik nazove kol-centar svog osiguravajućeg društva koji će ga uputiti u najbližu zdravstvenu ustanovu.
Zorana Latinović iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje kaže da se potvrda za korišćenje zdravstvene zaštite u inostranstvu izdaje u matičnoj filijali RFZO-a, ali da je pre toga je potrebno da se građani jave svom izabranom lekaru koji će sačiniti izveštaj o zdravstvenom stanju.
- Taj izveštaj se donosi na lekarsku komisiju koja donosi ocenu o zdravstvenom stanju. Ukoliko je ocena pozitivna, RFZO izdaje potvrdu - objašnjava Latinovićeva.
Napominje da je za države sa kojima ne postoji bilateralni sporazum, poput Grčke, takođe potrebna potvrda RFZO, sa razlikom da osiguranik plaća uslugu koja mu se posle refundira.
(Telegraf.rs/RTS)
Video: Svih 30 minuta u oba smera! Patrola Telegrafa obišla deonicu auto-puta Pakovraće-Požega
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.