"Nismo mogli da priđemo požaru, bagerima smo pravili puteve": Davor otkrio detalje sa teških terena po Srbiji

N. S.
N. S.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Poslednjih dana Srbija je bila suočena sa nezapamćenim talasom šumskih i požara na otvorenom, koji su zahvatili gotovo sve delove zemlje – od planinskih predela do seoskih imanja. Vatrogasci su danima vodili borbu sa stihijom, a samo 7. jula zabeleženo je čak 628 intervencija u samo 12 sati. Davor Vidović iz Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice u emisiji “Uranak” na televiziji K1, ističe da su svi požari trenutno pod kontrolom, ali i upozorava na ozbiljne izazove sa kojima se suočavaju – od nepristupačnih terena do ljudskog nemara koji često stoji iza izbijanja vatre.

– Vremenske prilike nam idu na ruku. Svi požari su pod kontrolom, to znači da je ograničeno njihovo širenje. Većina požara je već ugašena. Postoje ostaci požara, potrebno je pronaći neka žarišta, neki žar. Radimo dogašivanje požara na objektima, u šumama, na panjevima, stablima koja su oborena. To su tinjajući požari, odnosno sam žar – nema otvorenog plamena.

– Jun je bio paklen. Imali smo uvećanje broja intervencija za preko 100 procenata, a samo što se tiče požara na otvorenom, od početka juna do početka jula imali smo povećanje od 284 procenta, što je katastrofalno. Samo tog dana, 7. jula, od 7 ujutru do 7 uveče, imali smo 628 intervencija. Poredeći sa istim datumom prošle godine, kada ih je bilo 45, to je za nas bilo ogromno opterećenje – i to na teritoriji cele Srbije.

O gašenju:

– Za gašenje se koristi voda, ali postoje ruralni delovi, udaljeni, gde je veoma teško stići. Vreme požara može da se produži upravo zbog toga. Detektovali smo požar, ali ne možemo da stignemo na lice mesta, i to nam pravi problem. Pored vode, mogu se koristiti i radne mašine, koje koristimo kako bismo mogli da pristupimo požaru. Prave se protivpožarne proseke, buldožerima i bagerima se prave putevi i zone koje požar ne bi trebalo da preskoči. Uvek koristimo i obaranje stabala koja se nalaze blizu samog požara - kazao je Davor i objašnjava da su jako teško uspevali da lokalizuju sve:

Krenulo je od ranog jutra. Imali smo požare koji su krenuli prethodnog dana, koje smo gasili. Nisu svi ti požari veliki požari, ali kada razvučete 628 lokacija, dve hiljade vatrogasaca – to ispadne tri vatrogasca po lokaciji. Sektor za vanredne situacije ima oko 1.100 vatrogasnih vozila. To je mali broj u tom trenutku - kazao je i objašnjava da je ovo ekstremni slučaj koji je zadesio našu zemlju:

Ovo je ekstremni slučaj koji se desio. Jak vetar je bio, požari su se brzo širili, visoka temperatura – zbog toga i ekstreman broj intervencija.

O Žitorađi:

– Prošle godine sam u Žitorađi takođe gasio požar. Problem predstavlja to što postoji mnogo napuštenih domaćinstava, kuće su obrasle i zarasle u šiblje, žbunje, samoniklo drveće. To je jedan od slabije razvijenih delova Srbije i tamo postoji veliki problem. To nam je predstavljalo veliki izazov – velika površina u tom trenutku i veliki broj požara na sve strane.

Povređeni vatrogasci i građani

Dvoje kolega je povređeno tokom gašenja požara. Nije problem sama fizička povreda, već dehidracija kada imate da radite na visokoj temperaturi. Kada radite pod zaštitnom opremom, koja je i sama topla kada je nosite na otvorenom prostoru i uz malu količinu vode, blizu vatre – to je veliki problem tokom ovih požara. Četvoro građana je povređeno. Nažalost, ne u ovom periodu, ali imamo, od početka godine – ne samo ove – dosta unazad, slučajeve gde građani sami preminu tokom požara na otvorenom prostoru. Dešava se da su to starije osobe, koje su igrom slučaja same zapalile požar, pa pokušaju da ga ugase, budu opijene od dima i preminu. Povrede kolega su lakše i za par dana će biti u stroju.

(Telegraf.rs)

Video: Velika drama sa srećnim krajem na Voždovcu: Pogledajte kako su vatrogasci spasili život radniku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA