
Zastrašujuć scenario za Srbiju: "Do sredine veka ćemo imati po tri meseca u visokom riziku od požara"
Klimatolog Ana Vuković Vimić izjavila je danas, govoreći o šumskim požarima i požarima na otvorenom koji su prethodnih dana zahvatili skoro sve delove Srbije, da će se klimatski uslovi menjati tako da će šanse za takve situacije u budućnosti biti veće i istakla da će u Srbiji narednih decenija toliko rasti rizik od vremenskih uslova povoljnih za požare da će do sredine veka biti tri puna meseca u visokom riziku od požara, dok trenutno ima samo jedan mesec.
Vuković Vimić je za Tanjug rekla da su požari koji su prethodnih dana zahvatili Srbiji rezultat kombinacije klimatskih promena i ljudskog nemara, i dodala da su usled klimatskih promena sve učestaliji povoljni uslovi za nastanak i širenje požara, dok uzrok požara može biti ljudska aktivnost, munje, stare instalacije.
Prema njenim rečima, uslovi i karakteristike terena takve su da se požari šire i mogu nekontrolisano da se pojavljuju na više mesta, naročito zbog jakog vetra.
Na pitanje da li možemo da se zaštitimo od vatrenih stihija ili je to nešto na šta ćemo u budućnosti moramo da budemo spremni, Vuković Vimić je rekla da je to nešto na šta ćemo uvek morati da budemo spremni, i poručila da se nada da će ta pripremljenost biti mnogo ranije kako bi uticaj štete bio što manji.
"Na novoj strategiji za bolju zaštitu od tih ekstremnih uslova se dosta radi u EU. Sada se radi i na bližoj saradnji Sektora za vanredne situacije, vojske, kao i obuke ljudi. Pripremljenost treba da bude 72 sata ranije od predviđene katastrofe, desilo se ona ili ne", objasnila je ona.
Kako je navela, ugorženiji su južni, jugozapadni i jugoistočni delovi Srbije, kao i delovi Vojvodine zato što tu klimatske promene malo više utiču na povećanje stepena aridnosti.
Govoreći o olujnom nevremenu koje je pre dva dana zadesilo Srbiju, Vuković Vimić je rekla da se takve ekstremne oluje javljaju kada je veliko zagrevanje podloge i spuštanja hladnije vazdušne mase sa severa.
Za stvaranje takvih oluja kombinacija vlažnijeg vazduha i jakog zagrevanja podloge je dobitna kombinacija, izjavila je ona i dodala da te oluje prave olujne udare vetra, a nakon toga kišu ili grad.
"One su dosta promenjive u prostoru, sa sadašnjim kapacitetima teško je znati da li ćete biti pogođeni ili ste bezbedniji. To unapređenje kapaciteta je veoma važno da ne dobijali opšte SMS poruke, već malo preciznije. Te oluje se naviše javljaju u centralnim i zapadnim delovima Srbije, i u Vojvodini", objasnila je ona.
Odgovarajući na pitanje koliko važan sistem ranog upozorenja kakav su građani Srbije dobili u utorak putem SMS poruke i kako bi trebalo da se ponašamo kad dobijemo takvu poruku, Vuković Vimić je istakla da je takav sistem veoma važan zato što može informacija da dođe do svakog čoveka, i dodala da je potrebna dogradnja tog sistema u smislu da postoje mogućnosti za preciznije upozorenje i prognoze tako da se bolje zna ko je ugroženiji a ko bezbedniji.
"Ljudi ne treba da odustanu od verovanja u ta upozorenja, ako često dobijate takve poruke kada je oluja a niste je doživeli vi ćete prestati da obraćate pažnju. Trebaju se dati uputstva ljudima kako da se ponašaju, neko bolje zna šta da radi a neko lista mreže da bi se informisao. Dobro je da imamo televizije koje prate te uslove", poručila je Vuković Vimić.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Jezivi snimci posledica požara u Topličkom okrugu: Proglašena i vanredna situacija
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ZA
Kada dođu ti uslovi nas neće biti na ovom svetu pa ne moramo da o tome brinemo,bitno je da to našim unucima to kažemo da znaju.
Podelite komentar