Ovo je spisak opština u Srbiji sa najkraćim životnim vekom! Kritične i dve u Beogradu: Statistika šokirala sve

N. S.
N. S.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Procenjen broj stanovnika u Srbiji 1. januara ove godine iznosio je 6.567.783, a očekivano trajanje života kao i prosečna starost stanovništa se povećavaju, objavio je Republički zavod za statistiku. Zapitali smo onda gde to Srbi najduže žive, odnosno, koje su to oblasti i opštine u kojima je životni vek duži, ali i najkraći.

Kada je reč o prosečnoj starosti stanovništva, ona je sa 40,4 godine koliko je iznosila 2004. godine, prošle godine povećana na 44 godine. Nažalost, u istom periodu, dakle u rasponu od 20 godina, broj rođene dece smanjen je sa 78.186 na 60.845, ali smanjen je i broj umrlih sa 104.320 na 98.230, ali i broj zaključenih brakova sa 42.030 na 30.375.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku i različitim istraživanjima, najduži životni vek u Srbiji beleži se u Beogradskom regionu, gde prosečno stanovnici žive oko 76 godina. Zlatiborska oblast se takođe ističe sa očekivanim životnim vekom od 76,5 godina, dok Moravička oblast spada među područja sa najdužim životnim vekom u zemlji.

Starac i starica, šetnja, penzioneri, baba i deda Foto: Shutterstock

Opštine

Kada govorimo o mestima i opštinama, Sevojno se često navodi kao mesto gde žive "najdugovečniji" Srbi, dok je u okviru Beograda Novi Beograd opština sa najdužim životnim vekom.

Opština Čajetina se takođe izdvaja, kao i gradovi i opštine u Vojvodini poput Kule, Pančeva, Novog Sada, Subotice, Zrenjanina i Stare Pazove, gde se živi duže u odnosu na druge delove pokrajine. Raniji podaci beleže i opštine kao što su Pantelej (Niš), Mali Zvornik, Svrljig, Užice, Sremski Karlovci, Čačak, Raška, Aleksandrovac, Priboj, Rekovac, Nova Varoš, Dimitrovgrad i Sjenica kao mesta sa dugim životnim vekom.

Žene žive duže od muškaraca

Važno je napomenuti da žene u Srbiji generalno žive duže od muškaraca. Prosečan životni vek žena iznosi oko 78 godina, dok muškarci prosečno žive oko 73 godine. Na dužinu životnog veka utiču mnogi faktori, poput načina života, ishrane, fizičke aktivnosti, kvaliteta vazduha i vode, ekonomskog statusa i pristupa zdravstvenim ustanovama.

Starac i starica, šetnja, penzioneri, baba i deda Foto: Shutterstock

U Vojvodini najkraći životni vek

Najkraći životni vek u Srbiji beleži se u Vojvodini, gde je prosečan životni vek oko 74 godine. Posebno se izdvaja Severnobanatska oblast sa prosečnim životnim vekom od 72,7 godina, što je najkraći prosečni životni vek u zemlji, dok Srednjobanatska oblast takođe spada u oblast sa najkraćim životnim vekom.

Među opštinama koje se izdvajaju sa najkraćim životnim vekom, često se navode Bela Crkva, Alibunar, Novi Kneževac, Nova Crnja i Čoka, sa prosečnim životnim vekom oko 70-71 godinu.

U Beogradu, iako region beleži najduži životni vek, opštine Savski venac i Lazarevac ranije su se izdvajale kao opštine sa kraćim životnim vekom.

Na kraći životni vek utiče više različitih faktora, a, poput lošijih uslova života, veće nezaposlenosti i smanjenog pristupa zdravoj ishrani i zdravstvenoj zaštiti, zatim zdravstveni faktori poput manjka lekara i specijalista, slabije opremljenih zdravstvenih ustanova, kao i faktori životne sredine, poput zagađenja vazduha i zemljišta u industrijskim oblastima.

Način života, uključujući pušenje, prekomernu konzumaciju alkohola i nedostatak fizičke aktivnosti, takođe može doprineti kraćem životnom veku, a starija populacija u pojedinim oblastima prirodno utiče na niži prosečni životni vek. Naravno, glavni faktori su  genetika, lične navike i životne okolnosti.

(Telegraf.rs)

Video: Vozač ugurao putnički autobus koji vozi decu u minijaturnu ulicu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA