Nastavlja se akcija vodosnabdevanja za ugrožene životinje na Suvoj planini

N. S.
N. S.    ≫   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Na Suvoj planini nadomak Bele Palanke Ministarstvo poljoprivrede zajedno sa lokalnim stručnim poljoprivrednim službama nastavilo je danas hitnu akciju vodosnabdevanja bunara Rakoš koji je usled velike suše u tom kraju presušio i doveo do ugroženosti egzistencije blizu 1.000 krava i skoro 300 konja koji žive u tom kraju.

Direktor Poljoprivredne i savetodavne stručne službe u Nišu Srećko Vukašinović izjavio je za Tanjug da je usled suše došlo do nedostatka vode na tom terenu i da je ugrožena egzistencija blizu 1.000 krupnih grla stoke.

Vukašinović je istakao da je resorno ministarstvo na čelu sa ministrom Draganom Glamočićem hitno reagovalo i preko svojih područnih službi uputilo pomoć poljoprivrednim proizvođačima u tom kraju Srbije.

Govoreći o dopremanju vode, kazao je da je od juče u redovnoj proceduri, kao i da će u narednih 15 dana biti dopremane dnevno četiri cisterne sa vodom za piće.

"Na taj način biće spasene životinje i time će biti rešen trenutni problem i trenutna kriza ovde. Moram da naglasim da je lokalna samouprava ovde non-stop na terenu i da je grad Niš na čelu sa gradonačelnikom ustupio vozila koja će transportovati vodu ovde na terenu", rekao je Vukašinović.

Takođe, ukazao je da količina vode koja je potrebna životnjama na tom području zavisi od uslova u kojima žive, ali da se minimum koji je potreban kreće između 60 i 100 litara po jednom grlu.

"Mi ovde imamo i izvor koji trenutno nije presušio. Proračunali smo sa meštanima da je ta količina vode dovoljna na dnevnom nivou da se pokrije sva količina koja je potrebna za grla ovde", kazao je on.

Predsednik opštine Gadžin Han Milisav Filipović naveo je da situacija na pojilištu vode na Rakošu nije alarmantna i da trenutno ima dovoljno vode.

"Mi kao lokalna samouprava smo i pre 15 dana odmah reagovali kada se javio problem sa vodom, tako da smo jednom cisternom dopremali vodu ovde na pojelištu Rakoš. Tu cisternu smo dobili zahvaljujući gradu Nišu, odnosno gradu našeg Dragoslavu Pavloviću. Napravljena je jedna pauza od tri dana gde je došlo do poremećaja, ali ta cisterna je povučena zbog tehničkog pregleda", rekao je Filipović za Tanjug.

Dodao da je nakon tri dana krenulo intezivnijom dostavom vode, zahvaljujući Ministarstvu poljoprivrede i poljoprivrednim stručnim službama iz Niša, Vranja i Pirota, naglasivši da je sada situacija stabilizovana, kao i da nema razloga za brigu.

Na pitanje koliko bi padavina kiše pomogla u aktuelnoj situaciji, kazao je da ona samo izvorištu ne bi donela neku pomoć, ali da bi dosta značilo za pašnjake i za ispašu grla stoke koji naseljavaju to podneblje.

"Za sam izvor potrebne su zimske padavine, velike padavine snega, a mi to zadnjih pet do šest godina nemamo i zbog toga smo došli u ovu situaciju. Zbog toga je izražena ovoliko velika suša i nedostatak vode", rekao je on.

Takođe, naglasio je da egzistencija lokalnog stanovništva živi i zavisi od poljoprivrede, ali i od stočarstva.

Ekipa Tanjuga imala je priliku da razgovara i sa meštanima sela koji se stočarstvom bave čitav život, a u priči sa stočarom Nikolom Manojlovićem iz sela Mali Krčimir saznali smo da oko 100 domaćinstava iz tog kraja čuva životinje na Suvoj planini i živi od tog zanimanja.

Manojlović je za Tanjug rekao da je pomoć stigla u zadnji čas i da je situacija trenutno bolja u odnosu na prethodne dane.

"Sinoć smo do 10 sati skupljali stoku da vratimo na pojilo. Pomoć je stigla u zadnji čas. Sada je situacija bolja, kao što vidite krave su mirne, pile su vodu, ali nadamo se da će ovo da potraje malo duže, jer čim ovo stane za tri, četiri dana, opet će biti katastrofa", kaže Nikola Manojlović.

Kako je istakao, zbog aktuelne situacije na Suvoj planini neće biti povećanja broja grla stoke u narednom periodu.

"Zbog trenutne situacije, teško da će biti povećanja, ne sme niko da poveća. Svako se plaši da poveća, jer šta će da radimo u ovom sušnom periodu za vodu. Najveći problem nam je voda", rekao je on i dodao da na prostoru Suve planine ima više od 100.000 hektara za ispašu.

Ljubiša Petković iz istog sela kaže da se pored suše meštani i stočari tog područja suočavaju i sa problemima pojave vukova i drugih divljih žuvotinja, ali i sa jednom porodicom medveda koja se pojavila nedavno.

Dodaje da to dosta otežava stočarima, ali i lokalnom stanovništvu.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Potop na ulicama Novog Pazara: Zbog jake i obilne kiše voda se izlila na saobraćajnice i trotoare

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA