Sait Balić simbol romskog identiteta i borbe za prava

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Sait Balić ličnost je koja je doprinela izuzetnom napredku i emancipaciji romske zajednice, bio je borac i tvorac romskog pokreta. Rođen 3. januara 1932. preminuo je 20. jula 1998 godine.

Na godišnjicu smrti Saita Balića, sećamo se čoveka čije ime zauzima centralno mesto u istoriji romskog pokreta bivše Jugoslavije, Srbije, ali i šireg evropskog prostora. Bio je vizionar, organizator, kulturni radnik i neumorni borac za afirmaciju romskog identiteta i ljudskih prava.

Životni put i formiranje aktiviste ostavio je jasan pravac, kojim putem romska zajednica treba da ide, nažalost mnogi su zaboravili da je snop snažniji od pruta.

Sait Balić rođen je 1932 godine u Nišu, u vreme kada su Romi živeli na marginama društva, često bez osnovnih građanskih prava i pristupa obrazovanju. Njegovo detinjstvo bilo je obeleženo siromaštvom i društvenom isključenošću, ali i snažnom željom da menja svet u kojem je odrastao.

Već tokom mladosti pokazivao je izuzetne organizacione i intelektualne sposobnosti, a posebno se isticao kao jedan od prvih obrazovanih Roma u svom okruženju. Po obrazovanju je bio diplomirani pravnik, što ga je dodatno osnažilo da svoje delovanje usmeri kroz institucionalne okvire.

Početak aktivizma i uloga u jugoslovenskom romskom pokretu, doprineo je značajno, položaju Roma i Romkinja, ali i priliku da se romski glas daleko čuje.

U decenijama posle Drugog svetskog rata, kada je SFRJ težila izgradnji multietničkog društva, Balić prepoznaje šansu da se bori za ravnopravnost Roma unutar tadašnjeg političkog sistema. Već krajem 1960-ih i početkom 1970-ih, počinje njegov snažan angažman unutar Saveza društava Roma Jugoslavije, gde prepoznaje moć kolektivne organizacije.

Godine 1974. postaje prvi predsednik Saveza Roma Jugoslavije, što mu daje institucionalni prostor da deluje i u domenu kulture, obrazovanja, ali i političkog predstavljanja Roma. Bio je deo pokreta koji je uspeo da u Ustavu SFRJ obezbedi status Roma kao etničke grupe sa posebnim pravima, što je u to vreme predstavljalo ogroman iskorak.

Borba za obrazovanje i kulturu jasno je definisala kulturu, tradiciju i običaje romske zajednice, svih vera i nacionalnosti.

Sait Balić je u svojim istupanjima i delima uvek isticao da su obrazovanje i kultura temelj emancipacije Roma. Bio je jedan od osnivača i urednika brojnih romskih publikacija, među kojima se ističe časopis “Romano Lil”, koji je imao ključnu ulogu u informisanju i povezivanju romske zajednice širom Jugoslavije. Pokrenuo je i brojne kulturne manifestacije i festivale koji su slavili romsku umetnost i identitet, uz učešće najznačajnijih romskih umetnika tog vremena.

Sait Balić Foto: Nacionalna asocijacija romskih novinara

U njegovom radu posebno mesto zauzima podsticanje mladih Roma da se školuju i uključe u javni i politički život. Bio je mentor i inspiracija brojnim budućim liderima romske zajednice.

Međunarodni značaj i povezivanje sa ,,Svetskim romskim kongresom", pokrenuo je značajan napredak za bolje sutra, jer juče se ne zaboravlja, ali je danas relevantnije za bolje sutra.

Kao iskusan govornik i predstavnik, Sait Balić je predstavljao Jugoslaviju na Svetskom romskom kongresu, učestvujući u definisanju simbola i temelja romskog identiteta, zastave, himne „Djelem, djelem“, i postavljanju pitanja Roma, na međunarodnu agendu.

Njegovo delovanje bilo je prepoznato i u evropskim okvirima, gde se smatrao jednim od najuticajnijih Roma tog vremena. Njegova sposobnost da povezuje Rome sa predstavnicima međunarodnih organizacija, uključujući UNESCO, bila je od neprocenjivog značaja.

U godinama nakon raspada Jugoslavije, Balić nastavlja da deluje u Srbiji, neumorno radeći na očuvanju romske svesti i organizovanosti. Bio je član različitih nacionalnih saveta, savetodavnih tela i ekspert za pitanja manjina.

Preminuo je 1998. godine, ostavivši za sobom dubok trag. Njegov život i delo danas predstavljaju temelj moderne borbe za prava Roma, ne samo u Srbiji, već i širom zemalja bivše Jugoslavije.

Sećanje koje nas stalno opominje!

Na godišnjicu njegove smrti, romske organizacije, aktivisti i intelektualci podsećaju na neprocenjiv doprinos koji je dao. Brojne inicijative i predlozi postoje da se ustanovi nagrada koja bi nosila njegovo ime, kao i da se ulice, škole i ustanove kulture imenuju po ovom velikanu.

Sait Balić ostaje simbol borbe za romsko dostojanstvo, samosvest i pravo na jednakost. Njegova vizija još uvek živi kroz sve one koji nastavljaju da se bore za slobodu, obrazovanje i jednaka prava Roma u savremenom društvu.

Sait je sin romske zajednice i tvorac i pokretač romskog pokreta, koji nam je ostavio sina svog, Osmana Balića u Amanet i kao model za politički uticaj i bolje sutra svih nas iz romske zajednice.

Phralipen se mora obnoviti, romski pokret se mora osvežiti, mladim i obrazovanim kadrovima sa jasno definisanim političkim modelom, starijim i iskusnim aktivistima, bezbednosnom formom i jasnim ekonomskim osnaživanjem uz samostalno organizovanje.

(Telegraf.rs/Milorad Popović)

Video: Opasan let po Boki, tik uz jahte i jarbole

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA