Meštani sela kod Niša skoro godinu dana nemaju vodu: Jedva preživljavaju vrućine, žive u nehumanim uslovima

N. S.
N. S.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 4

Više od 300 meštana Jasenovika od novembra prošle godine živi bez vode jer seoski vodovod ne može da obezbedi ni osnovne količine vode za piće i higijenu. Voda se pušta jednom u deset dana na sat vremena, ali često ne stigne do svih. U selu koje formalno pripada Nišu, meštani tvrde ih niko tako ne tretira, dok iz Opštine Pantelej obećavaju da će sledeće godine početi radovi na iskopavanju novih bunara koji će biti povezani na postojeće seoske vodovode.

U nedelji u kojoj su meteorolozi najavili toplotne talase i temperature koje će se u Nišu kretati do 40 stepeni, a MUP slao poruke upozorenja građanima da ne borave na ulici ukoliko ne moraju, meštani sela koje pripada Opštini Pantelej su bez vode.

Žitelji kažu da iako selo ima sopstveni vodovod da je dotok slab i nedovoljan.

- Poslednjih godinu dana problem je kulminirao toliko da selo nema vodu skoro godinu dana. Vodu selu puštaju jednom u 10 dana na sat vremena u ograničenoj količini – kaže jedan od meštana.

Dodatni problem su, kažu, nesavesni pojedinci koji žive u selu i tokom tih sat vremena napune prvo svoje bunare i cisterne, pa voda ne stigne do svih domaćinstava, jer je količina vode, kako tvrde, ograničena.

Zbog celokupne situacije, meštani Jasenovika tvrde da se “zlopate bez kapi vode” na temperaturama koje idu i do 40 stepeni, a dodatno strahuju da u slučaju požara ne bi mogli da reaguju pravovremeno, dok je konstantni strah od zaraza i nehigijenskih uslova.

Kako su iz Opštine Pantelej rekli Grad Niš je doneo novu odluku da opštinska komunalna inspekcija mora da izađe na teren, obiđe izvorišta i utvrdi da vode zaista nema i da tek nakon toga gradsko rukovodstvo može naložiti JKP Naissus-u da pošalje cisterne pijaće vode.

Takođe, tvrde da će do decembra mapirati sve seoske vodovode, kako bi predali dokumentaciju Gradu Nišu koji će sledeće godine kopati nove bunare i priključili ih na već postojeće seoske vodovode.

Jedan od predloga je da 3,5 kubika po članu domaćinstva bude jedna cena, 7 kubika po članu bude druga cena, a preko 7 kubika bude 10 puta veća cena, kako bi se ljudi zaštitili da ne mogu bazene ili cisterne puniti pijaćom vodom. Kada ima vode ljudima ne možeš braniti za šta će je koristiti, ali možeš da utičeš cenom. Ako neko zaliva 4 plastenika i ubira prihode od toga, moraće to i da plati – kažu iz Opštine.

Podsetimo, i deo Malče je dve nedelje bio bez vode, dok meštani Vrela iznad Jasenovika kažu da ni oni dugo nemaju vodu.

Zbog slabog i promenljivog dotoka vode sa lokalnih izvorišta, više od 1.450 domaćinstava u devet niških sela koristi seoske vodovode koji moraju da budu pod stalnom kontrolom. Opština Pantelej traži firmu koja će tokom cele godine obezbeđivati redovno hlorisanje, održavanje opreme i praćenje kvaliteta vode, kako bi ona bila bezbedna za piće.

Rok za prijavu je do 25. jula u podne.

(Telegraf.rs/Južne vesti)

Video: Ministar Đurić sa diplomatama pet država EU o slučaju Popović

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA