
Građani, OPREZ! Važno upozorenje: Povrede na radu su češće u periodu visokih temperatura
Pri obavljanju poslova na visokim temperaturama dolazi do pada koncentracija, proces rada je usporeniji i češće dolazi do grešaka, što povećava mogućnost za povrede na radu, izjavila je danas stručnjak za bezbednost na radu Vera Božić Trefalt povodom najavljenog toplotnog talasa na teritoriji cele zemlje.
- Temperature iznad 37 stepeni (Celzijusa) deluju na ljudski organizam, odnosno na zdravlje zaposlenih, a posebno na zaposlene koji obavljaju teške fizičke poslove. Bilo koji rad sada je teško izvoditi - rekla je Božić Trefalt za Tanjug.
Ona ističe da se u periodu visokih temperatura beleži povećan broj povreda na radu poljoprivrednih i građevinskih radnika, napominjući da je lična zaštitna oprema neophodna bez obzira koliko je teška.
- Da li je to šlem, da li su to teške cipele sa onom metalnom kapicom, da li je to neko delo. Odelo može biti lakše i od pamuka, ali posao se mora organizovati tako da se, na primer, dva ili tri sata intenzivno radi, a zatim da se skine. Znači, šlem se mora skinuti na ovim visokim temperaturama, ali kada krene da se radi posao mora se staviti na glavu i uredno zakopčati - objasnila je Božić Trefalt.
Dodala je da putari tokom rada moraju imati zaklon, dok građevinski radnici moraju imati prostoriju u koju se mogu skloniti sa direktnog izlaganja suncu.
Ona navodi da su sunčanica, toplotni stres, toplotni grčevi i toplotni udar najčešći problemi sa kojima se suočavaju radnici koji posao obavljaju na otvorenom, a pri visokim temperaturama.
- Toplotni udar je najteža situacija zato što se vrlo brzo, za 15 do 20 minuta, povećava temperatura organizma do čak 40,5 stepeni - navela je Božić Trefalt.
U slučaju toplotnog udara, upozorava, neophodna je medicinska pomoć.
Govoreći o obavezama poslodavaca, sagovornica Tanjuga kaže da je njihova dužnost da preduzmu organizacione mere.
- Osnovna organizaciona mera jeste da se teži poslovi obavljaju u ranim jutarnjim časovima, a da se lakši poslovi obavljaju u periodu od 11 do 16 časova. Ako govorimo o gradilištu i uopšte o radu na otvorenom, mora postojati zaposleni koji je obučen za pružanje prve pomoći - rekla je Božić Trefalt.
Na pitanje koliko u praksi poslodavci ispunjavaju navedene obaveze, Božić Trefalt kaže da su iskustva iznenađujuće pozitivna.
- Poslodavci su već uveliko naučili da primenjuju mere kad su ovako visoke temperature. Njima je potreban zdrav radnik. Zaposleni mogu da prijave nepoštovanje tih elementarnih mera inspekciji rada, anonimno ili ne. Zaprećene kazne za poslodavce su velike, od milion i po pa nadalje, kada govorimo o gradilištima jer je to posebno težak rad - kaže sagovornica Tanjuga.
Božić Trefalt dodaje da svaki radnik treba da popije otprilike dve litre vode u toku svog radnog vremena.
- U slučaju teškog fizičkog rada, potrebno je da na svakih sat vremena popije čašu vode. Naravno, nema alkohola niti hemijskih supstanci. Zaposleni je dužan da svom rukovodiocu kaže, na primer, da ne može da obavi posao, da mu je teško ili da ima povišen pritisak. Mere bezbednosti su obaveze i zaposlenog, jer on ima obavezu i prema sebi i prema kolegama - rekla je ona.
Savetuje zaposlenima da tokom visokih temperatura vode računa o ishrani, koja treba da bude lagana uz dosta voća i povrća.
Takođe, ona apeluje na poslodavce da povedu računa o trudnicama i osobama sa invaliditetom koje, prema njenim rečima, treba pustiti ranije sa posla kako bi izbegli najtopliji deo dana.
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje da će se novi toplotni talas zadržati do subote, 26. jula, kao i da će biti najizraženiji na jugu i istoku Srbije gde se očekuje maksimalna temperatura od 35 do 40 stepeni, a lokalno u petak i subotu i do 42 stepena, uz pojačan jugozapadni vetar.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Policija na bazenu u Ćupriji: Tragedija izbegnuta za dlaku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.