Završen još jedan ekološki projekat – kaseta 4 u TENT A

B. M.
B. M.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Najveća kaseta u EPS po EU standardima

Novoizgrađena kaseta 4 na deponiji pepela i šljake u termoelektrani „Nikola Tesla A“, koja je od danas u probnom radu, potvrda je jasnog opredeljenja „Elektroprivrede Srbije“ da sva naša proizvodna postrojenja budu usklađena sa strogim merama zaštite životne sredine – rekao je Dušan Živković, generalni direktor „Elektroprivrede Srbije“, posle puštanja u probni rad kasete 4.

EPS Foto: Danilo Mijatović

On je naglasio da je ključno što su na ovoj kaseti primenjene najsavremenije tehnologije i standardi zaštite životne sredine Evropske unije.

- Kaseta 4 je najveća kaseta za odlaganje pepela i šljake u okviru EPS i primer je ekološkog načina odlaganja nusprodukata u proizvodnji termo energije. Ulaganjima u projekte zaštite životne sredine obezbeđujemo sigurnost proizvodnje naše bazne energije u budućnosti i postavljamo sigurne temelje kako bi EPS i dalje bio energetski lider inovacija i modernizacije, posebno u vreme energetske tranzicije i dekarbonizacije – rekao je Živković.

EPS Foto: Danilo Mijatović

Milan Aleksić, savetnik ministarke rudarstva i energetike, istakao je da je unapređenje zaštite životne sredine u energetskom sektoru prioritet države kako bi pored energetske sigurnosti i bezbednosti bili obezbeđeni i strogi ekološki zahtevi.

- Investicije u zaštitu životne sredine su neophodne kako bismo naš energetski sektor u potpunosti uskladili sa evropskim i svetskim propisima i normama. To su velika ulaganja, mere se stotinama miliona evra, ali svaki projekat donosi bolje uslove u zaštiti vazduha, vode, zemljišta. Prošle godine počelo je da radi postrojenje za odsumporavanje u TENT A, isto takvo završava se u TENT B, a kaseta 4 je važna karika za rad naše najveće termoelektrane – rekao je Aleksić.

Projekat je vredan 45 miliona evra. Kaseta 4 zauzima 115 hektara, a oko nje se formira 35 hektara zelenog zaštitnog pojasa. Uz postojeći način odlaganja pepela i šljake, biće pripremljena i za buduće skladištenje guste hidromešavine pepela i šljake. Na ovom projektu primenjeni su najstroži ekološki propisi i u skladu sa tim postavljene su dve vrste folija, bentoninska i polietilenska visoke gustine, svaka površine od po 1,3 miliona kvadratnih metara. Idejni projekat, studiju opravdanosti i studiju o proceni uticaja na životnu sredinu uradio je Rudarski institut u Beogradu, a projekat za građevinsku dozvolu i projekat za izvođenje Institut za vodoprivredu „Jaroslav Černi”.

Kasetu 4 obišli su i Radoš Popadić, pomoćnik ministarke rudarstva i energetike i svi članovi Izvršnog odbora EPS AD.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Policija na bazenu u Ćupriji: Tragedija izbegnuta za dlaku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Слађана Точиловац Шаљић

    25. jul 2025 | 14:30

    Честитке!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA