
Kad svet dolazi u Srem po znanje – duvanska škola iz Kuzmina
Nekada su naši agronomi i poljoprivrednici odlazili u svet da uče. Danas svet dolazi u Srbiju – ne samo da vidi, već i da nauči. Baš to se dogodilo drugog dana međunarodne konferencije CORESTA u organizaciji Japan Tobacco International (JTI), i uz podršku kompanije Field Test, kada su se vrhunski svetski stručnjaci sa svih strana planete uputili u selo Kuzmin, u Sremu, na jednu njivu pod duvanom.
Dok su u beogradskom hotelu „Hajat“ analizirali laboratorijske metode, standarde i regulativu, na njivi porodice Vladisavljević razgovaralo se o suši, radnoj snazi, bunarima, mašini za prskanje i o tome koliko je berba kasnila. Tu, među redovima duvana, na 62 hektara, priča je dobila život.
Domaćin posete, Ivan Vladisavljević, već 25 godina se bavi proizvodnjom duvana, nastavljajući porodičnu tradiciju započetu 2000. „Ovo nije kukuruz. Duvan traži disciplinu, organizaciju i stalnu pažnju. Uz JTI imamo sigurnost, savetovanje i fer otkup. Ali suša je bila velika, pa kasnimo sa berbom. Spasao nas je sistem za navodnjavanje“, kaže on, pokazujući bunar i tifon koji koriste na njivi.
Nedostatak radne snage je svakodnevna briga. „Imamo radnike iz sela i iz Kostolca, ali to nije dovoljno. Razmišljali smo i o uvozu radne snage, ali hoćemo prvo da vidimo kako se ti ljudi snalaze na drugim gazdinstvima“, objašnjava Vladisavljević.
Uz njega, na imanju je i njegov sin Mihajlo – nova generacija, nova energija. „Ovde nema improvizacije. Pratimo preporuke, vodimo beleške, sve što naučimo od stručnjaka primenimo odmah. Ovo je naš život“, kaže Ivan.
Savetnica ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Milica Janković, poručila je da Srbija ima čime da se ponosi:
„Ovde vidimo da se znanje ne završava u sali, već počinje na njivi. Ponosni smo što svetski stručnjaci mogu da dođu u Srbiju i nauče nešto od naših proizvođača. Ministarstvo će nastaviti da podržava ovakvu proizvodnju, jer je ona primer kako poljoprivreda može biti i moderna i održiva i konkurentna.“
Milan Bjelivuk, menadžer proizvodnje duvana u JTI Srbija, podsetio je da kompanija ne odstupa od visokih standarda:
„Bezbednost počinje na njivi. Zato radimo svakodnevno sa proizvođačima, organizujemo obuke, pratimo sve što se dešava u vezi sa pesticidima i štetočinama. Naš cilj je čist i kvalitetan duvan. A kada imate partnera kao što je porodica Vladisavljević, sve je moguće.“
Ovaj terenski dan nije bio samo protokolarna poseta. Bio je to susret nauke i prakse, razgovora i zemlje, globalnih standarda i domaće mudrosti. Srbija je pokazala da ima šta da ponudi – ne samo proizvod, već i znanje. I možda je baš to najveći uspeh ove konferencije: što su najveći svetski stručnjaci iz Amerike, Evrope, Azije i Latinske Amerike došli u jedno sremsko selo – i otišli odatle sa novim poštovanjem.
(Telegraf.rs/Agropress)
Video: Policija na bazenu u Ćupriji: Tragedija izbegnuta za dlaku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.