Patrijarh Porfirije: "Tamo gde je snažnija zajednica - snažnija je vera"

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Patrijarh srpski Porfirije služio je danas liturgiju u crkvi Svetog arhangela Gavrila u Beogradu i poručio da vera znači poverenje i podrazumeva zajednicu, saopštila je SPC.

Patrijarh Porfirije je tokom službe istakao da Bog pokazuje da život svakog od nas ne može biti samo ideja i ideologija, jer onda najčešće postane prazna reč, nego da ono što je istina vere mora biti potvrđeno, pokazano, provereno i posvedočeno životom, to jest da su u konkretnoj svakodnevnici vera i život jedno te isto.

- Vera nije, dakle, tek uverenje u to da postoji neka viša sila koja upravlja svetom, koja je snažnija i moćnija od nas ljudi i mi nemamo druge nego da joj se pokoravamo, da činimo sve kako bismo je umilostivili i tako redom. Vera podrazumeva život, vera je i znanje, vera je i ljubav. Sve su to sinonimi jednog te istog dara koji smo dobili od Boga, jer vera iznad svega i pre svega jeste odnos i jeste zajednica, kao što je to u ostalom vera i u našem svakodnevnom životu, u našoj horizontali - poručio je patrijarh.On je naglasio da vera znači poverenje, kao i da što je veće poverenje, to je prisniji odnos između onih između kojih postoji poverenje.

- Tamo gde je snažnija zajednica - snažnija je vera. Tamo gde je snažnija vera mnoga iskušenja lako se razrešavaju i mnoge prepreke neuporedivo lakše se prolaze", rekao je patrijarh u besedi.

Patrijarh Porfirije pozvao sve je na pokajanje.

- Neka bi Gospod dao i nama da uvek imamo čiste, istinske i prave vere, znajući da kroz nju dejstvuje blagodat Božja u našem životu, da se oprisutnije sam Gospod u nama i među nama, a onda verom, imajući jedinstvo sa Njim, imaćemo više prostora svako od nas za drugog u svom srcu, imaćemo više razumevanja, ukazivaćemo više ljubavi jedan u odnosu na drugog, praštaćemo više jedan drugom, tražićemo oproštaj više jedan od drugog, jednom rečju: živećemo onim na šta nas Gospod poziva, a to je pokajanje. Pokajte se, jer se približi Carstvo Nebesko jeste reč Gospodnja koja otkriva i samog Boga, ali jeste i put kojim i mi otkrivamo, upoznajemo i spoznajemo sami sebe - zaključio je patrijarh SPC.

Patrijarhu Porfiriju su sasluživali starešina hrama protojerej-stavrofor Ilija Šmigić, protojerej-stavrofor Đuro Đurđević, jereji Goran Đukić i Jovan Babić, protođakon Dragan Radić i đakoni Marko Popović i Vasilije Perić.

Crkva Svetog arhangela Gavrila je sagrađena u periodu između 1937. i 1939. godine, u slavu nastradalih srpskih vojnika tokom Prvog svetskog rata, dobrotom i ljubavlju ktitora Milana i Radmile Vukićevića.

Veliki rodoljub, solunac, nosilac Albanske spomenice i posleratni narodni poslanik, počiva zajedno sa suprugom u svojoj zadužbini koju je 4. juna 1939. godine osveštao patrijarh srpski Gavrilo.

Projekat hrama u srpsko-vizantijskom stilu je izradio arhitekta i slikar Grigorije Samojlov, a ikonostas od orahovine u duborezu su izradila braća Milojević.

Prvobitan freskopis je rad akademskih slikara Varun-Sekreta i Retlingera, a njihovu restauraciju posle Drugog svetskog rata izvršili su akademski slikari Danica i Milosav Mladenović.

Po želji ktitora pod je izrađen u mozaiku po ugledu na manastir Svetih Arhangela kod Prizrena. Svečani prenos časnih moštiju Svetog Pantelejmona u ovu crkvu izvršen je septembra 1946. godine.

Prestone ikone je naslikao Dragomir Glišić, koji je i autor živopisa iz 1985-1987. godine.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Helikopteri se priključili gašenju požara u okolini Vranja

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA