
Kapetan bojnog broda Stričić: Na Vojnoj paradi prikazaćemo modernizovane brodove, učestvuje 20 plovila
Komandant Rečne flotile Vojske Srbije, kapetan bojnog broda Darko Stričić, izjavio je danas da će u subotu na vojnoj paradi Rečna flotila prikazati najsavremenija sredstva, modernizovane brodove i svoje sposobnosti, navodeći da će učestovati 20 plovnih objekata.
Na beogradskom sidrištu "Ušće", ekipa Tanjuga bila je na završnim pripremama Rečne flotile za paradu, a Stričić je rekao da će u centru pažnje biti prikaz modernizovanih brodova.
"Jedan od modernizovanih brodova je višenamenski brod, koji je kroz proces razvoja od strane Vojnotehničkog instituta značajno unapređen, pre svega za mogućnost otkrivanja ciljeva, dejstva po ciljevima na većim daljinama, kako na površini vode, tako i u zaobalju. Naravno, posvetili smo veliku pažnju i odbrani od bespilotnih letelica", rekao je on.
Istakao je da su u potpunosti modernizovali brodske sisteme, čime su znatno produžili vek broda i da su ga opremili komunikacionim i informacionim sistemima koji imaju mogućnost komandovanja u svim uslovima.
Stričić je rekao da je drugi tip modernizovanog broda rečni patrolni brod. "Taj brod kroz proces modernizacije i usavršavanja dobio je naoružanje, koje može da dejstvuje po ciljevima na većim dubinama, što će za jedinicu značiti da možemo da ostvarimo efekte po neprijatelju koji se nalazi i izvan naše optičke vidljivosti. Kombinacijom savremenih raketa i savremenih izviđačkih sredstava, mi ćemo znatno unaprediti sposobnosti za odbranu zemlje", naglasio je Stričić.
Ekipa Tanjuga je zajedno sa Stričićem boravila u komandnom brodu Rečne flotile "Kozara", koji je komandno mesto za komandanta rečne flotile i komandanta ešelona plovnih objekata prilikom izvođenja vojne parade.
"Pored 'Kozare', planirano je i učešće rečnog patrolnog broda 111 koji je ujedno i zastavni brod, zatim rečnih višenamenskih brodova, rečnih patrolnih brodova, rečnih desantnih brodova i čamaca iz sastava 93. ronilačke čete. Ukupno će biti 20 plovnih objekata", naglasio je on.
On je naveo i da su pripreme za paradu neprekidno trajale skoro tri meseca i obuhvatale pripremu tehnike, ljudstva, kao i uvežbavanje manevrisanja brodovima.Istakao je da nije bilo teško pripremiti Rečnu flotilu, jer su pripreme počele na vreme i uvek je bilo dovoljno resursa i ljudi.Stričić je rekao da će na paradi pored ostalog biti prikazani nastupi pešadijskog ešelona, ešelona jedinica na vozilima, vazduhoplovnog ešelona, zatim ešelona plovnih objekata, egzercir Garde, padobranski skok 63. padobranske brigade i prikaz dela sposobnosti odreda vojne policije specijalne namene "Kobre".
"Na vojnoj paradi angažovano je 10.000 učesnika kao i veliki broj naoružanja i vojne opreme. To će biti prikaz koji nije viđen u poslednje vreme u regionu i šire. Biće prikazana oprema iz domaćeg razvoja, zatim će biti prikazana nova oprema koja je kupljena, kao i deo modernizovanih sredstava", rekao je Stričić.
On je najavio da će na paradi biti prikazani i modernizovani tenkovi M-84AS1, tenkovi T-72, savremeni potpuno novi sistemi protivvazdušne odbrane (PVO), kao i deo modernizovanih aviona i bespilotnih letelica.
Stričić je dodao da će ovog puta biti prikazano znatno više bespilotnih vazduhoplova, kao i daljinski pilotiranih vazduhoplova, na čemu je težište u poslednje vreme prilikom opremanja Vojske Srbije.
Kada su u pitanju sredstva iz domaće namenske odbrambrene industrije biće prikazan LAZAR- 3, savremeno sredstvo pešadije, a biće prikazano borbeno-oklopno vozilo OT i MRAP-ovi.Govoreći o tome koliko je Vojska Srbije, uključujući i Rečnu flotilu, napredovala u opremanju i ljudstvu od velike parade održane 2014. godine, Stričić kaže da je značajno napredovala, ne samo u pripremi za takav događaj, već i za izvođenje borbenih dejstava, što je jedan od osnovnih zadataka.
Osim toga, Rečna flotila namenjena je za odbranu unutrašnjih voda Srbije, dejstvima na površini i pod vodom, a u tu svrhu zadatke izvršavaju plovne i ronilačke jedinice. "Pored toga, Rečna flotila je namenjena za pružanje podrške snagama Kopnene vojske u savlađivanju vodenih prepreka, za šta upotrebljavamo pontonirske jedinice i delom plovne jedinice. Namenjeni smo za pružanje podrške civilnom stanovništvu u slučaju elementarnih nepogoda", dodao je on.
Ukoliko neko želi da se priključi Rečnoj flotili, Stričić kaže da to može da učini pre svega putem javnog konkursa koji je objavljen na sajtu Ministarstva odbrane. On je rekao da toj jedinici mogu da se priključe momci i devojke nakon služenja vojnog roka ili tokom služenja vojnog roka, a da u svakoj generaciji vojnika ima priličan broj zainteresovanih iz cele Srbije.
Ukoliko žele da im se priključe, kandidati moraju da prođu i fizičku proveru i treba da budu psihološki spremni za ovaj poziv, napomenuio je Stričić.
"Ovo je služba koja traje ceo život i morate da budete posvećeni ovom poslu i to je ono što svakom čoveku, kada dođe u jedinicu kažemo. Najbitnija stvar je da čovek voli ovaj posao i da mu bude posvećen", naglasio je on.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Predstava Odeon
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.