
Sprejevi, dezodoransi, isparenja u salonima: Ove greške svi pravimo, prof. Svetlana Stanišić apeluje na oprez
Sprejevi, dezodoransi, isparenja u frizerskim i kozmetičkim salonima koja nastaju tokom upotrebe nekih hemijskih sredstava, mogu nakon dužeg izlaganja izazvati neželjene reakcije kako kod osetljivih osoba, tako i kod zdravih ljudi. U podcastu Zdravo sa Ivanom, prof. Svetlana Stanišić, doktor fizičke hemije, objašnjava šta sve sadrže proizvodi koje koristimo svakodnevno, gde grešimo i koje su mere opreza.
Kardiovaskularne i respiratorne tegobe mogu se javiti kod nekih osoba nakon dužeg izlaganja brojnim hemikalijama, zatim se mogu ispoljiti i neželjeni efekti koji se odražavaju na endokrini sistem, hormonski balans, na reproduktivno zdravlje, metabolizam.
Kako objašnjava profesorka Stanišić, sva ta hronična stanja jesu dobrim delom, kod nekih ljudi, potpomognuta faktorima iz životne sredine.
- Za ljude koji su osetljivi, recomo, koji su skloni astmi ili koji imaju već nekih zdravstvenih problema, sve može imati uticaj. Počevši od tih iritantnih materija u salonima, pa preko isparenja lakova, preko dezodoransa i drugih materija koje možemo da udišemo. Kada su dezodoransi i sprejevi u pitanju, uvek je savet da se ispravno koriste ili da se bira drugi način a ne sprej, dakle treba izbegavati ono što se udiše, objašnjava Stanišić u podcastu Zdravo sa Ivanom.
Kako dodaje, na posebnom oprezu treba da budu osobe koje su zaposlene u salonima, jer ukoliko je ventilacija loša, ukoliko nema provetravanja, mogu se javiti određeni zdravstveni problemi jer se radi o osobi koja svakog dana radi po 8 časova sa određenim preparatima.
Takođe, poseban oprez se savetuje i onima koji tokom čišćenja koriste različita hemijska sredstva za uklanjanje nečistoća. Ukoliko osetite vrtoglavicu, mučninu ili gušenje, odmah izađite na svež vazduh.
- Može se javiti vrtoglavica, mučnina i zato je dobro otvarati prozore i vetriti prostorije, astmatičarima sve to može pokrenuti astmatični napad. Naravno, zdravi ljudi neće osetiti neke posledice trenutno, ali vremenom prilikom izlaganja, moguće je da će nastati problem, objasnila je prof. Stanišić.
Kompletnu epizodu Zdravo sa Ivanom možete pogledati u videu sa početka teksta, ili na našem YouTube kanalu.
(Telegraf.rs)
Video: Ako ovo uradite rizikujete da dobijete srčani ili moždani udar: Farmaceutkinja objasnila sve
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Rada
Hvala dr savet zlata vredan.
Podelite komentar