Fondacija Romi za Evropu poziva na hitne regulatorne izmene nakon smrti devetnaestogodišnjeg Manuela Ameta

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 1

Fondacija Romi za Evropu izražava duboku zabrinutost zbog neaktiviranja nacionalnog sistema za uzbunjivanje u slučajevima nestalih osoba u Srbiji u slučaju Manuela Ameta, devetnaestogodišnjeg mladića sa autizmom koji je nestao 15. februara, a pronađen je mrtav osam dana kasnije.

Prema važećem pravilniku koji je usvojilo Regulatorno telo za elektronske medije, sistem „Pronađi memože se aktivirati isključivo u slučajevima nestanka maloletnih lica. Kako je Manuel napunio osamnaest godina, sistem nije bio pokrenut.

Ovo isključenje nije rezultat tehničkog propusta. Ono je posledica regulatornog ograničenja koje aktivaciju zasniva isključivo na starosnoj dobi, bez obzira na ranjivost osobe.

Manuel je imao težak oblik autizma, svakodnevno je uzimao terapiju i nije bio sposoban da samostalno brine o sebi. Njegov otac je prijavio nestanak u roku od trideset minuta i dostavio video-snimak nadležnim organima. Uprkos postojanju nacionalne infrastrukture za uzbunjivanje koja može da mobiliše javnost u roku od nekoliko minuta, ona nije bila iskorišćena.

Romi za Evropu Foto: Ustupljene fotografije

Regulatorna praznina koja se može ispraviti

Pokrenut u oktobru 2023. godine i kofinansiran od strane Evropske unije, sistem „Pronađi me“ predstavlja važnu reformu u sistemu hitnog reagovanja u Srbiji. Međutim, njegovo trenutno uređenje isključuje ranjive odrasle osobe, uključujući lica sa teškim autizmom, intelektualnim smetnjama ili zdravstvenim stanjima koja značajno narušavaju samostalno funkcionisanje.

Ranjivost, a ne samo godine, treba da bude kriterijum za aktiviranje hitnog uzbunjivanja“, izjavio je Mensur Haliti, potpredsednik Fondacije Romi za Evropu. „Ovo nije zakonodavna prepreka. Ovo je regulatorni izbor i može se bez odlaganja ispraviti.“

Fondacija Romi za Evropu poziva Regulatorno telo za elektronske medije da revidira kriterijume za aktivaciju kako bi obuhvatili ranjive odrasle osobe čije ih stanje izlaže ozbiljnom riziku.

Romi za Evropu Foto: Ustupljene fotografije

Institucionalna odgovornost

Porodica je takođe izrazila zabrinutost u vezi sa početnom reakcijom policije. Član 59 Zakona o policiji Republike Srbije nalaže hitno postupanje po prijavi nestanka. Tekuća istraga mora jasno utvrditi da li su sve zakonske obaveze bile ispunjene.

Očekujemo potpunu transparentnost u vezi sa merama koje su preduzete u prvim satima nakon prijave Manuelovog nestanka“, dodao je Haliti. „Tamo gde zakon nalaže hitno postupanje, praksa mora odražavati tu obavezu.“

Fondacija dalje poziva Ministarstvo unutrašnjih poslova da obezbedi dosledna operativna uputstva kako se nijednoj ranjivoj odrasloj osobi više nikada ne bi savetovalo da čeka kada zakon zahteva hitno postupanje. Porodicama bi u trenutku prijave nestanka trebalo izdavati pisanu potvrdu o prijavi, kao osnovnu meru zaštite odgovornosti institucija.

Standardi EU i osnovna prava

S obzirom na to da je sistem za uzbunjivanje kofinansiran od strane Evropske unije, Evropska komisija bi trebalo da proceni da li je isključivanje ranjivih odraslih osoba u skladu sa standardima zaštite osnovnih prava koje je Srbija preuzela u okviru procesa pristupanja.

Kada reforme podržane sredstvima EU ostave očigledne praznine u zaštiti, te praznine moraju biti otklonjene“, rekao je Haliti. „Obaveze u oblasti osnovnih prava u procesu pristupanja imaju smisla samo ako sistemi funkcionišu za sve koji su u riziku.“

Uz porodicu

„Manuel je bio Rom. Imao je autizam. Bio je punoletan. Nijedna od tih činjenica ne bi smela da umanji hitnost institucionalnog reagovanja“, izjavio je Haliti. „Iako se regulatorno isključenje odnosi na sve ranjive odrasle osobe, ovaj slučaj je snažno odjeknuo među porodicama koje i inače imaju poteškoće u pristupu institucijama u praksi.“

Fondacija Romi za Evropu stoji uz Manuelovu porodicu u njihovom zahtevu za ispravku postojećih propisa.

Izmena kriterijuma za uzbunjivanje i jačanje proceduralnih garancija neće vratiti Manuela. Ali će obezbediti da ranjive odrasle osobe više ne budu isključene iz sistema koji je osmišljen da zaštiti one koji su u neposrednoj opasnosti.

Romi za Evropu Foto: Ustupljene fotografije

O Fondaciji Romi za Evropu

Fondacija Romi za Evropu je fondacija usmerena na zagovaranje, sa romskom vizijom, strategijom i mrežom građenom tokom više decenija. Sa sedištem u Briselu i timovima širom Evrope, RFE sarađuje sa organizacijama koje vode Romi – uključujući Evropski romski institut za umetnost i kulturu, Fond za obrazovanje Roma, Inicijativu za razvoj romskog preduzetništva i Romi za demokratiju – kako bi menjala način na koji se Romi posmatraju, omogućila ostvarivanje njihovog potencijala i ponudila rešenja koja jačaju i Rome i evropske ekonomije.

(Telegraf.rs)

Video: Ovako su privedeni osumnjičeni u Kraljevu:Spremali napad na predsednika i njegovu porodicu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Слађана Точиловац Шаљић

    24. februar 2026 | 13:07

    МУП Републике Србије ради транспарентно и свакако уколико је начињен било какав пропуст у процедури биће предмет дисциплинског суда. ли искрено не верујем да се поступање у овом случају по хитности разликовало од других активности и стандарда у раду. Што се тиче система Амбер алерт који се у Србији зове Пронађи ме, мора да се утврди да ли је он лиценциран са одређеним ограничењем, у овом случају пунолетством несталог лица чији се нестанак пријављује. Дакле, да се утврди да ли он може изменом регулатора у Србији да буде примењен и на лица која због болести или инвалидитета спадају у осетљиву групу ,а да се у том случају не прекораче одредбе лиценце и уговора. Свакако је да овај трагичан случај отвара и ово ново питање које не би ни постојало да систем Пронађи ме није успостављен у нашем систему првенствено због нестанака деце и малолетника и њиховог бржег проналажења. Надлежне институције ће дати одговоре на сва ова питања и предлоге.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA