Spremite se! Padaće PRLJAVA kiša, evo i kada: Pogledajte satelitsku sliku kako PESAK iz Sahare ide ka Srbiji
Sve više jača snažan ciklon iznad centralnog Mediterana, koji će uticati i na vreme u Srbiji.
Centar ciklona premešta se od severa Afrike sa obala Alžira i Tunisa prema Đenovskom zalivu.
U sklopu njega nalazi se veoma snažan oblačni sistem sa obilnim pljuskovima i olujama sa grmljavinom.
Oblaci u sklopu ovog ciklona već su zahvatili i Srbiju, a do sutra će stići i padavinski sistem.
Kako se Srbija i naše područje nalaze u prednjem delu ciklona, veoma su izražena južna visinska strujanja, pa osim tople vazdušne mase, sa severa Afrike do našeg područja stižu i velike količine pustinjskog peska iz Sahare.
Na udaru velike količine peska prvo su Sicilija i jug Italije, a potom će se naći i oblast Jadrana, Balkanskog poluostrva i Srbije.
S obzirom na to da se u utorak i u sredu ponegde u Srbiji očekuju kiša i pljuskovi sa grmljavinom, padavine će biti prljave, odnosno obojene, jer će sadržati čestice peska iz Sahare. Ova pojava potpuno je prirodna i najviše će biti vidljiva na vozilima i vegetaciji po prestanku padavina.
Maksimalna temperatura i narednih dana biće oko 20 stepeni.
Sve do srede duvaće jak jugoistočni vetar, u košavskom području i u Beogradu sa olujnim udarima, na jugu Banata i u Podunavlju i do 80 km/h.
Od četvrtka će se uspostaviti severno visinsko strujanje i ono će pročitistiti atmosferu od peska i prašine i drugih zagađujućih čestica.
(Telegraf.rs)
Video: Gugutke u Borči
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.