Američka kaubojka Ejms stigla u Srem i priznala nam da je odlepila za OVIM: "To je nešto najbolje na svetu"

   
Čitanje: oko 6 min.
  • 0

Već više od 20 godina, Sremska Mitrovica na četiri dana postaje glavni grad sveta. Da, dobro ste pročitali. U tom periodu, hiljade ljudi se skupi na Žitnom trgu u centru grada i uživa u najzanimljivijim folklornim nastupima sa svih kontinenata.

Tako bi se, ukratko, mogao opisati "Srem Folk Fest" koji ove godine traje od 11. do 14. avgusta.

Ove godine može da se ponosi neverovatnim repertoarom, a ekipa Telegrafa je prisustvovala njegovom otvaranju. Već pri dolasku, postalo nam je očigledno koliko ovaj festival znači građanima Sremske Mitrovice. Može se slobodno reći da "igla nije imala gde da padne", a sedišta na Žitnom trgu su bila popunjena mnogo pre početka samog programa. Takođe, čitav spektakl je bio dodatno uveličan i brojnim štandovima na kojima su posetioci mogli da se osveže i zaslade.

Pored toga što je dan otvaranja, ovaj dan je bio poseban jer su, pored ansambala iz Grčke, Severne Makedonije i Rumunije, ove godine došli i izvođači iz udaljenih zemlja - Čilea i SAD.

Ove večeri, Srbiju je predstavljao ansambl "Branko Radičević" iz Sremske Mitrovice.

"Mi smo kauboji"

Pre nastupa smo imali priliku da razgovaramo sa par učesnika, a svakako nam je najveću pažnju privukao ansambl iz Sjedinjenih Američkih Država. Oni se zovu "The American Legacy" i dolaze iz države Juta.

- Naša grupa je osnovana u Ruzveltu, u Juti. Čine je stočari i poljoprivrednici. Mnogi od nas su jahači rodea i odrasli smo na stočarskim rančevima. Moj otac je bio kauboj, tako da smo i mi kauboji - rekla nam je Lijan Ejms, predstavnica ovog ansambla.

Istakla je da ih je Srbija potpuno oborila sa nogu, naročito domaća kuhinja.

- Ovo nam je prvi put u Srbiji i apsolutno smo oduševljeni. Dočekalo nas je toliko ljubaznih i divnih ljudi. Hrana je ovde najbolja! Probali smo ćevape - dodala je Ejms.

Onda je opisala jelo za koje nije znala kako se zove, ali naša pretpostavka je da je reč o šopskoj salati. Svakako, ne sumnjamo da će joj ukus naše kuhinje ostati u dugom i lepom sećanju.

Dok smo brojali sitno do početka festivala, uspeli smo da razmenimo nekoliko reči i sa Đorđom Suku, predstavnicom gostiju iz Grčke, koja je nosila predivnu narodnu nošnju.

- U ime "Kulturnih susreta u Larisi", želimo da izrazimo našu zahvalnost što smo ovde i što ste nas pozvali da učestvujemo na ovom divnom festivalu. Hvala vam na gostoprimstvu, ovo je sjajna prilika da upoznamo nove ljude i razmenimo ideje i kulturu. Hvala vam na svemu - istakla je Suku.

Više od festivala folklora

Otvaranje je bilo jedinstveno. Nakon najave svih učesnika ovog, prvog, dana, pojavio se i gost iznenađenja koji je i zvanično započeo manifestaciju.

To je bio robot, koji je umalo "pregoreo" od količine pozitivne energije koja je bila te večeri prisutna u centru Sremske Mitrovice.

- Večeras sa zadovoljstvom otvaramo 22. po redu Međunarodni festival folklora "Srem Folk Fest". Festival i manifestacija koja je postala jedan od najprepoznatljivijih manifestacija i festivala i kulturnih događaja u našem gradu, pa i šire, i raduje nas činjenica da evo i ove godine imamo priliku da ugostimo folklorne ansamble koji nam dolaze iz različitih krajeva sveta, koji sa sobom donose svoju igru, svoje nošnje, svoje običaje, svoje pesme, ali pre svega donose ono što je najvažnije - mogućnost da se družimo, upoznajemo i povezujemo kroz kulturu. Zato "Srem Folk Fest" je mnogo više od festivala folklora. "Srem Folk Fest" je mesto susreta kultura i tradicija, mesto gde se raznolikosti i različitosti doživljavaju kao bogatstvo. I večeras smo dokazali da smo jedan svetski grad, da smo gostoljubiv i otvoren grad - objasnio nam je direktor festivala, Petar Samardžić.

Kada se pogleda u veliku binu, veliki broj štandova, posetilaca, kao i izvođače iz celog sveta koji su nastupili tog dana i koji će nastupiti u narednim danima, jasno je da je u ovaj poduhvat uloženo mnogo rada, truda i napora, ali i da je ova manifestacija već nadaleko poznata i izuzetno renomirana.

- Srem Folk Fest je od 2015. godine pod pokroviteljstvom međunarodne organizacije CIOFF, organizacija koja objedinjuje negde preko 300 festivala iz celog sveta. Od 2018. godine smo i pod pokroviteljstvom Komisije za saradnju sa UNESCO-m pri Ministarstvu spoljnih poslova - rekao nam je umetnički direktor festivala, Dragan Đorđević.

On je istakao da ovaj događaj ima veliku ulogu u kulturnoj razmeni i da je neprocenjiva u promovisanju Srbije u svetu.

- Već prvog dana vidimo da su učesnici prezadovoljni, jer oni često dođu u Srbiju sa raznim predrasudama, imaju neka drugačija razmišljanja i stavove o našoj zemlji. Međutim, kada ovde dođu, kada provedu nekoliko dana, oni su uvereni u sasvim nešto suprotno i žele da ostanu ovde duže i da ponovo dođu - naglasio je.

Ipak, on ne krije da je organizovanje manifestacije ovog obima veliki posao i da ne ide uvek sve po planu.

- Ja kao umetnički direktor imam tu obavezu i verujte mi da cele godine radim na ovom poslu. Jako je teško, pogotovo zadnjih godina kada su počeli svi ovi ratovi po celom svetu, kada su počele nestabilnosti, ekonomski problemi... Treba to obezbediti, obezbediti avionske karte. To je posao koji u kontinuitetu traje cele godine, pregovori, razgovori i opet na kraju, naravno, mogu da se dese problemi, da neko odustane u zadnjem momentu, što se i dešava često, nažalost. Ali to je nešto na šta mi ne možemo da utičemo - iskren je Đorđević, ali je ipak izneo jedan jako bitan zaključak:

- Verujte mi da oni odu sa jednom sasvim drugom slikom, sa drugim stavovima, sa drugim razmišljanjima i to je u stvari cilj ovog festivala.

Srem Folk Fest Foto: Telegraf.rs

Nezaboravno otvaranje

Ansambl "Branko Radičević" iz Sremske Mitrovice je otvorio program i svojim nastupom su dokazali da je folklor u Srbiji na izuzetnom visokom nivou i da ga čeka budućnost koja blješti kao hiljadu sunaca. Njih su sledile kolege iz Grčke, koji su odigrali čuveni "Sirtaki", a potom jedna od najvećih atrakcija ove večeri - grupa iz Čilea.

Uz svoje tradicionalne instrumente i jedinstvene narodne nošnje, predstavnici "Centra za kulturu i folklor AFODAL" (Centro Cultural y Folklórico "AFODAL") iz Antofagaste su na najlepši način predstavili svoju kulturu koja je toliko udaljena mnogima iz Evrope.

Ansambli "Pădurețul" iz Kačike (Rumunija) i "Gjerdan od Biseri" iz Ohrida (Severna Makedonija) predstavili su svoju kulturu, još jednom na vrhunski način, a muziku kakvom i Rumunija i Severna Makedonija mogu da se diče, nema niko na svetu. Te dve zemlje su i danas pokazale zašto je njihov folklor večito u svetskom vrhu, gde će zauvek i ostati.

Konačno, zvezde večeri su bili upravo Amerikanci. Njihov folklor je dijametralno suprotan od svega što smo prethodno videli. Oni se daleko više oslanjaju na moderniji pristup, ali se i dalje oslanjaju na svoje evropske korene. To je bilo najočiglednije pri "jodlovanju", načinu pevanja koji je nastao na Alpima, ali su ga doseljenici tu tradiciju odneli u SAD gde je dobila potpuno novi život.

I, naravno, kaubojski šeširi - toliko uobičajeni kod njih, ali kod nas predstavljaju pravu atrakciju. Amerikanci su došli da "ukradu šou".

Moramo istaći da je "Srem Folk Fest" jedno nezaboravno iskustvo, koje naizgled deluje nezamislivo - da ceo svet dođe u Sremsku Mitrovicu i predstavi najbolje što njihove kulture mogu da ponude. Zato je ovaj grad, tokom ova četiri dana - glavni grad sveta.

U narednim danima nastupaće i ansambli iz drugih zemalja: Južne Koreje, Ekvadora, Hrvatske, Mađarske, Rusije i mnogih drugih zemalja.

Teško je rečima opisati folklor i sve elemente koji je svaki ansambl ove večeri predstavio. Toplo preporučujemo čitaocima da pogledaju prilog, jer samo tako mogu doživeti makar delić atmosfere koja je te večeri jezdila u mitrovačkom vazduhu. Kada pogledate, poželećete da dođete sledeće godine. Ili do 14. avgusta, do kada traje ovogodišnje izdanje.

Nećete se pokajati.

(Telegraf.rs)

Video: Bukti požar u Herceg Novom

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA