Sutra u Domu zdravlja Niš "Otvorena vrata za denzitometriju" od 7 do 19 sati
Dom zdravlja u Nišu organizuje sutra, 27. avgusta, u periodu od 7 do 19 časova, u okviru akcije "Otvorena vrata za denzitometriju" pregled denzitometrije, kako bi se prevenirao nastanak komplikacija usled gubitka koštane gustine, saopšteno je danas iz ove ustanove.
Denzitometrija je bezbolan, brz i precizan način za rano otkrivanje promena koštane mase, u cilju prevencije preloma, unapređenja zdravlja kostiju kao i praćenja efekta lečenja. To je jedini način za dijagnostikovanje osteopenije i osteoporoze.
Prema uputstvu Svetske zdravstvene organizacije denzitometrija se radi na dva mesta, a to su kuk i kičmeni stub.
Procedura traje dvadesetak minuta, potrebno je mirovanje, a posebno prilikom pozicioniranja DEXA skenera iznad regije koja se ispituje.
Rezultate tumači lekar specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije koji je edukovan za tu vrstu pregleda. Na osnovu rezultata određuje se dalje lečenje, ako je neophodno.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Snežana Savić otvorila Međunarodni filmski festivalu u NIšu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.