Napetost između Atine i Tirane preti da preraste u opšti haos: Na sahranu ubijenog Grka u Albaniji dolazi 2.000 desničara

"Novi hladni rat nalik onom s početka devedesetih godina prošlog veka", piše Katimerini

  • 14

Slučaj Konstantinosa Kacifasa, kojeg je prošle nedelje na jugu Albanije ubila albanska policija, podigao je tenzije na relaciji Atina-Tirana koje upozoravaju da bi njegova sahrana mogla da predstavlja ozbiljan test za odnose dve zemlje.

Oko 2.000 grčkih desničara najavilo je da će prisustvovati sahrani Konstantinosa Kacifasa, čija je smrt dramatično pogoršala ionako ne preterano blistave odnose između Grčke i Albanije i pokrenula pitanje odnosa Tirane prema manjinskim zajednicama, prenosi RTS.

"Novi hladni rat nalik onom s početka devedesetih godina prošlog veka", piše Katimerini, navodeći seriju optužbi na račun albanskog načina izgradnje odnosa sa manjinskim zajednicama, uključujuči sve snažniju nacionalističku retoriku, netransparentniu istragu o smrti Kacifasa i na kraju uvredljive transparente koji su se tokom vikenda pojavili na fudbalskim stadionima.

Grčki desničari, od kojih najviše zaziru i Atina i Tirana, tvrde da je Kacifas "hladnokrvno ubijen", iako je albanska policija u više navrata navela da je Grk ubijen pošto je pucao na policijsko vozilo i zatim pobegao u obližnju šumu.

Verziju albanske policije pratio je snimak na kojem se vidi kako Kacifas puca iz "kalašnjikova", kao i fotografija oružja.

Porodica stradalog Grka, pak, tvrdi da je Kacifas ubijen pošto je podigao ruke i odbacio oružje.

Taj događaj podigao je tenzije između Atine i Tirane na najviši nivo u poslednje dve decenije, a naredni veliki test predstavljaće sahrana Konstantinosa Kacifasa sredinom sedmice.

Njegovo telo se još uvek nalazi u rukama albanskih istražnih organa, ali je advokat porodice Eftimos Naviridis rekao grčkoj Anteni1 da će biti predati potrodici najkasnije sutra.

Kacifas je ubijen sa dva metka, ali detalji koji su do sada procureli iz istrage teško mogu da ponude konačnu verziju događaja koji su kulminirali smrću Grka.

Ubijeni Konstantinos Kacifas Foto: Facebook/Katsifas Konstantinos

Grčki "Katimerini" tvrdi da su navijači Partizanija iz Tirane, tokom vikenda, na stadionu razvili transparent na kojem je pisalo "Mrtav Grk, jedno k... manje", što je izazvalo novi talas reakcija iz Atine, pa je poslanik u grčkom parlamentu Vangelis Dules odnose Tirane prema etničkim Grcima opisao kao "čistu mržnju".

Albanska fudbalska federacija je odmah osudila taj transparent, navodeći da "rasističkim porukama nema mesta na fudbalskim terenima" i najavila ozbiljne kazne osobama odgovornim za transparent.

Pojavu tog transparenta osudio je i predsednik albanije Iljir Meta.

Grčki ministar spoljnih poslova zadužen za evropska pitanja Jorgos Katrugalos izjavio je u subotu da bi albanske vlasti neodložno trebalo da vrate telo Konstantinosa Kacifasa.

Porodica Kacifasa je već zatražila da telo 35-godišnjeg Grka bude vraćeno da bi mogli da ga sahrane.

- Jasno smo od starta stavili do znanja koji su naši prioriteti - do kraja rasvetliti slučaj, zaštiti prava naše grčke braće (koja žive u Albaniji), ne praviti kompromise oko prve dve tačke i zaštiti naše bilateralne odnose - rekao je Katrugalos u intervjuu za list "Ta Nea".

Katrugalos je pozitivnim ocenio potez albanske strane da prihvati zahtev vlade u Atini da grčki policajci budu uključeni u istragu.

Trebalo bi da budemo veoma oprezni na obe strane granice...ekstremizam na jednoj strani hrani ekstremizam i netoleranciju na drugoj - istakao je Katrugalos, preneo je "Katimerini".

Grčki list je ranije pisao da je ubistvo Kacifasa (35), koji je u nedelju, pod još nerazjašnjenim okolnostima, ubijen u Albaniji u pucnjavi sa albanskim specijalcima, bacilo senku na odnose Tirane i Atine.

Incident se odigrao u selu Bularat, nedaleko od granice s Grčkom, a zvanična Atina je albanskom ambasadoru u Atini uručila protest.

Grčki mediji optužuju albansku policiju za "hladnokrvno ubistvo".

Tirana, međutim, odbacuje optužbe, navodeći da je Kacifas bez razloga pucao na policajce.

Incident se dogodio dok je albansko selo Bularat, u kome većinom žive Grci, obeležavalo godišnjicu ulaska Grčke u Drugi svetski rat, 28. oktobar 1940. godine.

Albanski mediji su objavili da je Kacifas pucao iz "kalašnjikova" na albanske policajce koji su skidali zastavu, dok predstavnici organizacija Grka u Albaniji smatraju da je "policija mogla da ga uhapsi".

Albanski mediji su pisali i da je Kacifas bio član desničarske stranke "Zlatna zora".

Kacifas je rođen i odrastao u Bulartu, selu na šest kilometara udaljenom od granice sa Grčkom, a od nedavno je živeo u Atini.

U saopštenju albanske policije je navedeno da je Kacifas prvo pucao u vazduh, a potom i na policijska vozila koja su mu se približavala. U saopštenju se dodaje da se Kacifas sakrio na obližnjoj planini i da je nastavio da puca na policajce.

Albanska policija je saopštila da je ubijen u razmeni vatre. Navodi se i da je Kacifas imao i albansko i grčko državljanstvo.

U prvom reagovanju, grčko Ministarstvo spoljnih poslova je istaklo da je "neprihvatljivo da je operacija rezultirala gubitkom ljudskog života".

- Čekamo od albanskih vlasti puno objašnjenje uslova pod kojima je grčki građanin izgubio život i odmah ćemo preuzeti neophodne korake - navelo je grčko ministarstvo.

Potom se saopštenjem oglasilo i albansko Ministarstvo spoljnih poslova navodeći da "žali zbog neopravdane politizacije" ovog slucaja.

U saopštenju se kaže da je albanska policija "detaljno objasnila" da je u pitanju bio "potpuno izolovan slučaj", kao i "flagrantan čin" agresije prema albanskoj policiji.

Albansko ministarstvo je navelo i da "uverava svoje susede da je Albanija bezbedna i mirna zemlja za sve njene građane, uključujući i Grke".

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • mihailovic

    5. novembar 2018 | 16:40

    albanija problem sa srbijom albanija problem sa makedonijom albanija problem sa grckom podeliti albaniju na tri dela i zavrsen problem

  • mihailovic

    5. novembar 2018 | 16:41

    2000 PATRIOTA

  • Marijana Bakov

    5. novembar 2018 | 16:39

    Ja stvarno ne mogu da shvatim zasto nazivate desnicarima ljude ,koji zele da sacuvaju svoj indetitet,tradiciju ,veru i kulturu?Pa zar treba da ih gazi kako ko stigne?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA