• 4
 ≫ 

Holandija se prvi put izvinila za progon Jevreja u Drugom svetskom ratu

 ≫ 

Od 140.000 Jevreja tada u Holandiji, 102.000 nije preživelo

  • 4
Aušvic 2, 3

Foto: Printscreen/YouTube/Yad Vashem

Holandski premijer Mark Rute je prvi put u ime Vlade uputio izvinjenje za progon Jevreja u Holandiji tokom Drugog svetskog rata.

- Sada kad su preživeli još među nama, upućujem izvinjenje u ime Vlade zbog postupaka tadašnjih vlastirekao je Rute koji se obratio povodom nacionalnog odavanja pošte žrtvama Šoe, uoči obeležavanja 75 godina od oslobađanja nacističkog koncentracionog logora Aušvic-Birkenau.

To je prvi put da se Vlada izvinila za progon Jevreja u Holandiji i njihovo masovno deportovanje u logore smrti.

Od 140.000 Jevreja tada u Holandiji, 102.000 nije preživelo. Rute je rekao da tadašnje vladine institucije nisu delovale kao čuvari pravde i bezbednosti i dodao da je "suviše veliki broj holandskih funkcionera izvršavao naređenja okupatora".

Antisemitizam je još prisutan 75 godina posle Aušvica. Upravo zbog toga treba u potpunosti da priznamo šta se desilo u to vreme i da to glasno izgovorimo - dodao je premijer Holandije.

(Telegraf.rs/Beta)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Срб

    27. januar 2020 | 08:46

    А кад ће се нама извинити за све лажи које су нам напаковали

    7
    0

    Podelite komentar

  • Zoean

    27. januar 2020 | 08:26

    A sad Hrvati isto

    7
    1

    Podelite komentar

  • Vetrenjaca

    27. januar 2020 | 12:11

    Zar nisu Nizozemska sada?

    0
    1

    Podelite komentar

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Ne želim da budem informisan
Ok