Muž i ja smo u sobi 48 sati, postaje neizdrživo: Drugi dan agonije Srba i drugih na kruzeru u Japanu

Brinemo za naše najmilije, otišli su da se provedu i eto šta ih snađe, kažu rođaci Srba zarobljenih na kruzeru

  • 50
Kruzer Foto: Tanjug/AP, Privatna arhiva

Agonija 14 državljana Srbije koji su već drugi dan zarobljeni na kruzeru Diamond Princess se nastavlja. Jutros je još kod 10 osoba dijagnostifikovan koronavirus, a naši državljani koji su na kruzeru zajedno su sa ostalim putnicima smešteni u karantin.

Naših državljana ima među osobljem, ali i među putnicima. Kako Telegraf.rs saznaje, svi su dobrog zdravstvenog stanja, ali im je veoma teško. Izolovani su od ostatka sveta i jedni od drugih, jer su primorani da sede u kabinama.

Među putnicima su i D. Š. i njegova supruga S. Š. Oni su otišli, kako nam kažu njihovi najmiliji, na "nezaboravno putovanje i da obiđu svet", da bi na kraju ostali zatočeni u kabini broda.

- Nadamo se da će za desetak dana da nam se vrate. Znamo da su dobro. Iako imaju internet, nismo u mogućnosti stalno da budemo na vezi. Kako ko se čuje od rodbine, tako poruka ide dalje - kaže nam M. Š., rođak bračnog para koji broji dane do povratka u Srbiju.

Naš sagovornik kaže da ne može ni da zamisli agoniju kroz koju D. Š. i njegova supruga prolaze. Ističe da je jedino bitno da se u Srbiju vrate živi i zdravi.

- Brinemo za njih i nadamo se najboljem. Na hiljade putnika je na tom brodu, čujem da je sve više zaraženih. Samo da se svi izvuku i mirno vrate svojim kućama - kaže nam M. Š.

D. Š. Foto: Privatna arhiva

Ništa manje zabrinuta nije ni Suzana B., čija sestra N. M. i zet N. M. rade na brodu Diamond Princess.

Suzana je izjavila za medije da joj je sestra rekla da je svim zaposlenim na ovom prekookeanskom brodu koji je pod karantinom, juče menadžment naredio da dežuraju po hodnicima kako putnici ne bi izlazili iz kabina.

Prema njenim rečima, N. M. je zabrinuta, jer zaposlenima nije obezbeđena odgovarajuća zaštitna oprema poput maski za lice ili rukavica, niti su obučeni za adekvatno postupanje u ovakvim situacijama.

Kruzer, Diamon princess Hrana i potrepštine ukrcani na brod Foto: Tanjug/AP

U kompaniji "Princess cruises" nisu odgovorili na pitanja našeg lista da li su zaposleni adekvatno opremljeni. Obavestili su nas da je situacija pod kontrolom i da su oboleli putnici transportovani u bolnice, te da je pojedinim putnicima dozvoljeno da povremeno napuste svoje kabine, u rotacijama.

"Puštaju neke, ja sam već 48 sati zatvorena"

Da je pojedinim putnicima dozvoljeno da izađu iz kabina za Telegraf.rs je potvrdila i Vera K. Naša sagovornica, koja živi i radi u Austraiji na kruzeru je takođe turistički, ali od juče - odmora više nema.

Ona kaže da je čula da su putnici iz kabina na dokovima 5 i 8 danas pušteni na sat vremena da šetaju na palubi.

- Suprug i ja smo u sobi već 48 sati i postaje nepodnošljivo. Čekamo sledeću rotaciju i molimo boga da će sutra nas pustiti bar na kratko da izađemo napolje. Mi nemamo terasu, ovo više ne može da se izdrži - rekla nam je putnica Vera.

Najveći problem im je, kako kaže, to što njihova kabina nema terasu, te se oseća kao da se guši i fali joj vazduh. Sa druge strane, tvrdi da joj na brodu ništa ne manjka, te da im je osoblje uredno dostavilo maske.

- Imamo maske, dovoljno vode i hrane, i donosili su nam apsolutno sve što smo tražili i to u kratkom roku. Osoblje se zaista trudi da nam ugodi. Ne zna se kome je gore, nama ili njima. Nas je više od 2.000, njih oko 1.000 - kaže Vera.

Diamond Princess kruzer karantin koronavirus Foto: Tanjug/AP

Naša sagovornica je na kruzeru takođe turistički. Ipak, njen odmor iz snova se u trenu pretvorio, pa maltene u noćnu moru.

- Neću da kukam. Ima mnogo ljudi koji su u mnogo goroj situaciji nego mi. Eto, da uporedim. Osećam se kao putnik biznis klase koji je silom prebačen u ekonomsku - našalila se Vera.

Sagovornica Telegraf.rs otkriva i da do sada, bar njoj i njenom suprugu, nisu rađene ozbiljnije medicinske provere.

- Samo su nam izmerili temperaturu onim aparatima i to je to. Čujem da su više pregledali oni koji imaju neke simptome. Mi ih, srećom, nemamo - kaže Vera K.

Podsetimo, na kruzeru osim Srba ima i državljane Hrvatske, BiH i Crne Gore. Na brodu je oko 3.700 putnika i članova posade, a na kruzeru će ostati zarobljeni još bar 12 dana, u karantinu.

Rezultate testa očekuje još 171 osoba kod kojih su primećeni simptomi bolesti ili su bili u kontaktu sa čovekom kome je dijagnostifikovan koronavirus pre nego što je napustio brod u Hongkongu.

Video: Ovako izgleda unutrašnjost kruzera na kojem su zarobljeni Srbi zbog koronavirusa

(I. Nikolić - i.nikolic@telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ročo

    6. februar 2020 | 16:56

    Da je sa švalerom u sobi, ne bi kukala. Nego je problem u mužu, he he.

  • Ja

    6. februar 2020 | 16:58

    I ja kad ostanem sa ženom u sobi, dođe mi da se obesim.

  • Dalibor

    6. februar 2020 | 17:38

    Aman ženo jesam te ja terao da ideš na put? - Nisam! Jesam te ja stavio i na kakav način u ovu situaciju? - Nisam! - Jesi sama htela s mužem na putovanju u jeku virusa? - Jesi! Šta bre hočeš?! - Da te dovedemo tokom inkubacije, jer ti je put u sobici? - Nemože! Ako prodjete sve testove onda pravo u bolnicu pri dolasku na još 15 dana izolacije pre puštanja napolje!!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA