≫ 

U Australiji našli lek za korona virus, neki pacijenti su se već oporavili

Dva leka koja se koriste za lečenje drugih bolesti pokazala su se delotvornim u borbii protiv COVID-19

  • 1
koronavirus, planeta, Zemlja, lek Pixabay.com

Tim australijanskih istraživača tvrdi da je našao lek za novi korona virus i nada se da će ga do kraja meseca testirati na pacijentima u svojoj zemlji. Profestor Dejvid Paterson iz Centra za klinička istraživanja Univerziteta u Kvinslednu rekao je za News.com.au da su naučnici ustanovili da dva leka mogu da pobede Sars-CoV-2 u epruveti.

Prema njegovim rečima, jedan od ovih lekova je dat prvim ljudima koji su bili pozitivni na COVID-19 u Australiji, što je rezultiralo „nestankom virusa“ i potpunim oporavkom od infekcije.

- Ovo je potencijalno efikasan tretman. Pacijenti koji su ga primili uništili su koronavirus u svom sistemu po završetku terapije – kaže Paterson.

Oba leka su već registrovana i dostupna u Australiji.

- Ono što sada hoćemo da uradimo jeste veliko kliničko ispitivanje širom Australije, u 50 bolnica, prilikom kojeg ćemo uporediti efektivnost jednog leka sa efektivnošću drugog i efektivnošću njihove kombinacije – objasnio je on.

Osim toga, istakao je i da su pacijenti pokazali „veliku toleranciju na lekove“ i da ne postoje neočekivana neželjena dejstva.

Profesor Paterson kaže da širom sveta postoje pozitivna iskustva u lečenju novog koronavirusa, u Kini i Singapuru. Njegov tim istraživača veruje da oni mogu da počnu da daju lekove pacijentima na siguran način u svojoj domovini.

korona virus korona virus Foto: Tanjug/AP

- Želimo da obezbedimo Australijancima najbolji tretman umesto da se oslanjaju na nečija nagađanja ili nečija anegdotska iskustva – rekao je profesor.

On se nada da će sa testiranjem pacijenata početi do kraja marta.

- Na taj način, ako možemo da testiramo lek na prvom talasu pacijenata, očekujemo da ćemo, ako bude bilo infekcija u narednim mesecima, imati najbolje informacije o mogućem lečenju budućih pacijenata – zaključio je Paterson.

Koji lekovi su u pitanju?

Jedan od dva leka je lek koji se koristi za lečenje HIV-a, a drugi je lek protiv malarije, koji se naziva hlorokvin, a koji se sada retko koristi zbog razvijene otpornosti na malariju.

Istraživači žele da prouče detaljno ove lekove i da na taj način „pokušaju da smanje anksioznost Australijanaca“.

- Neki pacijenti su već lečeni ovim lekovima u Australiji i to se pokazalo kao uspešno, ali to još nije urađeno u kontrolisanim i komparativnim uslovima – objašnjava profesor.

Lekovi će pacijentima biti davani oralno, u vidu tableta, a oboleli će biti pitani žele li da probaju da se izleče njima čim dođu u bolnicu.

Ovo istraživanje podstakli su kineski pacijenti, koji su bili prvi kojima su ovi lekovi dati u Australiji nakon što su doktorima pokazali informacije o tretmanu koji se koristi u inostranstvu.

- Naši doktori su bili veoma iznenađeni što lek za HIV funkcioniše u borbi protiv koronavirusa, pa su bili skeptični. Prvi talas kineskih pacijenata u Australiji oporavio se posle korišćenja ovih lekova, što nam je pokazalo da imamo nešto sa čim možemo da radimo – zaključuje Paterson.

Trenutno se prikupljaju sredstva za kliničko ispitivanje ovih lekova i druga srodna istraživanja, a do sada je sakupljeno 30.000 dolara od potrebnih 750.000.

Video: Uđeš u telefonsku govornicu i testiraš: Južna Koreja smislila keativan način da suzbije zarazu

(V. T.)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA