≫ 

Prva zemlja u Evropi koja opet uvodi lokdaun: Na snazi policijski čas, škole zatvorene

Vlada je najavila uvođenje lokdauna od 21. oktobra do 15. novembra kako bi pokušala da uspori rast infekcija korona virusa u zemlji

  • 10
Letonija Foto: Pixabay.com

Letonija je najavila jednomesečni lokdaun nakon neočekivanog porasta broja obolelih od korona virusa, postavši prva zemlja u Evropi koja ponovo uvodi oštre mere. U isto vreme države širom kontinenta bore se sa novim talasom.

Baltička zemlja ima jednu od najviših stopa novih kovid slučajeva po glavi stanovnika na svetu, prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti, nakon što je mesecima držala virus pod kontrolom.

- Naš zdravstveni sistem je u opasnosti. Jedini izlaz iz krize jeste da se vakcinišemo - rekao je u ponedeljak premijer Letonije Krišjanis Karinš.

On je istakao da je za porast hospitalizacije kriva niska stopa vakcinacije, prenosi Guardian.

Samo 57 posto od 1,9 miliona stanovnika Letonije je primilo dve doze vakcine, što je puno ispod proseka EU od 74 posto.

Vlada je najavila uvođenje lokdauna od 21. oktobra do 15. novembra kako bi pokušala da uspori rast infekcija korona virusa u zemlji.

Noćni policijski sat biće na snazi od 20 sati do pet sati ujutru, dok će škole i neesencijalne radnje biti zatvorene, a ljudima će biti dostupne samo osnovne usluge.

- Moram da se izvinim vakcinisanima - rekao je Karinš.

Bolnica, korona virus, koronavirus, ilustracija, Rumunija Foto: Tanjug/AP

Prošle nedelje je predsednik Letonije Egils Levits testiran pozitivno na korona virusa, zbog čega je predsednik Finske Sauli Niniste, sa kojim se susreo dan ranije, morao da ide u samoizolaciju.

Na Letoniju se dugo gledalo kao na jednu od retkih zemalja u Evropi koja ima uspešnu korona priču, koja je zabeležila manje od 3.000 kovid smrti od početka pandemije.

Međutim, kritičari kažu da je spora i neujednačena stopa vakcinacije dovela do novog porasta infekcija.

- Letonija je svetski broj jedan po stopi infekcija korona virusa - rekao je ministar zdravlja Danijels Pavluts novinarima nakon hitnog sastanka vlade.

Ilze Vinkele, bivši ministar zdravlja, koji je nadgledao prva dva talasa korone u zemlji, rekao je da određene grupe, pogotovo stariji građani, odbijaju da se vakcinišu.

- Sada smo primorani da idemo u lokdaun, a oni koji su vakcinisani biće frustrirani jer su sve vreme igrali po pravilima - dodao je on.

Letonija je prva zemlja u Evropi koja je ponovo uvela strogi lokdaun dok se novi talas korone širi kontinentom, pogađajući zemlje sa niskom stopom vakcinacije, posebno one u centralnoj i istočnoj Evropi, gde je veliki skepticizam prema vakcinama.

Rumunija i Ukrajina su zabeležile porast u novim infekcijama i smrtnim slučajevima, dok se zemlje bore da ubede stanovništvo da se vakciniše.

Međutim, sa dolaskom hladnijeg vremena i nekoliko mera na snazi, čini se da korona virus dobija na snazi i u zemljama sa velikim postom vakcinisanih, kao što su Ujedinjeno Kraljevstvo i Holandija.

Nove infekcije koronavirusom u Holandiji porasle su za 44 posto tokom prošle sedmice, dok je nekoliko bolnica najavilo da će smanjiti redovnu negu kako bi se suočilo sa sve većim brojem hospitalizacija među nevakcinisanima.

Video: Ne želite policijsku državu. Teško da je sutra možete suzbiti kada prođe kovid: Brnabić upozorava

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Brundova osveta

    20. oktobar 2021 | 16:49

    Dobro je sto kod njih nije kao u Australiji.Ako vozite biciklu ne smete da stanete jer onda radi pendrek.Ako hodate bez uzdi opet radi pendrek.Ako spustite uzde kako bi pusili cigaru ponovo radi pendrek.Ali sve je to za "vase dobro".

  • Jaka zemlja

    20. oktobar 2021 | 15:52

    kao I milogora toliko velika da se na karti ne mogu naci

  • Brundova osveta

    20. oktobar 2021 | 16:26

    Ne biraju nacine kao sto vidite da netraju zivalj da primi terapiju.Kod njih je 57 % sto uopste nije lose.Kod nas je 42 % i kraj.Prc.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA