• 15
 ≫ 

Evropska komisija o pravima na demonstracije: Moguća zabrana antikovid protesta u EU?

, Telegraf
 ≫ 

"Mirne demonstracije su fundamentalno pravo svih demokratskih društava, ali za nasilje nema mesta u našem društvu", rekla je potparolka Evropske komisije Dana Spinat

 • 15
Kovid covid korona vakcina protest Hrvatska Francuska Engleska Italija

Foto-kolaž: Profimedia, Tanjug

Povodom demonstracija protiv kovid mera proteklog vikenda u više gradova EU iz Brisela poručuju da su mirne demonstracije osnovno pravo u demokratiji, ali i da u vanrednim okolnostima ”prava mogu biti ograničena”.

- Mirne demonstracije su fundamentalno pravo svih demokratskih društava, ali za nasilje nema mesta u našem društvu. Istovremeno, iako su mirne demonstracije fundamentano pravo, u situaciji vanrednog stanja u oblasti javnog zdravlja neka prava mogu biti ogrničena - izjavila je portparolka Evropske komisije, Dana Spinat.

Na zahtev medija da daju svoj sud o nasilju koje je tokom vikenda izbilo na ulicama Beča, Brisela, Zagreba, Haga i prvenstveno Roterdama, iz Evropske komisije odgovaraju da nacionalne vlasti treba da istraže okolnosti i da daju odgovor na to šta se dešavalo, da li je bilo kršenja vladavine prava ili prekomerne upotrebe sile.

U Komisiji dodaju da "vide da su Evropljani umorni" od mera oraničenja pod kojima žive skoro tri godine, kao i od pritisaka koje stvara svakodnevna odbrana od zaražavanja korona virusom.

- Mi razumemo da su ljudi umorni od restrikcija, ali na društvenom nivou je bitno da budemo zajedno i poštujemo restrikcije jer je to način za izlazak iz pandemije - zaključuju u Evropskoj komisiji.

Video: Roterdam razoren: Nasilni protesti protiv korona restrikcija

(Telegraf.rs/Tanjug)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

 • 5

  22. novembar 2021 | 16:00

  Unija sve vise lici na Severnu Koreju sa ljudskim pravima.

  17
  2

  Podelite komentar

 • Rajko

  22. novembar 2021 | 15:56

  Narod nije ničije vlasništvo ako je Država !

  16
  2

  Podelite komentar

 • Boban

  22. novembar 2021 | 16:13

  Pravda za narod, nismo mi vase kucne zivotinje pa da nam vi radite sta hocete, kad se setite ocete da nam ukidate pravo na zivot i slobodu, ocete mna silu da nam dajte sumljivu vakcinu itd..Preterali ste kada narodu pukne bice svugde u drzavama rotertam 2-3-4 samo sto ce biti gore nego sto je tamo bilo!.

  15
  2

  Podelite komentar

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Ne želim da budem informisan
Ok