≫ 

Oštar preokret u SZO: Teoriju o stvarnom poreklu korone, koju su proglasili zaverom, sada smatraju realnom

Stručna grupa koju je sastavila SZO saopštila je da su potrebna dalja istraživanja kako bi se utvrdilo kako je nastao kovid-19, uključujući detaljniju analizu mogućnosti da je to bio nesrećni slučaj u laboratoriji

  • 4
The Wuhan Institute of Virology, Institut za virusologiju u Vuhanu Foto: Profimedia/Hector RETAMAL / AFP

Skoro tri godine nakon što je koronavirus prvi put otkriven u Kini, i nakon što je u svetu zabeleženo najmanje 6,3 miliona smrtnih slučajeva od pandemije, Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je najkonkretnije do sada preporučila temeljnije ispitivanje mogućnosti njenog porekla iz laboratorije, prenosi AP.

Stručna grupa koju je sastavila SZO, kako bi pomogla u istraživanju porekla pandemije koronavirusa, saopštila je da su potrebna dalja istraživanja kako bi se utvrdilo kako je nastao kovid-19, uključujući detaljniju analizu mogućnosti da je to bio nesrećni slučaj u laboratoriji.

Taj stav označava oštar preokret početne procene zdravstvene agencije Ujedinjenih nacija o poreklu pandemije, pošto je SZO prošle godine zaključila da je "izuzetno malo verovatno" da bi se kovid-19 mogao preliti na ljude iz laboratorije.

Mnogi naučnici dovode u sumnju pretpostavku da je korona virus prešao na ljude od slepih miševa, verovatno preko druge životinje.

U izveštaju objavljenom u četvrtak, ekspertska grupa SZO je saopštila da još nedostaju "ključni podaci" koji bi objasnili kako je pandemija počela, navodi AP.

Naučnici su rekli da će grupa "ostati otvorena za sve naučne dokaze koji budu dostupni u budućnosti kako bi se omogućilo sveobuhvatno testiranje svih razumnih hipoteza".

Ekspertska grupa SZO je takođe primetila da, pošto su laboratorijske nesreće u prošlosti izazvale neke epidemije, ova veoma politizovana teorija ne može da se odbaci.

Identifikovanje izvora bolesti kod životinja obično traje godinama, a bilo je potrebno oko 15 godina da naučnici pronađu vrste slepih miševa koji su bili prirodni rezervoar za SARS, "rođaka" bolesti kovid-19.

U fusnoti uz izveštaj, grupa SZO je saopštila da se tri njena eksperta, naučnika iz Kine, Brazila i Rusije, nisu složila sa pozivom da se istraži mogućnost da je kovid-19 izazvan nesrećom u laboratoriji, navodi AP.

Peking je u petak oštro odgovorio na izveštaj i ponovio svoju sugestiju, ali bez dokaza, da je virus možda došao iz američke laboratorije.

- Teorija curenja iz laboratorija potpuna je laž koju su protivkineske snage izmislile u političke svrhe, što nema nikakve veze sa naukom. Uvek smo podržavali i učestvovali u naučno utemeljenom globalnom praćenju virusa, ali smo se čvrsto protivili bilo kakvim oblicima političke manipulacije - izjavio je portparol ministarstva spoljnih poslova Zao Lijian te opet izrazio sumnju na laboratorije Fort Detrik u Merilendu i na Univerzitetu Severne Karoline, za koje Kina sugeriše da Sjedinjene Države u njima razvijaju koronavirus kao biooružje.

Video: Kim Džong Un nosi mrtvački kovčeg, jedini je bez maske, a kovid hara: Snimak o kom bruji planeta

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Gradjanin

    11. jun 2022 | 14:35

    Zae sumnjate da iza roga ne stoje umobolni americki umovi kojima nista nije sveto pa ni stotine miliona zrtava koji su proizveli u poslednjem veku

  • Pod hitno

    11. jun 2022 | 15:05

    Stopirati sve protokole propisane od SZO, proglasiti ih zločinačkom organizacijom i tužiti!

  • Darko

    11. jun 2022 | 17:08

    Pa to je bilo jasno svima koji su imali više od dve krivine u moždanoj masi. Problem je samo bio kako se izboriti sa tim virusom i sa onima koji su pričali da to i ne postoji. Sada je već jasno i da je trajanje virusa kontrolisano iz nekog centra pa zato je on i živeo duže od drugih virusa.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA