≫ 

Sukob Moskve i Kijeva sve više nazivaju "borbom dronovima": Zašto su ove letelice u Ukrajini toliko česte?

Ukrajinske specijalne jedinice često koriste izviđačke dronove. Oni mogu da lete iznad nepoznatog terena i direktno prenose sliku svojih kamera u štab

  • 3
Ruski i ukrajinski vojnici Foto: Tanjug/AP

Senzori koji reaguju na otisak prsta, dupla sigurnosna vrata, mrežice za kosu, laboratorijske kecelje, zaštita na cipelama. Onaj ko ulazi u halu za proizvodnju dronova, mora da bude sterilno čist.

- Kada sam počela da radim ovde, nisam znala u koju stranu da okrećem odvijač - priča za DW jedna Ukrajinka o početnim iskustvima sa šrafovima.

Nakon izbijanja sukoba, mnoge Ukrajinke koje rade ovde došle su u Letoniju kao izbeglice. U svojoj zemlji su radile kao bibliotekarke ili knjigovođe. Sada prave bespilotne letelice za ukrajinsku vojsku. Ugrađuju motore u dronove i montiraju delove kamera. Većina njih je ovde tek odnedavno.

Letonska firma za koju rade, "Atlas aerospejs", nedavno se suočila sa drastičnim povećanjem broja porudžbina  i morala je da zaposli više radnika. Kupci se posebno interesuju za vojne izviđačke dronove.

- Ranije sam bio srećan kada bismo uspeli da prodamo deset dronova za mesec dana, a danas prodajemo 700 komada mesečno i to još nije dovoljno - kaže direktor Ivan Tolčinski.

Tolčinski je rođen u Ukrajini, a odrastao je u Izraelu. Ima 36 godina i ratni je veteran. Kao izraelski vojnik se borio u Libanu  bio je snajperista u specijalnoj jedinici. Kasnije je studirao vazduhoplovnu i svemirsku tehniku. To što je njegova firma u Letoniji, puki je slučaj, kaže, proizvodnja dronova u Izraelu bi koštala mnogo više.

"Revolucija na taktičkom nivou"

"Atlas aerospejs" pravi male dronove na sklapanje koji mogu da se nose u rancu. Firma je prvobitno bila orijentisana na civilno tržište, ali se postepeno fokusirala na vojsku. Sada proizvodi dronove po standardima NATO.

Pre rata u Ukrajini, glavni kupac je bila holandska vojska, ali sada su Holanđani gotovo neprimetni na listi naručilaca.

Ukrajinske specijalne jedinice često koriste izviđačke dronove. Oni mogu da lete iznad nepoznatog terena i direktno prenose sliku svojih kamera u štab. Raspolažu i infracrvenim kamerama za noćno snimanje. Do sada je "Atlas" isporučio ukrajinskoj vojsci više od 100 dronova, još više je poručeno.

- Reč je o revoluciji na taktičkom nivou. Vojnici na terenu sada mogu samostalno da izviđaju okolinu. Ako, na primer, jedna grupa vojnika hoće da pređe preko nekog puta, pre toga može pomoću dronova da proveri da li je sa druge strane zaseda- kaže Tolčinski.

- Bojno polje je postalo nešto transparentnije. Sada imamo vojnike koji mogu da delaju samostalnije, jer sada sami mogu da saznaju šta je iza sledećeg zida ili brda - kaže Ulrike Franke, ekspertkinja za dronove iz Evropskog saveta za spoljne odnose

Dronovi bacaju bombe kućne proizvodnje

Iz tog razloga su dronovi posle Drugog svetskog rata postali sveprisutni. Posebno su popularni dronovi široke potrošnje koje je relativno lako preudesiti tako da mogu da bacaju i male bombe.

Na internetu ima mnogo video-snimaka na kojima vojnici pokazuju kako modifikuju dronove. Bombe koje se aktiviraju na vreme ili udarom u podlogu se za dronove pričvršćuju mehanizmom proizvedenim u 3D-štampaču.

Bombe se ispuštaju pomoću daljinskog upravljača. Mnogi popularni dronovi koji se svuda prodaju proizvode se u Kini.

Ukrajinski vojnici su optužili firmu DJI, vodećeg svetskog proizvođača civilnih dronova, da prenosi ruskoj vojsci podatke o lokaciji i letovima svojih dronova. DJI to poriče.

Civilni dronovi imaju i jednu veliku manu, njima se upravlja na fiksnoj frekvenciji koja može da se ometa specijalnim uređajima zvanim "džemeri". Oni mogu da izazovu i pad drona. Dronovi firme "Atlas aerospejs" stalno menjaju radne frekvencije i zbog toga su vrlo omiljeni.

U letonskoj fabrici, grupa žena je nagnuta nad sto za montažu. Uz pomoć rukavica, pinceta i skalpela, uvežbavaju precizan rad – sklapanje kamere za jedan dron. Dve radnice su iz Ukrajine i ponosne su na svoj rad.

- Mi pravimo dronove za ukajinsku armiju. Uz njihovu pomoć, dobićemo rat - kaže jedna od njih.

"Atlas" već planira gradnju još jednog proizvodnog pogona da bi mogao da zadovolji potražnju. Koliko god dronova napravili, Ukrajina hoće još. Jedan borbeni dron ima prosečan "radni vek" od 48 sati. Posao je više nego unosan.

Video: Najmanje 17 osoba poginulo: Kijev tvrdi da je pogođena stambena zgrada kod Odese

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA