Vreme čitanja: oko 3 min.

Nuklearne sile se ubrzano naoružavaju: "Svet ulazi u jedan od najopasnijih perioda u istoriji čovečanstva"

Vreme čitanja: oko 3 min.

Kina beleži najveći porast bojevih glava

  • 1
Rakete vojska projektili rat nuklearni Foto: Shutterstock

Broj operativnog nuklearnog oružja u arsenalima najvećih svetskih vojnih sila ponovo je u porastu, ocenjuju vodeći istraživački institut stokholmskog Instituta za mirovna istraživanja SIPRI.

"Ulazimo u jedan od najopasnijih perioda u istoriji čovečanstva", rekao je direktor SIPRI-ja Den Smit povodom zaključaka izveštaja.

Danas, u vreme pogoršanja međunarodnih odnosa i eskalacije nuklearnog zveckanja oružjem, procenjuje se da u svetu postoji oko 12.512 bojevih glava, od kojih je 9.576 u vojnim zalihama spremnim za potencijalnu upotrebu, što je 86 više nego pre godinu dana, prenosi Guardian.

Ovaj porast znači ujedno i okončanje perioda postepenog smanjenja nuklearnog oružja koji je usledio nakon završetka hladnog rata.

Prema navodima instituta SIPRI, oko 60 novih bojevih glava u posedu Kine. Ostalo novo oružje pripisuje se Rusiji (12), Pakistanu (pet), Severnoj Koreji (pet) i Indiji (četiri).

Do povećanja broja bojevih glava dolazi uprkos izjavi pet stalnih članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija - SAD, Rusije, Kine, Velike Britanije i Francuske -  2021. godine da se "u nuklearnom ratu ne može pobediti i da nikada ne sme da se vodi“.

Rusija i SAD zajedno poseduju skoro 90 odsto ukupnog nuklearnog oružja na svetu. Pored svog upotrebljivog nuklearnog oružja, obe sile imaju po više od 1.000 bojevih glava koje su prethodno povukle iz vojne upotrebe i postepeno ih rashoduju.

Od ukupno 12.512 bojevih glava u svetu, uključujući i one koje čekaju rashodovanje, SIPRI procenjuje da je 3.844 raspoređeno na raketama i avionima.


Oko 2.000 bojevih glava u visokoj pripravnosti

Oko 2.000 bojevih glava, od kojih skoro svi pripadaju Rusiji ili SAD, drže se u stanju visoke operativne pripravnosti, što znači da su opremljeni projektilima ili se drže u vazdušnim bazama u kojima se nalaze nuklearni bombarderi.

Institut Sipri, međutim, napominje da je teško proceniti potpunu sliku jer su brojne zemlje, uključujući Rusiju, SAD i Veliku Britaniju, smanjile nivo transparentnosti otkako je Rusija pokrenula  invaziju na Ukrajinu u punom obimu.

Veruje se da je Kina, treća najveća nuklearna sila na svetu, povećala broj bojevih glava sa 350 u januaru 2022. na 410 u januaru 2023. Očekuje se da će taj arsenal nastaviti da raste, ali Sipri predviđa da neće nadmašiti arsenale SAD i Rusija.

Komercijalni satelitski snimci otkrili su 2021. godine da je Kina započela izgradnju stotina novih raketnih silosa širom severa svoje teritorije.

Hans M Kristensen, viši saradnik u Siprijevom programu oružja za masovno uništenje, tvrdi da je Kina je započela značajno proširenje svog nuklearnog arsenala.

Francuska (290) i Velika Britanija (225) su sledeće najveće nuklearne sile na svetu, a očekuje se da će britanski operativni arsenal dalje rasti nakon najave pre dve godine da je London podigao ograničenje sa 225 na 260 bojevih glava.

Od 225 britanskih bojevih glava, za 120 se kaže da je operativno dostupno za isporuku balističkim raketama Trident II D5 sa podmornicama (SLBM), a oko 40 se nalazi na podmornici sa balističkim raketama na nuklearni pogon (SSBN) koja patrolira.

Vlada Velike Britanije je, međutim, rekla da više neće javno otkrivati svoje količine nuklearnog oružja, raspoređenih bojevih glava ili raketa usred povećanih globalnih tenzija.

SAD su obustavile svoj bilateralni dijalog o strateškoj stabilnosti sa Rusijom nakon invazije na Ukrajinu, a Kremlj je objavio da suspenduje svoje učešće u poslednjem preostalom sporazumu o kontroli nuklearnog naoružanja kojim se ograničavaju strateške nuklearne snage dva hladnoratovska neprijatelja.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA