Vreme čitanja: oko 2 min.

Novinar sa Filipina ubijen u programu uživo: Ubica mu ušao u kuću i pretvarao se da sluša

Vreme čitanja: oko 2 min.

Radio voditelj je ubijen u sopstvenoj kući jer je zemlja i dalje jedno od najopasnijih mesta za rad medija

  • 0
Juan Jumalon Foto: 94.7 Gold FM Calamba/Facebook

Radio voditelj sa Filipina upucan je u direktnom prenosu, tokom programa koji se emitovao onlajn. Novinara Huana Jumalona (57) napadač je upucao dva puta, koji je ušao u kućni studio emitera pretvarajući se da sluša.

Uhvaćen je u lajvstrimu kako gleda u stranu od kamere, dok su pucali u njega pre nego što se spustio u stolicu.

Proglašen je mrtvim na putu do bolnice, piše Telegraph.co.uk.

Naoružani napadač je zgrabio zlatnu ogrlicu gospodina Jumalona, pre nego što je pobegao sa saučesnikom na motoru, ali on nije snimljen u programu.

Predsednik Filipina Ferdinand Markos mlađi osudio je pucnjavu i rekao da je naredio nacionalnoj policiji da pronađe, uhapsi i krivično goni ubice.

"Napadi na novinare se neće tolerisati u našoj demokratiji, a oni koji ugrožavaju slobodu štampe suočiće se sa punim posledicama svojih postupaka".

Policija pokušava da utvrdi da li je napad povezan sa radom gospodina Jumalona. Oni takođe proveravaju sigurnosne kamere kako bi pokušali da identifikuju napadača.

On je bio četvrti novinar koji je ubijen od kada je Markos preuzeo dužnost prošle godine i 199. otkako je demokratija ponovo uspostavljena na Filipinima 1986. godine.

Filipinska nacionalna unija novinara opisala je ubistvo kao "drsko".

Dodaje se: "Napad je za osudu više jer se dogodio u Jumalonovoj kući, koja je služila kao radio stanica".

Filipini, uprkos tome što uživaju više slobode štampe od drugih delova Azije, ostaju jedno od najopasnijih mesta za rad novinara.

Prema Globalnom indeksu nekažnjivosti, rangirana je kao osma najgora zemlja kada je u pitanju procesuiranje ubica novinara.

Novinari su žrtve moćnih kriminalnih klanova i suočeni sa uznemiravanjem od strane vlade.

U 2009. godini, 32 novinara su bila među 58 ubijenih u masovnoj pucnjavi moćnog političkog klana. Bio je to najkrvaviji pojedinačni napad na novinare u novijoj filipinskoj istoriji.

Prošlo je deceniju pre nego što su neki od umešanih bili procesuirani, a prema rečima Lena Olea, lidera novinarskog sindikata, više od 80 osumnjičenih je i dalje na slobodi.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA