Vreme čitanja: oko 3 min.

Tomahavk rakete, tajfuni, nuklearna podmornica: Ovo moćno oružje SAD i Britanija koriste u borbi protiv Huta

Vreme čitanja: oko 3 min.

Evo šta do sada znamo o oružju i vojnoj pripremi koju koriste SAD i Velika Britanija

  • 14
Podmornica USS Florida, američko britansko naoružanje, Suecki kanal Foto: Jonathan Sunderman / AFP, Eurofighter Typhoon jet / Alamy / Alamy, Kelsey L. Adams / Zuma Press , ABACA / Abaca Press / Profimedia, Pixabay

Američke i britanske snage otpočele su u četvrtak uveče udare na pobunjenike Hute u Jemenu, saopštili su američki zvaničnici. Prema tvrdnjama neimenovanog zvaničnika, pokrenuti su napadi iz vazduha, i sa mora.

Napad je usledio nakon što su obe zemlje upozorile da bi "moglo da dođe do posledica ako brodovi budu stalno gađani u Crvenom moru".

Koriste se avioni, brodovi, ali i podmornice, a evo šta do sada znamo o oružju i vojnoj pripremi SAD i Velika Britanije:

Tomahavk rakete

Rakete za kopneni napad tomahavk američke mornarice su krstareće nisko leteće rakete koje mogu da isporuče konvencionalnu bojevu glavu težine i do 450 kilometara stotinama kilometara daleko.

Lansirani bilo sa površinskih brodova ili podmornica, tomahavci lete podzvučnim brzinama na nelinearnim rutama koje mogu da nadmaše sisteme protivvazdušne odbrane, pokazuju podaci američke mornarice.

Tomahavkovi su veoma precizni, a pošto su vođeni GPS-om, mogu da menjaju ciljeve ili kurseve nakon lansiranja u zavisnosti od potrebe.

"Projektil je sposoban da luta iznad ciljanog područja kako bi odgovorio na mete ili da pomoću svoje ugrađene kamere, pruži informacije o šteti u borbi", navodi se u izveštaju.

SAD su prvi put upotrebile tomahavke u borbi 1991. godine tokom operacije "Pustinjska oluja" protiv snaga tadašnjeg iračkog lidera Sadama Huseina, a od tada su korišćeni u nekoliko drugih sukoba.

The guided-missile destroyer USS Barry, američko britansko naoružanje, Suecki kanal Foto: Jonathan Sunderman / AFP / Profimedia

Podmornica sa vođenim raketama USS Florida

Podmornica USS Florida jedna je od četiri nuklearne podmornice sa vođenim projektilima u floti američke mornarice.

Između 2005. i 2007. godine podmornice sa balističkim raketama klase Ohajo, koja nosi nuklearne bojeve glave, pretvoreni su u podmornice sa navođenim projektilima.

Relativno velika snaga podmornice omogućava joj da nosi 154 krstareće rakete tomahavk, što je 50 odsto više od onog što nose američki razarači sa vođenim projektilima i skoro četiri puta više od najnovijih podmornica američke mornarice.

"Ove podmornice mogu veoma brzo da isporuče veliku vatrenu moć. Nijedan protivnik SAD ne može da ignoriše pretnju", rekao je za CNN 2021. godine Karl Šuster, bivši kapetan mornarice i direktor operacija u Zajedničkom obaveštajnom centru američke Pacifičke komande.

Veličina te vatrene moći demonstrirana je u martu 2011. godine, kada je USS Florida ispalio skoro 100 tomahavka na ciljeve u Libiji.

USS Floridu pokreće nuklearni reaktor koji obezbeđuje paru za dve turbine, koje okreću propeler podmornice. Američka mornarica tvrdi da je domet ove podmornice neograničen, a takođe može dugo da ostane potopljen u moru, jedino što je potrebno je dopunjavanje zaliha hrane i vode.

Podmornica USS Florida, američko britansko naoružanje, Suecki kanal Foto: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Američki razarači sa vođenim raketama

Pentagon je saopštio da su, pored podmornice USS Florida, u napadu na Hute koristili i razarač sa vođenim projektilima klase Arleigh Burke USS Ficdžerald.

Sa deplasmanom do 9.700 tona, ovaj razarač koristi nekoliko tipova naoružanja, kako ofanzivnog, tako i defanzivnog.

Razarači raspoređuju krstareće rakete tomahavk sa svojim sistemom za vertikalno lansiranje (VLS), pri čemu svaki razarač ima od 90 do 96 VLS ćelija, u zavisnosti od toga kada je izgrađen.

Pentagon nije saopštio koji su konkretni razarači bili uključeni u napade na Jemen, ali nekoliko ratnih brodova je bilo u Crvenom moru u poslednja dva meseca braneći komercijalne brodove od napada dronova i raketa.

USS Fitzgerald, američko britansko naoružanje, Suecki kanal Foto: Kelsey L. Adams / Zuma Press / Profimedia

Britanski borbeni avion "tajfun"

Jednopilotni dvomotorni mlazni avioni glavni su oslonac vazdušne flote Velike Britanije.

Ovaj borbeni avion razvijen je od strane nekoliko kompanija da bi članicama NATo obezbedile višenamenski lovac koji je sposoban da nosi nekoliko raketa vazduh-vazduh i vazduh-zemlja, kao i precizno navođene bombe.

Ministarstvo odbrane Velike Britanije saopštilo je da su četiri taka aviona uključena u napad na mete Huta, kao i da su koristili bombe sa bojevim glavama težine 220 kilograma.

Ova municija ima "repna peraja" koja ga vode do cilja na osnovu GPS koordinata koje se unesu.

British Royal Air Force Typhoon, američko britansko naoružanje, Suecki kanal Foto: Eurofighter Typhoon jet / Alamy / Alamy / Profimedia

Britanske tajfune podržava tanker je podržao tanker Voyager koji omogućava avionima da napune gorivo i tako lete na veće udaljenosti.

Ministarstvo odbrane Velike Britanije još uvek nije saopštilo odakle su njihovi avioni poleteli. Međutim, video snimci koje je postavio ministar odbrane Grant Šaps pokazuju kako avion "tajfun" poleće noću sa kopnene piste.

(Telegraf.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Miša

    12. januar 2024 | 10:18

    Što više potrošite, biće manje da nas častite kao prošli put. Kolo se polako okreće

  • Resavac

    12. januar 2024 | 10:24

    Bas su jaki ovi Ameri i Britanci, nisu mogli slabiju zemlju da izaberu za izivljavanje.

  • Go go

    12. januar 2024 | 10:55

    Pre ili kasnije, ta gomila gvožđa završiće na dnu sredozemnog mora.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA