Vreme čitanja: oko 2 min.

Morske anemone napale decu na plaži u Grčkoj: Šta se dešava posle uboda i kako da ublažite posledice

M. P.

Vreme čitanja: oko 2 min.

Biolog Emanuela Vucina objasnila je da su morske anemone daleki rođaci meduza

  • 6
morska anemona Foto: Shuttertock

Na plaži Karatonas u Nafplionu u Grčkoj zabeleženi su slučajevi napada morskih anemona na decu, javlja Protothema.

Morske anemone su pričvršćene za stene i ne pomeraju se, ali ako im se približite možete zadobiti opekotine od kiseline koju luče pri kontaktu.

Prema izveštaju emitovanom na TV Mega, u istom području zabeležena su dva slučaja. U stvari, jedno dete je razvilo ozbiljan ekcem zbog čega je bilo hospitalizovano.

Šta su morske anemone?

Morski biolog ELKETHE-a, Emanuela Vucina, objasnila je da su morske anemone "daleki rođaci meduza".

To su životinje nalik biljkama koje izgledaju kao meduze ako ih okrenete naopačke. One su pričvršćene za dno i žive na stenama. Kreću se veoma sporo.

"Kada plivamo, zapravo ulazimo u sredinu koja ne pripada nama. Zato bi trebalo da se upoznamo sa prirodom. Ono što vidim sa slika, ovi neprijatni susreti sa decom desili su se u plitkim vodama", dodala je Vucina.

Što se tiče onoga na šta bi trebalo da obratimo pažnju, Vucina je rekla sledeće:

"Na organizovanim plažama bilo bi dobro imati spasioca, materijale za pružanje prve pomoći. Ne možemo ih izbeći, to je njihov dom. Mogao bi se postaviti znak, ali za takvu iritaciju izgleda da su deca neko vreme sedela svom težinom na anemoni. Sigurno se mogu dati uputstva, ali bilo bi dobro biti malo radoznao i oprezan i ući sa maskom. Ono što ne znamo, na to da pazimo. Anemone koje žive u ovom području, ako ih dodirnemo dlanom, neće izazvati iritaciju."

Šta treba da radimo ako nas ubode morska anemona

Prema rečima dermatologa Peni Dalampure, u zavisnosti od težine i obima opekotine, trag može ostati zauvek.

"Od ujeda anemona nastaju opekotine. Zavisi od broja njihovih pipaka, i naravno od broja cisti koje imaju i koje oslobađaju kiselinu koja je kaustična i izaziva bol, osip, svrab", kaže Dalampura.

"Ako neko dodirne morsku anemonu, prvo što treba da uradi je da odmah izađe iz mora. Pokušajte ukloniti pipke bilo rukavicom ili nečim drugim, plastičnom karticom, ali ne golim rukama. Stavite hladne obloge sa morskom vodom, a ne sa slatkom. Trljanje je zabranjeno, a nakon toga bi bilo dobro imati antihistaminski gel ili blagi kortikosteroid u obliku masti. Ako postoji alergijska podloga, onda bi trebalo otići do najbliže zdravstvene ustanove."

(Telegraf.rs)

Video: Meduze na Adi Ciganliji: Slatkovodna vrsta naselila beogradsko "more"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Toma

    23. maj 2024 | 18:42

    Navalite Srbi na more u Grcku?!Ako ne kod njih,takodje i u Crnu Goru,Egipad,...i jos 56 destinacija prema,karti glasanja u UN?!

  • Sasa

    24. maj 2024 | 02:43

    Kako može da te napadne što se ne kreće.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA