Hegset koristio neobezbeđenu internet vezu kada je sa ženom razmenjivao poverljive podatke?

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Ministar odbrane Sjedinjenih Američkih Država Pit Hegset navodno je koristio neobezbeđenu internet vezu u svojoj kancelariji u Pentagonu kako bi zaobišao zvanične bezbednosne protokole i koristio aplikaciju Signal na ličnom računaru, saopštila su dva izvora za agenciju AP.

Prema izveštajima ABC News, Hegset je koristio takozvanu "dirty line" - komercijalnu internet konekciju koja omogućava pristup sajtovima koji su blokirani na klasifikovanim i neklasifikovanim mrežama Ministarstva odbrane.

Pentagon koristi dve odvojene mreže za pristup internetu: "SiprNet" za poverljive informacije i "NiprNet" za javne sadržaje.

Ovakav način pristupa internetu, van zvaničnih sistema, mogao je da ugrozi bezbednost osetljivih podataka, izlažući ih potencijalnim sajber napadima ili nadzoru, navodi AP.

Izvori su otkrili da su se oko Hegsetovog stola u Pentagonu nalazila tri računara: lični računar, uređaj za klasifikovane podatke i računar za osetljive informacije odbrambene prirode.

Ovo je najnoviji u nizu izveštaja koji sugerišu da je Hegset koristio aplikaciju Signal za deljenje poverljivih vojnih informacija sa bliskim krugom ljudi, piše "Gardijan".

"Vašington post" je prethodno objavio da je Hegset naredio instalaciju Signala na radnu stanicu u svojoj kancelariji.

Portparol Pentagona Šon Parnel rekao je da može da potvrdi da Hegset nikada nije koristio niti trenutno koristi Signal na svom zvaničnom računaru.

Ranije ove nedelje, "Gardijan" je potvrdio izveštaj "Njujork tajmsa" da je Hegset delio operativne informacije o napadima na Hute u Jemenu putem privatne Signal grupe, koju je sam napravio za komunikaciju sa suprugom, bratom, advokatom i devet bliskih saradnika.

Hegset je 2016. godine, komentarišući upotrebu privatnog servera Hilari Klinton tokom njenog mandata državne sekretarke, izjavio za "Foks njuz" da bi svaki bezbednosni profesionalac zbog sličnog ponašanja "odmah bio otpušten i krivično gonjen".

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Jovan je odlučio da podigne ognjište iz pepela, a sve posvetio majci

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA