
Odbrojavanje do početka rata Pakistana i Indije: Bliski susret lovaca na nebu iznad Kašmira i nove optužbe
Indijski premijer Narendra Modi dao je oružanim snagama svoje zemlje odrešene ruke da pokrenu osvetničku akciju protiv radikalnih islamista koji su prošle nedelje u Kašmiru ubili 26 turista. Pakistan tvrdi da će akcija početi u naredna 24 časa, ali Indija nije komentarisala ove navode.
Modi je, kako navode indijski mediji, dao ministru odbrane Radžnatu Singu slobodu da odabere način odmazde i izabere vreme i mesto napada.
Pakistan i Indija su, još jednom, na ivici otvorenog rata pošto obe strane, manje ili više precizno, tvrde da je početak osvetničkog napada indijskih oružanih snaga pitanje trenutka, piše RTS.
Bliski susret iznad Kašmira
Tenzije su dostigle vrhunac u sredu posle podne kada su indijski "rafali" preleteli iznad Kašmira, nakon čega je pakistansko ratno vazduhoplovstvo podiglo svoje borbene avione JF-17.
Indijski avioni su se udaljili, ali je pojava "rafala" izazvala priličan nemir u Pakistanu, čiji je ministar odbrane Havaja Asif svega nekoliko časova ranije rekao da ima "pouzdane informacije da će Delhi pokrenuti napad u narednih 24 do 26 sati".
Dodatni nemir izaziva svakodnevno puškaranje graničnih jedinica dve države, koje traje od 22. aprila kada je grupa ekstremista iz Pakistana ušla u indijski Kašmir i pobila 26 turista.
Indijske vlasti su kao krivce označile Front otpora, za koji se veruje da je blizak pakistanskim ekstremistima iz organizacije Laškar e-Taiba i suspendovale sporazum o zajedničkom korišćenju vode iz Inda, proterale sve pakistanske državljane i najavile niz žestokih mera, uključujući i vojne operacije.
Indijska policija je, istovremeno, ponudila nagradu od 25.000 dolara za informacije koje bi vodile ka hapšenju navodnih lidera ove grupe.
Lokalni poslovni ljudi iz Indora su, pak, ponudili 11 miliona dolara za glave 100 pripadnika Laškar e-Taiba, reagujući na talas besa u indijskom delu Kašmira.
Kao odgovor, Pakistan je ka granici uputio tenkove i ostala borbena vozila, čime je postavljen scenario za novi, četvrti po redu rat od kada su dve države 1947. postale nezavisne. U ovim religijskim sukobima do sada ubijeno je između 200.000 i dva miliona ljudi, dok je oko 14 miliona proterano.
U pokušaju da izbegne sukobe, pakistanske vlasti su ponudile da istragu o ovom napadu sprovede nezavisna međunarodna komisija, tvrdeći da Indija nema nikakve dokaze o umešanosti Islamabada.
"Nažalost, radije nego da prati put istine, Indija se odlučila za opasni put konfrontacije koji bi mogao da ima katastrofalne posledice za region i svet", rekao je pakistanski ministar odbrane.
Gotovo istovremeno, pakistanska vojska oborila je dva drona, za koje tvrdi da su doleteli iz indijskog vazdušnog prostora.
Indija je pak ispalila seriju projektila iz brodova, pumpajući mišiće pred napad na radikalne islamiste.
Vrućine poslednja prepreka ratu
Pristalice mirnog rešenja ovog problema nadaju se da bi vrućine, koje su Indiju i Pakistan pogodile snažnije nego ranijih godina, mogle obeshrabriti vojne planere da pokrenu i žešću operaciju.
U Delhiju temperatura je dostigla 45 stepeni Celzijusa, dok je u pakistanskom gradu Šahid Benazirabad bilo pet stepeni toplije, ili čak 10 stepeni Celzijusa više od proseka za ovo doba godine.
Protivnici novog rata, takođe, uzdaju se da je Indija naučila lekciju iz 2019. godine kada se slična akcija završila debaklom, jer se ispostavilo da je ogromna indijska vojska prosto nespremna za bilo kakve sukobe.
Za indijske vlasti, najbolniji udarac predstavljala je vazdušna borba protiv pakistanskih lovaca, u kojoj je oboren "mig 21", dok su Pakistanci tvrdili da je oboren i jedan Su-30.
Od tada, Indija je u vojsku upumpala milijarde dolara, ali je parlamentarna komisija za odbranu ocenila da se, uprkos novom vojnom budžetu i brojnim pokušajima, situacija nije dramatično promenila, prosto jer je zadatak prekomplikovan.
Slična situacija je i u Pakistanu, čija je vojska na udaru kritika da su je generali doveli u stanje u kakvom se nalazila 1971. godine, kada je posle poraza u ratu stvoren Bangladeš.
(Telegraf.rs)
Video: Stigla mašina koja će da ukloni Stari savski most: Poslednji kadrovi zelenog luka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.