
Otac Kristijan zatočio decu u vili strave, jedini imao veze sa spoljnim svetom: Zašto je odabrao baš Španiju?
Četiri godine nemačko-američki bračni par držao je svoju troje dece zatočene u kući na jugozapadu Španije. Ali, kako je bilo moguće da niko nije primetio da nema dece, kako nikome nisu nedostajala?
Uzroci se, između ostalog, nalaze u španskom sistemu prijave prebivališta. Za razliku od Nemačke, u Španiji ne postoji obavezna prijava boravka. Mnogi stranci tamo godinama žive neregistrovani, kao "turisti".
U Španiji se može živeti anonimno
To omogućava izbegavanje plaćanja poreza, recimo na penzije, kao i obavezu zamene vozačke dozvole. Dokle god neko ne potpisuje ugovore za struju, gas ili mobilni telefon na svoje ime, uglavnom ostaje neotkriven.
Ovakvi uslovi bili su idealni da Kristijan, njegova supruga i njihovi sinovi blizanci (8) i dečak (10) povuku iz društva. Uz to, u Španiji se živi prilično anonimno. Na interfonima i poštanskim sandučićima često ne piše ime, već samo oznaka stana, na primer "2. sprat levo".
Istina je da i u Španiji postoji obavezno školovanje. Ali ako se roditelji nigde ne prijave, vlasti nemaju način da saznaju za postojanje dece.
"Problem je u tome što se radi o stranoj deci. Da su deca rođena u Španiji, postojalo bi praćenje. Tada bi se upalili svi alarmi ako ne idu u školu. Kod strane dece to nije moguće jer vlasti jednostavno nemaju saznanja o njihovom postojanju. Država ne može da nadgleda sve strance. To logistički nije moguće, a ne bi bilo ni zakonito", rekao je jedan španski profesor za Bild.
Država može da reaguje samo na osnovu prijave
Država može da reaguje samo ako neko podnese prijavu — na primer, ako neko prijavi zapuštenu ili decu koja prosjače.
"Ako postoje indikacije, policija i socijalni radnici će posetiti to domaćinstvo i raspitati se — i ako ne dobiju zadovoljavajuće objašnjenje, preduzeće policijske i službene mere da zaštite dobrobit maloletnika", rekao je jedan pravni savetnik.
Jedan problem predstavljaju ilegalni, uglavnom afrički radnici u poljoprivredi. Među njima verovatno ima i dece.
"Zamisli kako je to na jednoj farmi u Ekstremaduri ili Andaluziji, koja ima možda 140 hektara. Ko zna koliko je tamo sakriveno i zaposleno marokanske dece? Država to ne može znati", navodi se.
Otac Kristijan S. izabrao je za skrivanje grad Ovijedo, koji se nalazi u najzabačenijem delu Španije, u Asturiji. Tamo živi samo 95 ljudi po kvadratnom kilometru. Poređenja radi, na Balearskim ostrvima ih ima 245. Nekadašnji rudarski region je daleko od svega, i pažnju privlači samo jednom godišnje – prilikom dodele nagrada princeze od Asturije, koje su španski pandan Nobelovim nagradama.
(Telegraf.rs)
Video: Grad kao lešnik pogodio Mladenovac, tuklo 15 minuta
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.