Nemačka na ozbiljnom ispitu: Tramp već zadao težak udarac novom kancelaru Fridrihu Mercu

I. N.
I. N.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Fridrih Merc će danas i zvanično postati novi kancelar Nemačke, sa obećanjem da će Evropi pružiti jasan pravac u problematičnim vremenima — ali se već nalazi u opasnoj poziciji.

Merc će sesti u kancelarsku fotelju kao "oslabljena figura". Čak i u periodu između pobede na izborima u februaru i preuzimanja funkcije lidera, njegov rejting podrške je značajno opao. Njegova koaliciona vlada ima jednu od najslabijih parlamentarnih većina od Drugog svetskog rata, sa samo 52 odsto poslaničkih mesta.

Sada, najvažniji i najmoćniji nemački saveznik poslednjih decenija — Sjedinjene Američke Države — počinje da potkopava Merca na svakom koraku. Administracija američkog predsednika Donalda Trampa deluje kao da ima nameru da ga dodatno oslabi podržavajući njegove glavne političke protivnike, ekstremno desničarsku stranku Alternativa za Nemačku (AfD).

Nakon što je nemačka obaveštajna služba AfD prošle nedelje označila kao "dokazanu ekstremističku organizaciju" (ovaj naziv podstiče dugo prisutnu unutrašnju debatu o tome da li zabraniti AfD prema nemačkim zakonima koji su namenjeni sprečavanju ponavljanja nacističke prošlosti), stranka je dobila podršku od najviših članova Trampove administracije.

Etiketa ekstremizma je "prikrivena tiranija", rekao je američki državni sekretar Marko Rubio u postu na X.

"Ono što je zaista ekstremno nije popularna AfD, već smrtonosne imigracione politike otvorenih granica koje ona osporava", naveo je.

Američki potpredsednik Džej Di Vens je ponovio ovaj stav, rekavši da "emački establišment" u suštini ponovo gradi Berlinski zid.

Merc, iz centrističke desničarske stranke CDU, deo je nemačkog establišmenta koji su Rubio i Džej Di Vens kritikovali. Uprkos obećanjima da će voditi oštru borbu protiv migracija, Merc je odbio da vlada u koaliciji sa anti-migrantskom strankom AfD, koja je zauzela drugo mesto na februarskim izborima, što je najbolji rezultat krajnje desnice u posleratnoj Nemačkoj, smatrajući da je stranka previše ekstremna.

Umesto toga, odlučio je da napravi koaliciju sa centrističkom levicom, Socijaldemokratskom partijom Nemačke (SPD), koja je ostvarila najgori rezultat na nacionalnim izborima još od 19. veka.

Ovo stavlja Merca u jedinstveno rizičnu političku poziciju. Kako krajnja desnica raste, on se nalazi na čelu koalicije "raspadajućih stranaka" koje su nekada dominirale nemačkom političkom scenom.

Centrističke vlade koje su se sastojale od SPD-a i Mercovog konzervativnog bloka često su nazivane "velikim koalicijama" zbog svojih širokih većina. Ali trenutno velika koalicija nije ništa impozantno, jer je najmnija takva saradnja u istoriji i ostavlja Merca otvorenog za optužbe da vodi ostatak nestajućeg sistema, piše Politico.

Uspon AfD

U ovoj poziciji, Merc je naročito ranjiv na napade AfD-a, koji će biti najveća opoziciona stranka u parlamentu. Lideri AfD-a ga uporno prikazuju kao tajnog levičara zbog toga što je odbio da vlada sa njima i zbog njegove prihvaćene politike trošenja zasnovane na dugovima nakon njegove izborne pobede, što je potpuni preokret u odnosu na njegovu izbornu retoriku.

Već sada, čini se da AfD ima koristi od te dinamike. Stranka je porasla u anketama dok je Mercov konzervativni CDU opao, prešišavši jednu anketu objavljenu krajem aprila po prvi put.

Stalna podrška Trampove administracije AfD-u mogla bi dodatno destigmatizovati stranku u Nemačkoj i ojačati narativ AfD-a da je nepravedno meta političkog progona od strane političkog establišmenta.

"Pošto je AfD sada najjača stranka u anketama, oni žele da potisnu opoziciju i slobodu govora", napisala je koliderka AfD-a Elis Vajdel na mreži X u odgovoru Marku Rubiju.

Merc je u ponedeljak rekao da mu je neshvatljivo da lideri AfD-a postanu predsednici parlamentarnih komiteta, posebno u svetlu toga što je domaća obaveštajna agencija ovu stranku klasifikovala kao ekstremističku. Time je okončao debatu koju je pokrenuo lider njegove parlamentarene grupe prošlog meseca sa predlogom koji bi značajno ublažio pristup konzervativaca prema krajnjoj desnici.

Trgovina, NATO i Ukrajina

Američka podrška AfD-u mogla bi da pretekne sve druge poteškoće u transatlantskoj alijansi, rekao je Dominik Tolksdorf, stručnjak za transatlantske odnose pri Nemačkom savetu za spoljne odnose.

"Ovo je ogroman problem za Merca i barem ozbiljan kao i mnoge druge debate koje trenutno imamo, uključujući trgovinu, NATO i Ukrajinu“, rekao je.

On kaže da, ako Trampova administracija to želi, može da iskoristi ovu optužbu (da je AfD potisnut) da izvrši pritisak na nemačku vladu.

"Kako će sledeća vlada reagovati na ovu novu dimenziju u narednim mesecima, veliko je pitanje“, izričit je Tolksdorf.

Merc je obećao da će preuzeti veću lidersku ulogu u Evropi, i odmah nakon što položi zakletvu, nastojaće da to realizuje. U sredu planira da otputuje u Varšavu i Pariz u pokušaju da oživi takozvani Vajmarski trougao Poljske, Nemačke i Francuske — neformalni savez koji smatra ključnim za pokretanje asertivnije evropske odbrambene politike. Ubrzo nakon toga, očekuje se da otputuje u Kijev.

"Mnogi Evropljani očekuju od nas da ponovo damo snažan doprinos uspehu evropskog projekta", rekao je Merc u Berlinu u ponedeljak, dodajući da "živimo u vremenima dubokih promena, dubokih preokreta"…

"I zato znamo da je to zapravo naše istorijsko dužnost da ovu koaliciju povedemo do uspeha", rekao je novi nemački kancelar.

I dok Merc nastoji da ostvari taj cilj, jedno je postalo jasno - Trampova administracija će raditi protiv njega.

(Telegraf.rs)

Video: Teška saobraćajna nesreća u Hrvatskoj, dve osobe poginule, 31 povređena

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA