
Rojters: "Ovo je prekretnica u kineskoj vojnoj industriji. Amerikanci su nam to upravo potvrdili!"
Pakistanski lovac kineske proizvodnje oborio je u sredu najmanje dva indijska vojna aviona, rekla su dva američka zvaničnika za Rojters, što je označilo važnu prekretnicu u kineskoj vojnoj industriji.
Portparol indijskog vazduhoplovstva odbio je da komentariše izveštaj Rojtersa. Efikasnost kineskog vodećeg borbenog aviona protiv njegovog zapadnog rivala pažljivo se prati u Vašingtonu kako bi se stekla slika o tome kako bi se Peking mogao snaći u mogućem sukobu oko Tajvana ili šireg Indo-Pacifika. Jedan američki zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je da postoji visok stepen poverenja da je Pakistan koristio kineski J-10 za ispaljivanje raketa vazduh-vazduh na indijske borbene avione, oborivši najmanje dva.
Drugi zvaničnik je rekao da je jedan od oborenih indijskih aviona bio francuski Rafal.
Oba zvaničnika su naglasila da pakistanski F-16, koje proizvodi američka kompanija Lokid Martin, nisu korišćeni u ovim vazdušnim bitkama.
Nju Delhi nije priznao gubitak svojih aviona i tvrdi da je uspešno izveo napade na ono što naziva "terorističkom infrastrukturom" unutar Pakistana. Svetske sile, od SAD do Rusije i Kine, pozvale su na smirivanje.
U Francuskoj, proizvođač aviona Rafal, Dassault Aviation, i konzorcijum MBDA koji proizvodi raketu vazduh-vazduh Meteor, nisu bili dostupni za komentar, navodi Rojters.
Iako je Rojters u sredu, pozivajući se na lokalne zvaničnike u Indiji, objavio da su oborena tri indijska aviona, ovo je bio prvi potvrđeni izveštaj sa Zapada da su u obaranju korišćeni kineski avioni koje je kupio Pakistan.
Pakistanski ministar odbrane Havadža Muhamed Asif rekao je u četvrtak za Rojters da je J-10 korišćen za obaranje tri francuska Rafala, koje je Indija nedavno nabavila.
Pakistan tvrdi da je u vazdušnim borbama oborio ukupno pet indijskih aviona.
I Rafal i verzija J-10 koju koristi Pakistan smatraju se lovcima generacije 4,5, što ih čini jednim od najnaprednijih borbenih aviona.
(Telegraf.rs/Jutarnji)
Video: Koncert dr Neleta Karajlića u Domu omladine Beograda
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hogar
Nema mesta cudjenju odavno su Kinezi presisali zapadnu zehnologiju u svim segmentima....kraj dominaciji zapadne tehnologije......sada su na redu istocne zemlje.....
Podelite komentar