
Najdetaljniji izveštaj s konklave, ovako je kardinal ostao bez podrške: Nismo glupi, videli smo šta se događa
"Kako ovo funkcioniše?", upitao je papa Lav XIV, tada još kardinal Francis Robert Prevost, filipinskog kardinala Luisa Antonija Taglea, nedugo nakon dolaska u Rim, nekoliko dana nakon smrti pape Franje.
O konklavi je znao malo ili ništa, budući da je kardinal postao 2023. godine i nikada ranije nije učestvovao u izboru poglavara Katoličke crkve. S druge strane, Tagle je, osim što su ga mediji navodili kao jednog od favorita za novog naslednika svetog Petra, već imao iskustvo iz Sikstinske kapele iz 2013. godine.
"Azijski Franja" ispričao je detalje za New York Times, koji je u najdetaljnijem izveštaju o konklavi do sada razgovarao sa više od deset kardinala.
Kardinali, zbog pravila o tajnosti, ne iznose pojedinosti glasanja iz Sikstinske kapele, ali su četvoro novinara NY Timesa rekonstruisali ono što su mogli da im ispričaju i objavili priču iza kulisa izbora prvog Amerikanca na papinsku stolicu.
Ključni trenutak dogodio se nakon početka konklave, u sredu uveče, kada je prvo glasanje zamalo bilo odloženo. Uvodna meditacija se odužila gotovo sat vremena, a kardinali u 19.30 još nisu počeli s glasanjem, pa ih je Italijan Pietro Parolin, koji je vodio konklavu, upitao da li žele da glasanje pomere za sutradan ujutro.

"Nismo večerali, nije bilo čak ni pauze za WC, ali odlučili smo da želimo da glasamo", otkrio je kardinal Pablo Virgilio David s Filipina.
Dok se mnoštvo okupljeno na Trgu svetog Petra ponadalo da odlaganje dima znači da je papa izabran, elektori su prvo glasanje, kako je objasnio kardinal Omelja iz Španije, iskoristili kao neku vrstu "preliminarne ankete".
Kardinal Lazarus Ju Heung-sik iz Južne Koreje otkrio je da je tada "nekoliko kandidata dobilo značajan broj glasova", a vatikanski izvori su NY Timesu rekli da su među njima bili Parolin, Prevost i mađarski kardinal Peter Erdo.
Izbegavao je politikanstvo i spletke
Parolin je, međutim, iste večeri shvatio da neće imati dovoljan broj glasova. Tokom kasne večere u Domu svete Marte, dvojica kardinala su, birajući povrće sa stola, razmatrali opcije i zaključili da su Italijani podeljeni.
"Neke je kardinale uznemirilo to što Parolin nije dovoljno isticao važnost kolegijalnih sastanaka koje je Franja forsirao kao način upravljanja Crkvom", prenosi izvor.
U isto vreme, Erdo je imao podršku dela "konzervativne" koalicije kardinala, uključujući i neke pristalice iz Afrike, ali to nije bilo dovoljno da stekne širu podršku.
Tako je iz drugog plana počeo da se izdiže Prevost, 69-godišnji "autsajder" koji je nakon prvog glasanja zaintrigirao kardinale. Njegovo ime se pre dolaska u Rim nije često pominjalo kao imena nekih drugih kandidata.

"Nisam čak znao ni njegovo ime", priznao je kardinal David.
New York Times piše da je tokom zajedničkih večera Prevost izbegavao svaku vrstu politikanstva i spletki, ali se već narednog jutra "transformisao u snažnu silu koja je brzo istisnula rivale i premostila ideološke razlike".
"U tom trenutku shvatite kuda sve to vodi i kažete sebi: "O, Bože, neću ni nositi odeću koju sam spakovao za pet dana", našalio se Filipinac David i dodao:
"Znali smo da će sve biti rešeno veoma brzo2, rekao je on.
"Bob, tebi bi mogli da predlože ovo..."
Pet dana pre konklave dogodio se još jedan trenutak koji je pomogao Prevostu da postane vidljiviji drugim kardinalima.
U subotu, 3. maja, izvlačen je žreb za dodelu ključnih uloga, i upravo je Prevost izabran da vodi dnevne sastanke pre početka izolacije i glasanja. Tada su se neki kardinali počeli okupljati oko tihog čoveka iz Čikaga.
Kardinal Timoti Dolan iz Njujorka rekao je da je na doručku pokušao da bolje upozna svog sunarodnika, a da se nešto događa primetio je i nemački kardinal Gerhard Muler.
"Bio je to već dobar broj kardinala iz Severne i Južne Amerike", rekao je on.
Što su više razgovarali o Prevostu, to im se više sviđao, navode izvori NY Timesa.
"Bob, tebi bi ovo mogli da predlože", rekao mu je, po sopstvenim rečima, kardinal Jozef Tobin iz Njuarka u Nju Džerziju.

Posebno je značajna izjava engleskog kardinala Vincenta Nikolsa, koji je objasnio zašto su se kardinali počeli da se udaljavaju od Parolina i približavaju Prevostu, koji je, kako kaže, imao neophodno pastoralno iskustvo, srce misionara i teološku dubinu.
Parolin je, kao glavni vatikanski diplomata, imao bogato iskustvo isključivo u kuriji.
"Nismo glupi", rekao je Nikols.
U sredu uveče, kardinali su se sve više raspitivali o Prevostu, a atmosfera je postajala sve pozitivnija.
"Latinoamerikanci su mi rekli da nije čovek koji bi unosio podele", otkrio je Muler, inače poznat kao kritičar pape Franje.
Držao je glavu u rukama
Tokom drugog i trećeg glasanja u četvrtak, situacija je postajala sve jasnija. New York Times ne potvrđuje informaciju Corriere della Sera da je Parolin tokom ručka imao 49 glasova, a Prevost 38, ali piše da je konsenzus poslepodne postao iznenađujuće snažan.
"U četvrtom glasanju, glasovi su se značajno preusmerili ka Prevostu", potvrdio je južnokorejski kardinal.
Iza budućeg pape u Sikstinskoj kapeli sedeo je Muler, koji kaže da je delovao smireno. Ali Tagle, koji je sedeo pored njega, primetio je da duboko diše dok su se glasovi nizali u njegovu korist.
"Pitao sam ga da li hoće bombonu. Rekao je da hoće", ispričao je Tagle.
Tokom jednog od glasanja, kardinal Tobin je, dok je držao visoko svoj glasački listić pre nego što ga je ubacio u urnu, pogledao Prevosta, s kojim se poznaje tridesetak godina.
"Držao je glavu u rukama", rekao je, otkrivajući skromnu gestu pape Lava XIV.
Kada je nakon četvrtog kruga počelo brojanje glasova i kada su kardinali shvatili da je Prevost dostigao potrebnih 89 glasova, odnosno dvotrećinsku većinu, Sikstinska kapela eruptirala je u ovacijama.
"A on je ostao da sedi! Neko je morao da ga podigne. Oči su nam bile pune suza", prisetio se David.

Dok se brojanje nastavilo, a Prevost se približavao trocifrenom broju glasova, Parolin je morao da zamoli ostale kardinale da sednu kako bi "
"Dobio je veoma, veoma veliku većinu", otkrio je kardinal sa Madagaskara.
Nakon izbora, kardinali su pohrlili da čestitaju Lavu XIV, koji će ubrzo proći kroz grimizne zavese na balkonu bazilike svetog Petra i predstaviti se svetu.
A kardinal Tagle, kojeg je Prevost po dolasku u Rim pitao "kako to funkcioniše", rekao mu je:
"Ako postoji išta što želiš da promeniš u vezi s pravilima konklave, sada je sve u tvojim rukama".
(Telegraf.rs)
Video: Stanojević: Za zaštitu žena ključno praćenje nasilnika i stalno informisanje
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.