Ovo je trenutak kada je zemlja pukla: Neće vam biti dobro kada vidite zastrašujući snimak potresa u Mjanmaru
Ovo je verovatno prvi video snimak koji prikazuje zastrašujući trenutak kada se zemlja rascepila tokom snažnog zemljotresa, koji je nedavno pogodio Mjanmar.
Video snimak beleži rascep zemlje, situaciju kada pukotina u Zemljinoj kori izbije sve do površine, tokom velikog zemljotresa. Potres jačine 7,7 stepeni po Rihterovoj skali dogodio se 28. marta u 12,50 sati po lokalnom vremenu i osetio se čak u Tajlandu. Poginulo je gotovo 5.500 ljudi.
Snimak, koji je na Fejsbuku objavio singapurski inženjer Htin Aung, potiče sa solarne farme "Thapyawa", kojom upravlja kompanija "GP Energy Myanmar", a koja se nalazi blizu grada Thazi.
Kamera je okrenuta ka kapiji od metala i betona, koja počinje da se trese i klizi dok zemlja počinje da se pomera. Oko 14. sekunde, pojavljuje se pukotina koja se širi preko prilaza i dvorišta, a zemlja se doslovno cepa.
"Zaista je uznemirujuće", rekao je Džon Videjl, seizmolog sa Univerziteta Južne Kalifornije.
On je za "Live Science" izjavio da ne zna ni za jedan drugi video koji tako jasno prikazuje ovakav rascep tla. Rik Aster, geofizičar sa Državnog univerziteta Kolorada, složio se s tim.
"Koliko je meni poznato, ovo je najbolji video koji imamo o površinskom rascepu velikog zemljotresa", rekao je Aster.
Zemljotres u Mjanmaru dogodio se duž Sagaing raseda, koji se nalazi između Burmanske i Sundske mikroploče dve manje tektonske ploče. Ovaj rased seče centralni Mjanmar u pravoj liniji od severa ka jugu. To je tzv. transformni rased, sličan poznatom San Andreas rasedu u Kaliforniji, gde se ploče pomeraju jedna pored druge u suprotnim pravcima.
Epicentar zemljotresa nalazio se severno od mesta prikazanog na snimku, blizu grada Mandalaj. Rascep se potom proširio i na sever i na jug, stvarajući pukotine duž celog raseda.
"Deo Zemlje koji se doslovno pomera sa strane na stranu ide od površine sve do dubine od 20 do 30 kilometara", objasnio je Aster. Ispod te dubine, kora je elastičnija i više se deformiše nego što puca.
Prvo podrhtavanje koje se vidi na snimku dolazi od seizmičkih talasa, koji se brzo šire iz epicentra, navodi Videjl. Zatim dolazi i sam rascep tla.
Seizmolozi precizno mere ovakve rascepe pomoću GPS stanica koje detektuju i najsitnije pomeraje Zemljine kore, potvrdio je Rik Aster. Takođe često sprovode terenska istraživanja kako bi pronašli fizičke dokaze o rascepima nakon zemljotresa.
"Ali mi zapravo ne razumemo u potpunosti dinamiku tih događaja, tačno kako se zemlja pomera", rekao je Aster.
Ovaj video bi, prema njegovim rečima, mogao biti od velike koristi za naučnike koji pokušavaju da razumeju te neobične dinamike.
"Uopšte ne sumnjam da će seizmolozi veoma pažljivo analizirati ovaj snimak. Verovatno će rezultirati nekom vrstom naučne publikacije, ukoliko se precizno utvrdi lokacija i drugi detalji", rekao je Aster
(Telegraf.rs)
Video: Umro je najsiromašniji predsednik na svetu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.