Snimljen trenutak kako se zemlja cepa tokom zemljotresa: Jezivi video pojavio se nakon razornog potresa

A. G.
A. G.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 2

Snimak na kojem se jasno vidi pucanje Zemljine kore tokom razornog zemljotresa u Mjanmaru, prvi je video takve vrste koji je dospeo u javnost.

Reč je o potresu jačine 7,7 stepeni Rihterove skale, koji je pogodio Mjanmar 28. marta u 12.50 po lokalnom vremenu. Zemljotres je izazvao razaranje velikih razmera, a osetio se čak i u Tajlandu. Poginulo je skoro 5.500 ljudi.

Sporni video postavio je singapurski inženjer Htin Aung na društvenoj mreži „Fejsbuk“, a zabeležen je na solarnoj farmi Thapjava, u vlasništvu kompanije “GP Energy”, u blizini grada Thazi, prenosi „Live Science“. Na snimku se vidi velika metalna kapija i betonska ograda koje se tresu, a zatim, nakon oko 14 sekundi, zemlja se doslovno otvara, ostavljajući duboku pukotinu preko prilaza.

- Pomalo je zastrašujuće gledati kako se zemlja cepa pred kamerom - rekao je Džon Videjl, seizmolog sa Univerziteta Južne Kalifornije, za „Live Science“.

Prvi put zabeležen ovakav prizor

Videjl je naglasio da ne zna za drugi snimak koji prikazuje pucanje tla u stvarnom vremenu tokom zemljotresa, a slično mišljenje ima i Rik Aster, geofizičar sa Univerziteta Kolorado.

Koliko je meni poznato, ovo je najjasniji video zapis pucanja Zemljine površine koji imamo - rekao je Aster.

Zemljotres je nastao duž raseda Sagaing, koji razdvaja Burmansku i Sundu tektonsku ploču i prostire se pravcem sever–jug kroz centralni Mjanmar. U pitanju je transformni rased, poput čuvenog San Andreasa u Kaliforniji, gde se dve ploče kreću paralelno, ali u suprotnim pravcima.

Pucanje tla krenulo iz epicentra

Prema seizmolozima, pucanje tla započelo je severno od lokacije sa snimka, u blizini Mandalaja, gde je bio epicentar zemljotresa. Potom se pukotina proširila i ka severu i jugu, prateći liniju raseda.

- Segment kore koji se bočno pomera proteže se od površine pa sve do 20–30 kilometara dubine - objasnio je Aster.

Ispod te dubine, tlo je fleksibilnije, pa se umesto da puca – deformiše. Prvo podrhtavanje na snimku dolazi od seizmičkih talasa, dok se samo pucanje raseda dešava nešto kasnije, objasnio je Videjl.

- Uveren sam da će stručnjaci u narednim mesecima detaljno analizirati ovaj snimak - zaključio je Aster.

(Telegraf.rs)

Video: Pogledajte kako slonovi ŠTITE MLADUNCE tokom zemljotresa u San Dijegu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA