Rusija koristi Ukrajince da vrši sabotaže protiv Zapada: Obećavaju im bedne nagrade da izdaju rođenu zemlju

A. P.
A. P.    
Čitanje: oko 4 min.
  • 2

Kada se sve uzme u obzir nagrada koju je Rusija navodno ponudila Danilu Bardadimu da izda svoju zemlju bila je prilično mala - 11.000 dolara u gotovini i polovni BMW.

Ovom 17-godišnjem Ukrajincu su njegovi ruski posrednici obećali brzu isplatu gotovine i luksuzni automobil, kako bi podmetnuo požar u jednoj radnji u Litvaniji.

Bardadim, koji je živeo u Poljskoj kao izbeglica, očigledno je smatrao da je ponuda previše dobra da bi je odbio. Litvanski tužioci tvrde da je on prešao u njihovu zemlju i zapalio prodavnicu u maju 2024. godine, prenosi britanski The Telegraph.

Kremlj već odavno koristi kriminalce i oportuniste za obavljanje "prljavih poslova", nudeći im nagrade u vidu novca ili luksuzne robe putem aplikacija za šifrovanu komunikaciju.

Međutim, slučaj ovog mladog Ukrajinca kao i hapšenja još troje državljana Ukrajine ove nedelje u Nemačkoj i Švajcarskoj zbog optužbi da su planirali napade zapaljivim bombama na poštanske mreže širom Evrope ukazuju na to koliko Moskva uživa u pokušajima da regrutuje agente čak i među svojim zakletim neprijateljima.

Bardadim su nakon požara u Viljnusu uhapsile litvanskih vlasti. Protiv njega su podignute optužnice za terorizam, dok je Poljska uhapsila njegovog navodnog saučesnika, takođe Ukrajinca.

Kao i u mnogim drugim slučajevima ruskih sabotaža širom Evrope, izvršioci ovakvih napada suočavaju se sa dugim zatvorskim kaznama dok su njihovi nalogodavci stotinama kilometara daleko, u Moskvi.

Evropski bezbednosni izvori navode da je upotreba takozvanih "potrošnih" agenata u porastu, jer Rusija vodi hibridni rat protiv Evrope, ciljajući vojne lokacije, fabrike odbrambene industrije i podmorske kablove.

U Nemačkoj se ovaj proces već naziva "gig ekonomija sabotaže", zbog toga što ruski agenti koriste aplikacije za razmenu poruka na mobilnim telefonima.

Ali posebno šokira to što Rusija regrutuje Ukrajince, svoje neprijatelje, što vojni stručnjaci smatraju svesnim delom strategije Kremlja.

"Ovo su klasične ruske špijunske taktike", kaže Hamiš de Breton-Gordon, bezbednosni analitičar i bivši komandant britanske tenkovske jedinice.

"Agent poput ovog može lako da prođe ispod radara zbog svoje nacionalnosti, ali efekat njegovog delovanja se udvostručuje: izaziva ogromno reagovanje zapadne javnosti i medija, koji su šokirani što je reč o Ukrajincu. A istovremeno omogućava ruskim medijima da tvrde kako Ukrajinci zapravo ne podržavaju Zapad i pokušavaju da ga napadnu".

Zvanični Kremlj ne nudi samo novac kao nagradu, dodaje on, već ponekad koristi i ucene na primer, pretnje članovima porodice.

"Za Ruse ne postoji ništa što je van granica ako žele da postignu cilj bilo da je u pitanju novac, luksuzni automobil, seks ili droga", rekao je on.

U samoj Ukrajini, proruski saboteraši predstavljaju ozbiljnu brigu još od početne ruske invazije 2014. godine i aneksije Krima. Tinejdžeri se navodno smatraju posebno lakom metom za ruske agente koji ih vrbuju putem društvenih mreža.

SBU upozorava roditelje na rusku taktiku

Ukrajinska obaveštajna služba SBU poslala je upozoravajuća pisma roditeljima, naglašavajući rizik da ruski agenti pokušavaju da dođu do njihove dece putem mobilnih telefona.

"Dragi roditelji, zamislimo veoma realnu situaciju. Vaše dete sedi na telefonu kao i obično. I odjednom mu stranac piše: Zdravo, da li želiš da zaradiš 5.000 ukrajinskih grivni?", navodi se u jednom takvom pismu.

Dalje se objašnjava kako će tinejdžeri koje su zaposlili Rusi u Ukrajini prvo biti zamoljeni da obave manji zadatak, kao što je fotografisanje zgrade ili crtanje grafita. Zatim, zadaci polako i neumoljivo postaju ozbiljniji, kulminirajući zaverom za sabotažu železničkih pruga ili razvodnih tabli.

Do tog trenutka, upozorava se u pismu, "nažalost, nemaju sva deca vremena da shvate da su postala žrtve".

Ukrajinske vlasti kažu da su sprečile niz napada ove prirode, kao što je zavera u aprilu koja se oslanjala na tinejdžere da postave eksploziv na ukrajinskim vojnim lokacijama.

U decembru, ruski agenti su pokušali da angažuju tinejdžera da izvrši nenamerni samoubilački bombaški napad na ukrajinski vojni objekat u Kijevskoj oblasti. Bombu su napravile dve žene iz Viničke oblasti, a tinejdžerka od koje je zatraženo da je transportuje nije imala pojma da će se sama detonirati. "Defence Blog" je naveo da su ukrajinske snage bezbednosti sprečile operaciju pre nego što je bomba detonirana.

U drugom slučaju, u martu ove godine, dvoje tinejdžera starosti 15 i 17 godina angažovali su ruski špijuni da naprave improvizovanu eksplozivnu napravu. Dok su isporučivali napravu, njihov ruski rukovalac ju je daljinski detonirao. Eksplozija je na licu mesta ubila 17-godišnjaka, a 15-godišnjak je hospitalizovan sa teškim povredama.

Iako obećanje brze gotovine može biti privlačno nekim mladima, poučna je priča o Bardadimu, tinejdžeru optuženom da stoji iza požara u Litvaniji.

Prema pisanju Njujork tajmsa, koji je prvi objavio sve detalje zavere, Rusija jeste isplatila BMW, koji mu je predat pre napada.

Ali druga polovina dogovora, isplata 11.000 američkih dolara nikada nije uplaćena.

(Telegraf.rs)

Video: Vrabac "krade" pomfrit u Meku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA