
Vođe Al Kaide i Hezbolaha među teroristima koji plaćaju pretplatu na mreži X milijardera Ilona Maska
Visoki pripadnici grupa, koje su u Sjedinjenim Američkim Državama, označene kao terorističke, plaćaju pretplatu na društvenoj mreži Iks (bivši Tviter), čiji je vlasnik milijarder Ilon Mask, pokazalo je najnovije istraživanje.
Među njima se nalaze savetnik Al Kaide, jedan od osnivača Hezbolaha, lider iračke milicije poznate po napadima na američke trupe, kao i visoki zvaničnik Huta, pobunjenika iz Jemena, navodi se u izveštaju Tech Transparency Project (TTP), prenosi britanski The Inddependent.
Kancelarija za kontrolu strane imovine Ministarstva finansija SAD (OFAC) sprovodi propise koji američkim kompanijama zabranjuju da posluju sa osobama ili organizacijama koje su pod sankcijama američke vlade, osim ako za to ne postoji posebno odobrenje.
Politika platforme Iks navodi da korisnici pod OFAC sankcijama ne mogu koristiti njene premijum usluge.
Međutim, TTP je otkrio da više sankcionisanih pojedinaca ipak ima plave verifikacione oznake (tzv. blue checkmark) na svojim nalozima. Neki od tih naloga imali su i oznaku da su "ID verifikovani", što znači da je Iks potvrdio njihov identitet putem lične karte i fotografije koju su korisnici sami poslali. Više korisnika takođe je koristilo funkcije za prikupljanje novca, kao što je dugme za primanje napojnica (tips).
U februaru prošle godine, TTP je prvi put ukazao na problem sa korišćenjem premijum usluga od strane korisnika koji se nalaze pod sankcijama. Samo nekoliko sati nakon objavljivanja tog izveštaja, Iks je uklonio plave oznake sa pomenutih naloga, a mnogi od njih su potom suspendovani.
Nalog "X Safety" je tada odgovorio da platforma ima "snažan i siguran pristup monetizaciji, u skladu sa zakonskim obavezama, uz nezavisnu proveru od strane naših platnih provajdera".
Dodali su i da "neki od naloga navedenih u izveštaju nisu direktno imenovani na listama sankcija, dok drugi možda imaju oznake vidljive na profilu, ali nisu koristili usluge koje bi bile predmet sankcija".
"Naši timovi su pregledali izveštaj i preduzeće akciju ako bude potrebno. Posvećeni smo održavanju bezbedne, sigurne i usklađene platforme", naveli su iz Iks.
Ipak, nova istraga TTP, sprovedena između novembra 2024. i aprila 2025. godine, pokazala je da mnogi verifikovani nalozi i dalje pripadaju osobama koje se nalaze pod američkim sankcijama. Nekoliko njih je izgleda ponovo platilo pretplatu na premijum uslugu ili otvorilo nove naloge.
Platforma, ranije poznata kao Tviter, distribuirala je oznake za verifikaciju značajnih ličnosti. Međutim, nakon što je Mask preuzeo kompaniju, učinio ju je plaćenim proizvodom i ohrabrio korisnike da kupe premijum pretplatu kako bi pristupili takvim uslugama.
Transakcije Iks sa ljudima koje je sankcionisala američka vlada dolaze u trenutku kada Mask predvodi Odeljenje za efikasnost vlade (DOGE) predsednika Donalda Trampa i cilj mu je da smanji broj federalnih radnika.
Mask, koji se povukao iz svakodnevnog vođenja kompanije, kritikovao je Ministarstvo finansija u februaru zbog toga što nema "osnovnu kontrolu" za praćenje plaćanja i osiguravanje da ne završe u rukama terorista i drugih primalaca kojima novac nije bio namenjen.
Mask je rekao da takve kontrole koristi "bilo koja kompanija" dok se obraćao javnosti pored Trampa u Ovalnom kabinetu.
Pravila kompanije Iks nalažu da korisnici moraju biti pretplaćeni na "Iks Premium" ili "Premium+" da bi dobili plavu oznaku. Sa cenom od 8 dolara mesečno ili 84 dolara godišnje, "X Premium" je znatno jeftiniji od "Premium+", koji košta 40 dolara mesečno ili 395 dolara godišnje.
Da biste postali verifikovana organizacija, možete izabrati ili opciju "Basic" za 200 dolara mesečno ili 2.000 dolara godišnje, ili opciju "Full Access" za 1.000 dolara mesečno ili 10.000 dolara godišnje.
Iks navodi da premijum nalozi mogu dobiti oznaku "nakon pregleda kako bi se osiguralo da pretplaćeni nalozi ispunjavaju sve kriterijume podobnosti". Međutim, platforma pojašnjava da korisnici pod sankcijama SAD, uključujući sankcije OFAC, ne mogu koristiti premijum uslugu.
(Telegraf.rs)
Video: Vrabac "krade" pomfrit u Meku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Lale
Od kad je Hezbolah teroristička grupa/stranka/pokret? Po čijim merilima se to određuje?
Podelite komentar